Armádní muzeum Žižkov se po rekonstrukci znovu pro veřejnost otevřelo na sklonku roku 2022, lektorované programy od té doby absolvovalo už šest tisíc žáků. O dobrodružnou cestu do minulosti je velký zájem.
Mladší děti si na vlastní kůži vyzkouší práci kurátora, kdy popisují sbírkový předmět a zjišťují jeho příběh. Nejmladší návštěvnicí už ví, že Český lev se schovává v muzeu. Děti se v rámci vzdělávacího programu seznamují nejen s legendou o Bruncvíkovi, ale také s múzami, které obývají dům múz, tedy musaion čili muzeum. Lva pak na cestě za poznáním následují. Pod symbolem lví tlapky se totiž v muzeu skrývají různé haptické předměty, vystřihovánky, zajímavosti a kvízy.
Školáci se stávají badateli, kteří sledují malé a velké dějiny prostřednictvím sbírkových předmětů a osudů konkrétních osob. Stávají se na chvíli správci muzejních fondů a objevují příběh středověkých a novověkých helem během lektorovaných programů Na úsvitu českých dějin a Nový věk – věk bouří.
V Příběhu Velké války žáci zjišťují, co čekalo mladé muže a ženy po vypuknutí první světové války. Vydávají se po stopách rakousko-uherského vojáka, francouzského nebo ruského legionáře, člena tělovýchovné jednoty Sokol anebo sledují dění v zázemí.
Vzdělávací program Jak jsem prožil/a druhou světovou válku seznamuje žáky s průběhem druhé světové války prostřednictvím osudů, které jsou inspirovány skutečnými příběhy.
Tolik potřebné umění kritického myšlení rozvíjí edukační program Obrazy nepřítele. Účastníci programu se seznamují s metodami propagandy v období po roce 1948.
Všechny lekce pravidelně absolvují také děti se speciálními vzdělávacími potřebami.
Další informace a možnost rezervace programu naleznete na naší webové stránce v sekci Vzdělávací programy pro školy v Armádním muzeu Žižkov.
Všechny zmíněné aktivity ale nejsou pouze pro děti. Mějme na paměti známý citát dramatika G. B. Shawa: „Nepřestáváme si hrát proto, že jsme zestárli, ale stárneme proto, že jsme si přestali hrát.“ Nebojte se nahlédnout do skříněk s lví tlapou, vyzkoušejte si helmu nebo si dejte na záda prvoválečnou tornu. Šťastnou a hravou cestu za poznáním českých dějin přejí lektoři Vojenského historického ústavu Praha.
Barbora Kulihová