V těchto dnech vyšlo speciální číslo týdeníku Reflex věnované událostem, které se odehrály před sedmdesáti lety. Devadesátistránkový magazín nazvaný "Terč Heydrich" do detailů popisuje největší akci československého odboje během druhé světové války.
Chcete si prohlédnout, jak přesně vypadal pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje ve chvílích, kdy zde čeští parašutisté bojovali 18. června 1942 o život a čelili stonásobné německé přesile? Kde jednotliví bojovníci stáli a kterým směrem stříleli? Tuto možnost nabízí moderní grafické zpracování, které najde čtenář v magazínu "Terč Heydrich", speciálním čísle týdeníku Reflex, jenž vychází k 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora. Na přípravě magazínu se významným způsobem podílel i Vojenský historický ústav Praha.
„Využili jsme našich bohatých sbírek, ve kterých máme množství předmětů přímo souvisejících s atentátem i činností parašutistů na jaře 1942 v protektorátu,“ říká ředitel VHÚ Praha, plukovník Aleš Knížek. Na stránkách magazínu tak lze spatřit například samopal Sten Mk. II, což je model, kterým byl vybaven Josef Gabčík. Je zde i britský protitankový granát No. 73 Mk.1., který se stal základem bomby vržené Janem Kubišem; právě ona způsobila Heydrichovi zranění, jimž posléze podlehl. Ze zdrojů VHÚ jsou i četné fotografie, které doprovázejí jednotlivé texty, jsou zde i dobové tiskoviny. Včetně výtisku Poledního listu z 28. května 1942, tedy den po atentátu, na němž stojí rukou napsaný vzkaz Jana Kubiše.
Vedle výběru předmětů se pracovníci VHÚ podíleli i na celkové koncepci magazínu, jsou také autory některých textů. A spolupracovali i při přípravě moderních grafických modelů – ať už jde o zmíněný model kostela, ale také o modely okolí kostela či míst v Praze, kde se nacházeli přátelé i protivníci parašutistů.
Magazín v jednotlivých částech mapuje prakticky veškeré dění spojené s Operací ATHROPOID. V úvodním textu jsou nastíněny politické okolnosti, které vedly ke spuštění operace, následuje podrobný přehled všech důležitých i zajímavých událostí z let 1941-44, které se k atentátu vztahují. Dobové snímky zachycují výcviky čs. parašutistů v Británii, zásadním materiálem je rozhovor Hany Benešové s generálem Jaroslavem Klemešem, jedním z posledních dvou žijících čs. parašutistů. Je zde i kompletní fotogalerie všech 99 vojáků-parašutistů, kteří byli za války vysazeni především v protektorátu. Následuje podrobný popis příprav atentátu, jeho provedení i následný nacistický teror. Eduard Stehlík z VHÚ se v samostatném článku věnuje historii Lidic, resp. propagandistické lidické lži ze strany nacistů. Magazín oživuje i černobílý komiks Káji Saudka z roku 1976, který vykresluje atentát i boj parašutistů v kostele. V době svého vzniku nevyšel v Československu, ale v Polsku. V závěrečném článku "Začínáme si vážit svých hrdinů" shrnují Hana Benešová a Michal Burian z VHÚ nejdůležitější textové, filmové, obrazové a jiné práce, které se atentátu věnují.
Speciál Reflexu Terč Heydrich je k dostání v běžné distribuční síti denního tisku v Česku, ovšem bude putovat i za naše hranice. Několik desítek výtisků se totiž dostane přímo k českým vojákům, kteří jsou součástí mezinárodních sil v Afghánistánu.