Karel Kubánek - Zavražděn v gulagu

30. 07. 2024

Československá vojenská jednotka pod velením pplk. Ludvíka Svobody se v chaosu polské porážky v září 1939 ocitla ve velmi svízelné situaci. Jen asi 150 vojákům se podařilo dostat do neutrálního Rumunska, odkud jim bylo po několika týdnech umožněno pokračovat v cestě do Francie.

Karel Kubánek (1916–1940/1941) se stal obětí stalinských represí. V Pečorlagu podlehl nelidským
podmínkám a vyčerpávající otrocké práci. FOTO: VHÚ Praha

Na devět stovek čs. vojáků se však ocitlo na území okupovaném v důsledku paktu Molotov–Ribbentrop jednotkami Rudé armády, a dostalo se tak do sovětského zajetí. Během popisovaných událostí zůstalo nezvěstných několik desítek příslušníků jednotky. Jejich osudy jsou dodnes většinou neznámé. Jen u malé skupiny těchto československých vlastenců, kteří odešli z domova dobrovolně za hranice bojovat proti nacistickému Německu, máme informace o tom, že se stali oběťmi stalinských represí a jejich život vyhasl v sovětských pracovních lágrech. Jedním z nich byl i Karel Kubánek.

Narodil se 29. října 1916 v podkrkonošské Jilemnici v rodině obchodníka. Poté, co vychodil obecnou školu a měšťanku, vystudoval obchodní akademii v Jablonci nad Nisou, kde také maturoval. V říjnu 1937 nastoupil vojenskou prezenční službu u Leteckého pluku 3 „Generála­‑letce M. R. Štefánika“ na Slovensku. Absolvoval záložní důstojnickou školu a výcvik leteckého pozorovatele. Na jaře 1939 byl propuštěn do civilu. Vrátil se do rodného města a okamžitě se zapojil do formujícího se odbojového hnutí. V noci z 5. na 6. srpna 1939 se mu podařilo dostat se do Polska.

O několik dní později byl v Malých Bronovicích u Krakova prezentován v řadách „Československé vojenské skupiny zahraniční“. V letních měsících roku 1939 se pozice československých vojáků v Polsku měnila. Z původně obtížných běženců se stávali vítanými spojenci v nadcházející válce. Poláci měli zájem především o letce a další specialisty. V řadách polského letectva se jich nakonec ocitla téměř stovka, což nebylo rozhodně číslo nijak malé. Ve skupině převzaté na konci srpna 1939 byl i četař aspirant Karel Kubánek. Jako ostatní českoslovenští letci sloužil na letecké základně v Dęblinu, asi 100 kilometrů jihozápadně od Varšavy. Jak již bylo výše zmíněno, po napadení Polska Sovětským svazem se ocitl v sovětském zajetí.

Počátkem října 1939 se mu podařilo uprchnout. Snažil se dostat se do Francie, aby mohl dále bojovat za svobodu Československa. Nedaleko sovětských hranic byl však dopaden příslušníky NKVD a ve vykonstruovaném procesu jej nakonec v Charkově odsoudili ke třem rokům nucených prací. Vystřídal několik lágrů, až jej na jaře 1940 převezli do Pečorlagu v autonomní republice Komi na severovýchodní hranici evropského Ruska. Zde také někdy na přelomu let 1940/1941 podlehl nelidským podmínkám a vyčerpávající otrocké práci. Zprávu o tom podal jeho český spoluvězeň, který přežil.

Jiří Plachý

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 6. listopadu 2020.

Aktuálně



SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

14. 08. 2024
V polčase 20. storočia sa nezdalo, že 2. svetová vojna bude svetovou vojnou…
Armádní muzeum Žižkov má za rok 2023 nejvyšší meziroční nárůst návštěvnosti

Armádní muzeum Žižkov má za rok 2023 nejvyšší meziroční nárůst návštěvnosti

08. 08. 2024
Agentura CzechTourism vydala statistiku návštěvnosti za rok 2023, ze které vyplývá, že…
Přípravy na první výročí srpnové okupace  

Přípravy na první výročí srpnové okupace  

08. 08. 2024
Během krátké doby od převzetí úřadu prvního tajemníka Husákem se jednota národa…
Zemřel Josef Spáčil - muž, který strávil tři roky u PTP

Zemřel Josef Spáčil - muž, který strávil tři roky u PTP

07. 08. 2024
V 94 letech zemřel 4. srpna Josef Spáčil, který za vyjádření svého…
Jubilejní 20. Tankový den v Lešanech: 31. 8.

Jubilejní 20. Tankový den v Lešanech: 31. 8.

01. 08. 2024
Poslední sobota o prázdninách – 31. srpna – bude již tradičně patřit…