Karel Hora - Legionář s nevšedním osudem

26. 07. 2024

Češi ve druhé světové válce nebojovali jen v československých zahraničních jednotkách, ale téměř ve všech spojeneckých armádách. Příběh Karla Hory je však i mezi nimi výjimečný – nejen díky jeho válečným, ale i poválečným osudům.

Karel Hora (1908–1989) absolvoval ve francouzských službách několik misí v německém týlu. Po válce se
vrátil do Československa, ale po únoru 1948 emigroval. FOTO: VHÚ Praha

Narodil se 2. prosince 1908 v japonské Jokohamě. Jeho otec byl Čech a matka Japonka. Od roku 1913 žila rodina v Šanghaji a v roce 1917 se přes USA vrátila do Poděbrad, odkud jeho otec pocházel. Karel měl neklidné dospívání, středoškolské vzdělání ukončil maturitou až na vojně a krátce po jejím skončení odjel na otcovo přání do Ekvádoru, kde začal podnikat.

Počátkem roku 1939 se rozhodl k návratu do Evropy. Zpráva o okupaci českých zemí jej zastihla během cesty na moři. Okamžitě po příjezdu do Marseille vstoupil do francouzské Cizinecké legie. S ní se zúčastnil bojů v červnu 1940 na západní frontě. Byl zraněn (mj. přišel o dva prsty na pravé ruce) a padl do německého zajetí, kde se vydával za Španěla. Na podzim 1940 se mu podařilo uprchnout a dostat se do neokupované Francie. Zde se zapojil do od￾boje a ze země odešel teprve po německé okupaci v listopadu 1942. V létě 1943 po několikaměsíčním věznění ve Španělsku připlul do Velké Británie.

V čs. armádě byl však kvůli svému starému zranění odmítnut, a proto vstoupil do jednotek de Gaullovy Svobodné Francie. Sloužil v severní Africe a prodělal speciální výsadkový a diverzní výcvik. Dne 4. června 1944, tedy dva dny před invazí, byl vysazen se zpravodajským posláním v německém týlu u Saint­‑Mala. Tuto misi úspěšně splnil. Následně byl opět vysazen do německého týlu a do konce války celkem ještě pětkrát. Tři poslední akce se odehrály v průběhu dubna 1945 na německém území. Během války dosáhl původně prostý vojín hodnosti majora francouzské armády.

V létě 1945 se vrátil do osvobozené vlasti. S výbornými výsledky absolvoval Vysokou školu válečnou a v roce 1947 se stal jejím profesorem. Bezprostředně po únoru 1948 z ní byl však mezi prvními vyhozen a krátce nato odešel za hranice. Znovu vstoupil do Cizinecké legie. Na jaře 1949 odjel do Indočíny, dále působil ve francouzské zpravodajské službě ve Spolkové republice Německo, v silách OSN v Koreji a v Alžírsku. Do civilu odešel v důsledku politického vývoje ve Francii v roce 1961. Poté pracoval v soukromé sféře. Zemřel 8. srpna 1989 v Ajacciu na Korsice a je pohřben v Památníku legie v Puyloubieru.

Během svého života se stal nositelem řady vysokých vyznamenání. Obdržel např. třináct francouzských Válečných křížů a stal se rytířem Čestné legie.

Jiří Plachý
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 1. prosince 2017.

Aktuálně



Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

29. 10. 2024
Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány. Do 11. 11.…
Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

28. 10. 2024
V den státního svátku 28. října předává prezident republiky ve Vladislavském sále…
Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024
Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy…
28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. 10. 2024
Dne 28. října 1918, vznikl československý stát. Zrodil se jako odraz a…
Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

27. 10. 2024
Přijďte si v Den vzniku samostatného československého státu připomenout historii Československa do…