Konference k roku 1915 a výstava o sočské frontě

Konference k roku 1915 a výstava o sočské frontě

14. 09. 2015

V úterý 22. září a ve středu 23. září se uskuteční již druhá konference ze série mezinárodních vědeckých konferencí „Léta do pole okovaná 1914-1918″, kterými Vojenský historický ústav Praha připomíná stoleté výročí první světové války. Od středy bude také v budově Armádního muzea Žižkov veřejnosti otevřena výstava Vzpomínky na sočskou frontu, která zobrazuje boje na jižní hranici během konfliktu.

 

Jednání konference nazvané 1915 – noví nepřátelé, nové výzvy se bude odehrávat stejně jako v případě loňské, úvodní konference, v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Celá akce se koná pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Hamáčka a ministra obrany ČR Martina Stropnického.

„Bojující armády i státy stále více pohlcovalo vzájemné soupeření provázené hledáním důmyslných prostředků – taktických i technických – ke zdolání nepřátel,“ říká o druhém válečném roce 1915 historik Tomáš Kykal, který má v rámci VHÚ pořádání konference na starosti. „Aktéři se ocitli ve vleku konfliktu, který se z fronty přelil do zázemí, kde jeho ničivá náruč sevřela celou společnost. Nepřibyli jen další nepřátelé na bojištích, válku provázelo více a více jevů nepřátelských lidskému žití. A tyto poměry stavěly zúčastněné státy a jejich obyvatele ve všech rovinách existence před výzvy do té doby nepoznané.“

Na konferenci během dvoudenního jednání vystoupí badatelé z České republiky, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska a USA, kteří nahlédnou válečný rok 1915 prostřednictvím více než čtyř desítek konferenčních příspěvků.

 

Od středy 23. září bude také pro veřejnost otevřena v prvním patře budovy Armádního muzea Žižkov výstava nazvaná Vzpomínky na sočskou frontu. Na šestnácti panelech zde bude představeno dění na jižních bojištích v letech 1915-1917.

Řeka Soča zaujímá ve slovinských dějinách a národní tradici výjimečné postavení. Stala se symbolickou obrannou linií slovinské národní identity vůči italskému vlivu. Když 23. května 1915 Itálie vypověděla válku Rakousku-Uhersku, propůjčila tato „smaragdová řeka“ své jméno skutečnému bojišti rozprostřenému v jejím povodí. Za devětadvacet měsíců mimořádně urputných a vyčerpávajících bojů si řeka osvojila nové přízvisko – „krvavá“. Soča se stala společným jmenovatelem válečného utrpení všech národů bývalé habsburské monarchie. Nemalá oběť, kterou přinesli vojáci z českých zemí, se dodnes těší vážnosti a pietě místních obyvatel.

 

Aktuálně



Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

05. 04. 2025
V lednu 1989 se Předsednictvo vlády ČSSR usneslo komplexně řešit problematiku zbrojní výroby,…
Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

04. 04. 2025
Tentokrát se v článku věnovaném práci našich kolegů restaurátorů budeme věnovat zbrani,…
Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…