Konverze zbrojního průmyslu aneb ČSSR jako exportér

Konverze zbrojního průmyslu aneb ČSSR jako exportér

08. 02. 2016

Zásadní změny mezinárodně politické a vojenské situace na přelomu 80. a 90. let minulého století vedly k dramatickému poklesu zbrojní výroby. Výrazné snížení poptávky po zbraních uvrhlo zbrojní průmysl v zemích s rozvinutým zbrojním průmyslem do kritické situace. K těmto zemím patřilo i Československo a po jeho rozdělení Česká republika a Slovenská republika.

 

Zbrojní výroba má konjunkturální, nestabilní charakter. Je to způsobeno vývojem a zaváděním stále dokonalejších zbraňových systémů, které jsou zaváděny do armády v průběhu přezbrojovacích cyklů.

Období po skončení studené války, dané rozpadem Varšavské smlouvy a krátce poté i Sovětského svazu, vedlo ke konci bipolárního rozdělení světa. To se ve svých důsledcích projevilo poklesem výdajů na obranu, snížením počtů ozbrojených sil, vedlo ke změnám jejich struktury a také snížením poptávky po zbraních na mezinárodních trzích. Vzhledem k tomu, že od 70. let minulého století se soupeření dvou vojensko-politických bloků - Varšavské smlouvy a NATO - přesouvalo do rozvojových zemí, představovaly požadavky zemí třetího světa až 70 % poptávky po zbraních.

Právě v tomto období se však řada z nich dostala do obtížné ekonomické situace a nebyla sto plnit své závazky. To vedlo k omezení zbrojního obchodu s nimi.

První náznaky se projevovaly již na sklonku 80. let. V celosvětovém měřítku (ale také u zemí Varšavské smlouvy i samotného Československa) představoval vrchol zbrojní konjuktury rok 1987. Zakrátko se však projevil vliv zmírňování mezinárodního napětí, především vyhlášení nové vojenské doktríny Sovětského Svazu a Varšavské smlouvy, uzavření smlouvy o stažení a likvidaci sovětských a amerických raket z Evropy 17. prosince 1987 i průběh ozbrojovacích jednání v rámci Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (mj. návrhy na stažení sovětských vojsk ze střední Evropy).

Největšího objemu dosáhla zbrojní výroba v ČSSR, jak již bylo uvedeno, v roce 1987, a to cca 29 mld Kč. Tvořila cca 4 % HDP a podílela se téměř 8 % na celkové průmyslové výrobě. Více než polovina směřovala do států Varšavské smlouvy a cca jedna pětina byla exportována do rozvojových zemí. V letech 1984-1988 Československo vyvezlo zbraně a vojenskou techniku za 2,7 mld USD (v cenách roku 1985) a zařadilo se tak na sedmé místo mezi světovými exportéry zbraní. O rok později, po dílčím poklesu v polovině 80. let, dosáhly vrcholu i výdaje na obranu, které činily téměř 38 mld Kč.

Současně se však Československo, stejně jako SSSR a ostatní socialistické státy, potýkalo s klesající výkonností národního hospodářství, a další zvyšování výdajů na obranu a zbrojní výroby již bylo neúnosné. Proto bylo rozhodnuto, že výdaje na obranu a bezpečnost mají de facto kopírovat vývoj národního důchodu. Výhledově se počítalo s jejich postupným snižováním, takže v roce 1992 se oproti roku 1989 měly snížit o 10 %.

Na přelomu 80. a 90. let pokles zbrojní výroby pokračoval rychlým tempem. Objevily se vážné problémy s odbytem čs. zbraní v rozvojových zemích, ale také v rámci Varšavské smlouvy. Zcela zásadní vliv mělo značné snížení požadavků na již sjednané dodávky letecké techniky, tanků a bojových vozidel pěchoty do Sovětského Svazu. Vzhledem k odlišné struktuře zbrojní výroby v českých zemích a na Slovensku (tanky, bojová vozidla pěchoty) se krize zbrojní výroby projevila nejdříve u slovenských zbrojovek a byla mnohem intenzivnější. Na počátku 90. let se krize přelila i do českých podniků.

K rozsáhlému omezování zbrojní výroby došlo ve velmi krátkém časovém období 3-4 let a toto rychlé snížení zapříčinilo, že zvolené náhradní programy civilní výroby nemohly v žádném případě pokles zbrojní výroby kompenzovat (podle odhadů jen z jedné pětiny až jedné třetiny). Pokles ještě umocnilo rozdělení státu, kdy byly zpřetrhány kooperační a subdodavatelské vztahy (české závody se také ocitly bez podstatné části vývojové a zkušební základny). Proces konverze zbrojní výroby ovlivnily ekonomické a politické reformy a přechod na tržní ekonomiku. Cesta k prosperujícímu hospodářství se ukázalo být mnohem obtížnější a původní optimistické představy tak musely být korigovány.

 Jaroslav Láník

 

Aktuálně



Pattonovi duchové vstupují do Čech

Pattonovi duchové vstupují do Čech

20. 04. 2025
Dva dny poté, co na české území vstoupila v Ašském výběžku první americká…
„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

15. 04. 2025
Pohled na problematiku migrace Evropanů z vlastního kontinentu s důrazem na české vystěhovalectví do…
Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

15. 04. 2025
Brněnská fáze bratislavsko-brněnské operace v dubnu 1945 nebyla úplně jednoduchá. Sovětská vojska…