Martin Macht - Bránil hranici i po Mnichovu

14. 08. 2024

V souvislosti s mnichovskou kapitulací se často uvádí, že proběhla „bez jediného výstřelu“. Opak je pravdou – v době od vyhlášení květnové mobilizace do okupace zbytku českých zemí v březnu 1939 přišlo o život téměř šest set příslušníků československé armády. I když většinu představovaly nebojové ztráty, nezanedbatelná část padla v bojích se sudetoněmeckými a maďarskými teroristy, ohrožujícími především místa v těsné blízkosti hranic.

Martin Macht (1910–1938) s manželkou Boženou na rodinné fotografii. Jako záložník padl v šarvátce s henleinovci v jižních Čechách. FOTO: Sbírka autora via rodina

nim je třeba připočítat další desítky padlých policistů, četníků a příslušníků finanční stráže. Boje neustávaly ani po Mnichovu. Sudetoněmečtí záškodníci se domnívali, že státní tragédie podlomí morálku českých vojáků, a snažili se získat pět minut po dvanácté laciné úspěchy. Efekt se však nedostavil – ke svému překvapení se setkávali s houževnatým odporem, když vojáci za cenu obětí na životech bránili území, které měli již za několik hodin v důsledku dohody velmocí vyklidit.

Jeden z desítek dnes již zapomenutých střetů se odehrál mezi Velešínem a Kaplicí v jižních Čechách 5. října 1938. Henleinovci napadli u vsi Skřídla jednotku českobudějovického pěšího pluku 1 „Mistra Jana Husi“. Byli odraženi a zahnáni zpět. Nešlo o nic výjimečného. Tvrdé boje se na přelomu září a října odehrávaly i v nedalekých Cetvinách, ale také ve Vyšším Brodě a několik dní se bojovalo dokonce o Český Krumlov. Cenou za vítězství ve Skřídlech byl život 28letého vojína Martina Machta.

Narodil se 17. května 1910 v obci Babylon nedaleko Domažlic. Rodina pocházela z Borovan u Českých Budějovic, kde vlastnili malou hospodářskou usedlost, na níž Martin Macht po vychození škol hospodařil. Na podzim 1938 nastoupil jako záložník v důsledku mobilizace. V té době byl již ženatý a měl dvě malé děti. Pohřben byl v Borovanech. Jeho hrob dnes již neexistuje – v roce 1973 musel paradoxně udělat místo „pietnímu parku“ s pomníkem padlých. Ani v tom není osud Martina Machta výjimečný.

Hroby vojáků padlých a zemřelých v tragických letech 1938–1939 nebyly dlouho ničím chráněny a teprve v posledních letech se situace lepší. Je to o to paradoxnější, že podle dosud právně závazného výkladu, který počátkem roku 1944 vypracovali právníci čs. exilové vlády v Londýně, se republika nacházela ve válečném stavu zpětně od 17. září 1938, tedy ode dne, kdy henleinovský Freikorps zahájil z německého území akce proti celistvosti čs. státu. Místo toho, aby se čeští vojáci plnící za cenu nejvyšších obětí svoji povinnost stali jedním z pilířů našich novodobých válečných tradic, upadli na dlouhá desetiletí do zapomnění…

Jiří Plachý
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 20. října 2017.

Aktuálně



Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

29. 10. 2024
Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány. Do 11. 11.…
Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

28. 10. 2024
V den státního svátku 28. října předává prezident republiky ve Vladislavském sále…
Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024
Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy…
28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. 10. 2024
Dne 28. října 1918, vznikl československý stát. Zrodil se jako odraz a…
Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

27. 10. 2024
Přijďte si v Den vzniku samostatného československého státu připomenout historii Československa do…