Josef Mašín - Vždy s odvahou

16. 08. 2024

Podplukovník dělostřelectva Josef Vladimír Mašín proslul zejména v letech druhé světové války jako jeden z nejznámějších bojovníků domácího odboje. Jména legendárních Tří králů zná snad každý, kdo se zajímá o moderní českou historii. Vojenské řemeslo však dobře ovládal již během první světové války, kdy se jako rozvědčík československého vojska na Rusi účastnil riskantních výzvědných akcí do rakouského a německého týlu.

Josef Vladimír Mašín (1896–1942) vstoupil do československých legií již na jaře 1916. Proslavil se svou
odvahou při rozvědných akcích. Za 2. světové války se zapojil do odboje proti nacistům. FOTO: VHÚ Praha

Vraťme se ale na začátek jeho vojenské cesty. Jako absolvent střední hospodářské školy nastoupil v roce 1915 kurz jednoročních dobrovolníků. Na východní frontu odjel s mladoboleslavským c. a k. pěším plukem č. 36. V seznamech ztrát z 11. září 1915 byl jednoroční dobrovolník svobodník Josef Mašín hlášen jako padlý. Pravda však byla zcela jiná. Během výpravy za cizí linie upadl mladý Mašín do ruského zajetí a již na jaře 1916 se stal příslušníkem 1. československého střeleckého pluku „Mistra Jana Husi“.

V četě Rudolfa Medka se účastnil řady nebezpečných rozvědných akcí, při nichž se zakrátko vyznamenal. Při rozvědce v březnu 1917 vyhodil do povětří nepřátelské minové podkopy a pod palbou ošetřil a zachránil ruského vojáka. Ve slavné bitvě u Zborova pronikl do 3. linie rakousko­‑uherských zákopů a opět zde prokázal mimořádnou statečnost. Řada vyznamenání se rozrůstala a Mašín byl povýšen do důstojnické hodnosti. Další riskantní a dobrodružnou akcí byl průzkum nepřátelského postavení před bachmačskou bitvou, který provedl v přestrojení za ruského vojáka. V jeho kvalifikačních záznamech se lze dále dočíst, že byl v dubnu 1918 vyslán do Kyjeva s tajným posláním.

Také v bojích s bolševiky potvrdil Mašín své velitelské a vojenské schopnosti. V létě 1918 pak utrpěl v boji těžké zranění. Po sibiřské anabázi se v únoru 1920, k všeobecnému překvapení svých blízkých, vrátil do rodných Lošan. Takto tedy začínala kariéra pozdějšího dělostřeleckého důstojníka, který se o 20 let později znovu zapojil do boje proti nepříteli metodami, jež si osvojil na ruské frontě. Po německé okupaci zbytku Čech a Moravy v březnu 1939 se stal jednou z nejvýraznějších postav domácího protinacistického odboje. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem vytvořili síť spolupracovníků za účelem získávání důležitých zpravodajských informací, které následně předávali do Londýna. Při zatýkání gestapem v květnu 1941 se tvrdě bránil a i později svým věznitelům vzdoroval. Život statečného československého důstojníka vyhasl před popravčí četou na Kobyliské střelnici 30. června 1942.

Zdeněk Špitálník
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 29. června 2018.

Aktuálně



Seriál 1945 - Rok osvobození: Hitler se přesouvá do bunkru pod říšským kancléřstvím

Seriál 1945 - Rok osvobození: Hitler se přesouvá do bunkru pod říšským kancléřstvím

21. 01. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Vojenský rozhlas u Dunkerque

Vojenský rozhlas u Dunkerque

20. 01. 2025
Na počátku roku 1945 se Československá samostatná obrněná brigáda účastnila obléhání severofrancouzského…
Poklady z depozitáře VHÚ Praha představí seriál iDNES.cz

Poklady z depozitáře VHÚ Praha představí seriál iDNES.cz

15. 01. 2025
Zpravodajský portál iDNES.cz začal odhalovat poklady, které ukrývají depozitáře Vojenského historického ústavu…
Podívejte se na seriál 1945 - Rok osvobození na Novinky.cz

Podívejte se na seriál 1945 - Rok osvobození na Novinky.cz

12. 01. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Zapište si data hlavních akcí VHÚ Praha v roce 2025

Zapište si data hlavních akcí VHÚ Praha v roce 2025

08. 01. 2025
Dovolujeme si upozornit naše příznivce na termíny tradičních akcí v letošním roce.…