Vojenský historický ústav Praha vydal před několika týdny knihu věnovanou generálmajorovi Rudolfu Krzákovi, kterou autorsky i editorsky připravil historik VHÚ Prokop Tomek. Kniha byla nyní slavnostně pokřtěna za účasti syna i dcery R. Krzáka.
Publikace Válečné záznamy Rudolfa Krzáka je tvořena dvěma částmi. V té první se autor věnuje barvitému i dramatickému životu Rudolfa Krzáka (1914-2004), druhá část obsahuje jeho deníkové záznamy z června 1940, kdy velel rotě při bojích ve Francii. Podrobněji jsme o knize již psali, článek včetně fotografií naleznete ZDE.
Před několika dny byla publikace slavnostně pokřtěna v prostorách Armádního muzea Žižkov. Ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek, při této příležitosti přivítal i rodinu generála Krzáka, jeho syna Jana Krzáka a dceru Zdenu Zetkovou. Vyjádřil rodině Krzákových velký dík za to, že pozůstalost jejich otce předali do sbírek VHÚ a tak mohla i vzniknout dotyčná publikace.
Prokop Tomek v krátkém shrnutí své práce zmínil i výchozí bod, tedy jak se k Rudolfu Krzákovi dostal. „V minulosti jsem se hodně věnoval problematice Stb a nalezl jsem v jejich spisech i jméno Rudolfa Krzáka. Zaujalo mne, že ho komunistická bezpečnost podezírala, že je západním agentem. Měl sledovat pohyb sovětských vojsk na našem území, konkrétně v oblasti Milovic, a podávat zprávy. Bylo to absurdní podezření, protože on žil tehdy už jako důchodce poklidným životem v Poděbradech. Ale mě tohle zjištění nasměrovalo k jeho osobě.“
Tomek dále zmínil, že práce na knize pro něj byla skutečně potěšením. „V tom velkém množství tragických a nešťastných osudů mnoha západních vojáků v padesátých letech i později, v té estébácké špíně tehdejší doby, mi život Rudolfa Krzáka i přes veškeré nepřízně, jimž musel čelit, připadá jako závan pozitivity. Byla to výjimečná osobnost, která mnoho udělala i pro zachování památky svých bojových druhů z druhé světové války.“
Krzákovy deníkové záznamy přitom mohou být v lecčems i překvapivé: „Jeho deník je pozoruhodný nejen tím, že se věnuje bojovým akcím, ale jak také zachycuje až přízemní každodennost války. Kupříkladu tu jsou pasáže, které se věnují byrokratickým potížím, jimž museli tehdejší vojáci čelit. I ve válce se všude úřaduje,“ uzavírá Prokop Tomek.
RED