Muzeum literatury představuje vzácné vydání Čapkova cestopisu, k vidění jsou i předměty ze sbírky VHÚ Praha

Muzeum literatury představuje vzácné vydání Čapkova cestopisu, k vidění jsou i předměty ze sbírky VHÚ Praha

27. 05. 2025

Památník národního písemnictví představuje jedinečný výtisk anglického překladu Anglických listů Karla Čapka, který v září 1941 po výcviku ve Velké Británii podepsalo dvacet československých vojáků na památku svému britskému instruktorovi, poručíku Ernestu Van Maurikovi (1916–2012). Tento mimořádný exemplář, zapůjčený z Imperial War Museums, bude k vidění v originále pouze do 31. května. Poté jej z důvodu ochrany nahradí faksimile. Výstava, na níž jsou prezentovány i sbírkové předměty Vojenského historického ústavu Praha, potrvá do 19. června.

Výstava Anglické listy v Praze byla slavnostně zahájena 27. května - v den 83. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Připomíná nejen statečnost výsadkářů operace Anthropoid, ale i Čapkovu neochvějnou protiválečnou angažovanost.

Vzácný výtisk Anglických listů, podepsaný československými vojáky během jejich výcviku v britských jednotkách, byl poručíku Van Maurikovi věnován jako poděkování. Na sklonku života jej předal do sbírek Imperial War Museums, které jej nyní zapůjčilo k vystavení v Muzeu literatury. Od 1. června bude k vidění jeho faksimile.

Součástí expozice jsou také unikátní předměty spojené s výsadkáři a operací Anthropoid zapůjčené z VHÚ Praha. Návštěvníci zde uvidí například fragment padáku, který výsadkáři použili, nebo předměty nalezené v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Dvouměsíční cesta Karla Čapka po Británii v roce 1924

Karel Čapek přijal v roce 1924 pozvání anglického PEN klubu a podnikl dvouměsíční cestu napříč Velkou Británií. Z cesty zasílal téměř denně do Lidových novin své zápisky, z nichž později vznikla kniha Anglické listy. Její anglický překlad, věnovaný československými vojáky jejich britskému instruktorovi, se stal významným svědectvím hrdinství našich vojáků ve druhé světové válce.

Úsilí Karla Čapka o zachování demokracie, jeho apel na individuální odpovědnost i odsouzení nelidskosti války mimořádně souzní s odvahou a osudy dvaceti výsadkářů – dvanáct z nich během války zahynulo, dva byli po válce popraveni komunisty. Čapkův život, dílo a jimi inspirované činy zůstávají nadčasové – a v současné době, poznamenané válečnými konflikty, opět bolestně aktuální.

Kromě samotného knižního unikátu jsou vystaveny také originály Čapkových ilustrací k Anglickým listům, rukopisy jeho děl s protiválečným zacílením (Válka s Mloky, Bílá nemoc, Matka), zahraniční vydání Anglických listů a výtvarná díla s nimi spojená. K vidění je například grafický návrh Ladislava Sutnara k nepublikovanému německému vydání Války s Mloky nebo grafika Teodora Rotrekla k českému vydání téhož díla.

Ze sbírky VHÚ Praha jsou na výstavu zapůjčeny tyto předměty:

  • razítko používané ve Velké Británii pro výrobu falešných legitimací (1941);
  • dopisy Jana Hrubého anglické dívce (1940);
  • rukávový odznak absolventa parašutistického výcviku (1942);
  • pouzdro na pistoli ráže 6,35 mm nalezené v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici (1942);
  • vázanka nalezená v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici (1942);
  • pouzdro na cigarety nalezené v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici (1942);
  • fragment padáku výsadku Anthropoid (1941).

Výstavu doprovázejí komentované prohlídky s ředitelem Památníku národního písemnictví Michalem Stehlíkem a ředitelem Památníku Karla Čapka Zdeňkem Vackem.

Záštitu nad výstavou převzali prezident České republiky Petr Pavel a britský velvyslanec v České republice Matt Field. Výstava byla připravena ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Vojenským historickým ústavem Praha a Ministerstvem obrany ČR, za podpory Ministerstva kultury ČR.

Výstavu můžete navštívit do 19. června v Muzeu literatury, Pelléova 44/22, Praha 6.

Aktuálně



VHÚ Praha pořádal konferenci k 80. výročí konce druhé světové války a osvobození Československa „Nové pohledy na rok 1945“

VHÚ Praha pořádal konferenci k 80. výročí konce druhé světové války a osvobození Československa „Nové pohledy na rok 1945“

28. 05. 2025
Nově rekonstruované prostory Armádního muzea na Žižkově umožňují nejen bohatou výstavní činnost,…
Dnes před 83 lety: několik málo minut po půl jedenácté, 27. května 1942

Dnes před 83 lety: několik málo minut po půl jedenácté, 27. května 1942

27. 05. 2025
Před 83 lety, 27. května 1942, provedli parašutisté Josef Gabčík a Jan…
Dakarské legendy zahájí jubilejní 30. sezonu v Lešanech - 31. května 2025

Dakarské legendy zahájí jubilejní 30. sezonu v Lešanech - 31. května 2025

26. 05. 2025
V sobotu 31. května 2025 bude zahájena jubilejní 30. sezona ve Vojenském…
Každý stejnokroj má svůj příběh. Formovala ho móda i ideologie, říká v rozhovoru kurátor Zdeněk Špitálník

Každý stejnokroj má svůj příběh. Formovala ho móda i ideologie, říká v rozhovoru kurátor Zdeněk Špitálník

23. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
V Armádním muzeu Žižkov diskutovali historici na konferenci  "Nové pohledy na rok 1945"

V Armádním muzeu Žižkov diskutovali historici na konferenci "Nové pohledy na rok 1945"

20. 05. 2025
Poslední z velké řady akcí k 80. výročí konce 2. světové války…