Od konce roku 1942 začala prudce klesat spolehlivost slovenských vojáků bojujících po boku Německa proti SSSR. Důvodem bylo bojové vyčerpání, celková změna strategické situace a nesouhlas s německou okupační politikou vůči slovanskému obyvatelstvu. Ti z nich, kteří dobrovolně přeběhli nebo padli do sovětského zajetí, se pak stali cennou posilou pro formující se československou armádu v SSSR.
V prvním období své existence se československá armáda v SSSR potýkala s nedostatkem lidských zdrojů. Stejně jako v časech 1. světové války se tak počítalo s náborem zajatců – předválečných československých občanů, sloužících v některé z nepřátelských armád. Největší příliv těchto lidí přišel po porážce slovenské armády u Melitopole v říjnu 1943, po které se do sovětských zajateckých táborů dostalo více než 2000 Slováků.
Dokladem agitační činnosti mezi slovenskými zajatci je i prezentovaný rukopisný plakát, který byl zřejmě vyvěšen v zajateckém táboře v Usmani, kde byli zajatí slovenští vojáci soustředěni. Autor stručně shrnuje morální důvody vstupu do československé vojenské jednotky a ostře odsuzuje „těch několik desítek oportunistů, pro které je jedinou motivací vstupu vlastní žaludek nebo vidina pozdějších výhod v osvobozené ČSR“. Zajímavé je, že autor v textu používá pro 1. československou samostatnou brigádu v SSSR pojmenování „Československá Suvorovská brigáda“, což je zřejmě reminiscence na udělení Řádu Suvorova II. stupně, který československá jednotka obdržela za boje o Kyjev v listopadu 1943. Plakát je doplněn o obrázky československých vojáků vystřižených z novin. Autorem plakátu byl svobodník Stanislav Smržík (nar. 15. 1. 1922, Vavrečka, okr. Námestovo), který obdobných plakátů stvořil několik.
Ze slovenských zajatců byla v lednu roku 1944 vytvořena v Jefremově 2. československá paradesantní brigáda v SSSR. Ta se posléze vyznamenala pod velením plk. Vladimíra Přikryla v bojích na Dukle a především ve Slovenském národním povstání, kdy byla letecky přepravena na povstalecké území. Po porážce povstalců se stáhla do hor a v únoru 1945 se spojila s postupující rudou a rumunskou armádou, v německém týlu tak brigáda strávila dlouhých 5 měsíců.
Petr Bjaček