V rodném domě parašutisty Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích byla v roce 2015 otevřena muzejní expozice, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha. Dům na počátku letošních prázdnin navštívili dva netradiční hosté z Velké Británie, kteří sem až ze střední Anglie dojeli na kolech. A nešetřili přitom chválou o způsobu, jakým je zde Kubišův život, jeho osobnost a podíl na atentátu na Reinharda Heydricha představen.
Mark Dally (ročník 1958) a Stephen Dyster (1960) pocházejí z Velké Británie, oba žijí ve městě Stoke-on-Trent, které leží v samém srdci Anglie a je považováno za kolébku hrnčířství ve Velké Británii. Město je z hlediska české historie ovšem unikátní jednou věcí: právě zde vznikla v roce 1942, bezprostředně po vypálení Lidic, iniciativa „Lidice Shall Live – Lidice musí žít“. Ta se rozšířila do okolních měst a posléze do celého světa, díky ní se také podařilo do konce války sehnat takové finanční prostředky, že s jejich pomocí mohla být po roce 1945 zřízena v Lidicích galerie, památník a také růžová zahrada.
Pouto, které Stoke-On-Trent vázalo s Lidicemi, v průběhu desetiletí s uplývajícím časem poněkud sláblo. Kdysi keramickou výrobou žijící a zároveň hornické město také radikálně změnilo svoji sociální strukturu, když byla zastavena těžba a produkce porcelánu omezena. Učitel historie Dyster a umělecký keramik Dally se vazbu na Lidice rozhodli oživit. Jejich myšlenka přitom přišla ve stejnou chvíli, kdy byl uveden britsko-francouzsko-český snímek Anthropoid, který připomíná atentát na Reinharda Heydricha a roli československých parašutistů (více ZDE).
Dally a Dyster se tedy vydali na velkou cyklistickou pouť z Anglie až do Lidic, kterou zde ukončili 18. června letošního roku. Po třináctidenní jízdě na kolech, dlouhé přes 1 600 kilometrů, však ještě pokračovali dále na jižní Moravu do Dolních Vilémovic, kde byl jejich cílem rodný dům Jana Kubiše. Dům byl po rekonstrukci představen veřejnosti v roce 2013 a v říjnu 2015 zde byla otevřena stálá muzejní expozice, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha, konkrétně její kurátor Zdeněk Špitálník (více o otevření expozice ZDE)
O svých dojmech z Dolních Vilémovic a tamního muzea pak Mark Dally v rozhovoru pro český časopis Cykloturistika řekl: „Bylo to krásné místo ukazující, kde se narodil, a dýchající historií. Je to velmi malé muzeum, ale zato velmi osobní. Návštěvníkům mnoho dává, je velice informativní. Moc se mi líbilo, že to byl vlastně společenský projekt, lidé ve vesnici se sešli, aby vybudovali památník jednomu ze svých rodáků, který změnil průběh války.“
A Stephen Dyster dodává: „Já s tím plně souhlasím a stejně jako Mark říkám, že to muzeum je velmi osobní. Ukazuje celou Kubišovu rodinu, je myšlenkově velmi čisté. Nesnaží se o bůhvíjakou velkolepost, nekřičí do světa: „Byl to velký muž!“. Je skromné, ukazuje obyčejného moravského kluka. Normálního školáka, ze kterého se stal hrdina. Zapůsobilo na mě opravdu silným dojmem a myslím, že na něm byla odvedena skvělá práce.“
Své dojmy z Lidic pak popisuje Stephen Dyster ještě slovy: „Příjezd do Lidic byl naprosto jedinečný...“ a Mark Daly dodává: „Bylo to velmi dojemné, plné pohnutek. Uvědomil jsem si, jak je důležité přátelství a soudržnost a jaké je vlastně pouto mezi Lidicemi a Stoke-on-Trent. Den, který jsme v Lidicích strávili, pro mě znamenal hrozně moc a asi na něj budu vzpomínat do konce života. Ale vzpomínat budu i na Českou republiku jako takovou. Byl jsem tu poprvé a moc se mi tady líbilo.“
Načerpané poznatky bude moci učitel Stephen Dyster využít i v hodinách výuky dějepisu: „Mohu srovnávat, jaký byl život za války v Anglii, jaký byl v okupované Evropě, jaký byl na Východě. A do toho mohu přinést celý tento příběh. Lidem tak mohu ukázat širší kontext celé války v Evropě. A to pomáhá porozumět i dnešní době.“
RED