Vojenský historický ústav Praha získal náhrobní kámen vojína kanadského 107. ženijního praporu a rodáka z moravských Žádovic Dominika Náplavy, který padl 12. listopadu 1917 nedaleko belgického města Ypry. Náhrobek zapůjčila se souhlasem rodiny Náplavů Komise Britského společenství národů pro válečné hroby na dobu pěti let.
Náhrobní kámen (Headstone) je vyrobený z portlandského pískovce. V horní části je vytesaný javorový list jako symbol kanadských jednotek. Pod ním je v angličtině vytesané jméno, osobní číslo, datum úmrtí, věk, druh jednotky a uprostřed kříž. Unikátem je český epitaf v dolní části: „LEHKOU TI ZEMĚ BELGIE, CHLOUBO MATKY ČECHIE“.
Náhrobní kámen vojína Dominika Náplavy je prvním, který Komise Britského společenství národů pro válečné hroby - Commonwealth War Graves Commission (CWGC) po výměně nezničil, ale zapůjčil. „Je pro nás velkou ctí, že právě Vojenský historický ústav Praha je jedinou institucí na světě, které byl originál náhrobního kamene zapůjčen. Symbolický návrat vojína Dominika Náplavy je navíc umocněn skutečností, že letos si připomínáme sto let od zahájení první světové války,“ říká ředitel VHÚ plukovník Aleš Knížek.
Náhrobek zástupcům VHÚ v Yprách osobně předala ředitelka CWGC pro západní Evropu Christine Connertyová. Pod její správu spadá mimo jiné i vojenský hřbitov Commonwealthu na pražských Olšanech. Zaměstnanci pobočky kámen pečlivě uložili do na míru vyrobené dřevěné bedny, aby během přepravy nedošlo k jeho poškození.
„Na vojenském hřbitově Commonwealthu Tyne Cot, který je největším v Yperského salientu, byl náhrobek instalován v roce 1923 a v letošním roce byl spolu s dalšími vyměněn za nový. Všechny staré náhrobky jsou po výměně rozdrceny, aby nedošlo k jejich zneužití,“ vysvětluje Milena Kolaříková. Tato česká rodačka, která žije se svým manželem Chrisem v Ypách, náhrobní kámen Dominika Náplavy na Tyne Cot před lety objevila a přišla také s myšlenou, zda by se náhrobek nemohl dostat do České republiky. „Děkuji Vojenskému historickému ústavu Praha, bez jehož aktivity by se náhrobek Dominika Náplavy do vlasti nikdy nedostal,“ dodává Milena Kolaříková.
Získání náhrobku by nebylo myslitelné bez souhlasu dosud žijících příbuzných. Náplavovi, kteří stále žijí v Žádovicích a okolí, byli nadšeni myšlenkou získat náhrobek zpět do vlasti. Vojenský historický ústav Praha plánuje u příležitosti stého výročí hrdinské smrti Dominika Náplavy instalovat v Žádovicích výstavu. Vojín Dominik Náplava by se tak mohl symbolicky vrátit zpět do své rodné obce.
Dominik Náplava, rodák ze Žádovic na Kyjovsku, odjel v roce 1914 za svým starším bratrem Janem do Texasu. V roce 1917 se vydal na cestu po Severní Americe. V únoru téhož roku se dobrovolně přihlásil do kanadské armády. Na evropské bojiště byl nasazen jako ženista 107. ženijního praporu (107th Canadian Pioneer Battalion). Jeho život ukončila střepina letecké bomby 12. listopadu 1917 u Yper ve Flandrech. Pohřbili ho na malém vojenském hřbitově Levi Cottage, který byl při ofenzivě německých jednotek vybombardován. Ostatky Dominika Náplavy jsou stále rozmetány v jeho okolí, kde jsou dnes pole. Hrob na Tyne Cot je tak symbolický, bez ostatků (kenotaf).
Tento vzácný artefakt je zatím uložen v depozitářích VHÚ. Veřejnosti bude představen 11. listopadu u příležitosti Dne veteránů. Bude zakomponován do již probíhající výstavy V zákopech první světové války, jenž je umístěna v prostorách Armádního muzea Žižkov.
RED