Nové číslo časopisu Historie a vojenství

Nové číslo časopisu Historie a vojenství

02. 12. 2016

Letošní poslední číslo čtvrtletníku Historie a vojenství 4/2015, které vydává Vojenský historický ústav Praha, vychází v těchto dnech. Přináší články věnované první i druhé světové válce, ale například i zajímavou stať přibližující osobnost tankového konstruktéra Alexeje Surina, který působil v meziválečném období v Československu a je autorem dodnes ceněného a slavného tanku LT vz. 38.

 

Číslo 4/2016 čtvrtletníku Historie vojenství je uvedeno materiálem Pavla Kreisingera, který se týká problematiky druhé světové války a československých občanů žijících v Austrálii. Textu Do australské nebo československé armády? popisuje okolnosti vojenského náboru mezi krajanskou komunitou v Austrálii.

Nemalou část tohoto vydání HaV zabírá text historika VHÚ Jiřího Plachého Vzbouřenci z Cholmondeley, přesněji druhá část celého studie, jejíž úvodní partii přineslo již minulé vydání historie a vojenství (3/2016). Autor v tomto čísle popisuje především následné osudy vzbouřených vojáků. K druhé světové válce se také váže text Jiřího Friedla Jak to bylo s vraždou v lese Botzenberg?, který je příspěvkem k ilegálním útěkům polských občanů přes Československo na Západ a k poměrům v pohraničí v roce 1945.

Problematiku éry těsně před první světovou válkou zpracovává Karolína Kalecká ve svém textu Rakousko-uherský zákon o flotě z roku 1911. Autorka zde nastiňuje situaci v rakouském námořnictvu na počátku 20. století – zprvu šlo o vojensky málo významné jednotky, posléze však v souvislosti se stavbou dreadnoughtů jejich síla významně vzrostla.

K první světové válce se vrací i studie kurátora sbírek Leteckého muzea Kbely Jana Sýkory Velká válka v oblacích – 1916, patová situace. A kurátor sbírek stejnokrojů VHÚ Zdeněk Špitálník v textu Bílý kvítek za čepicí… popisuje, jak vypadaly polní čepice rakousko-uherských vojáků v letech 1914–1918

Autorem materiálu Alexej Surin – nejvýznamnější konstruktér tanků v československé historii je historik VHÚ a přední odborník na obor těžké vojenské techniky Ivo Pejčoch. Ve svém textu popisuje životní i pracovní pouť A. Surina (1897-1974), který se narodil na Ukrajině a po odchodu z občanskou válkou sužované země se usadil v Československu, kde se také prosadil jako konstruktér tankové techniky. Právě on byl autorem celé řady tanků z 30. let včetně nejznámějšího československého tanku té doby, LT vz. 38.

Pavel Kreisinger v článku Cizinecký legionář Alan Seeger a jeho schůzka se Smrtí popisuje osudy amerického básníka, který byl autorem dodnes slavné básně Mám schůzku se Smrtí, jež si mimo jiné oblíbil i pozdější americký prezident J. F. Kennedy. Seeger (1888-1916) zahynul v bojích první světové války.

V sekci Dokumenty uvádí Jan Kalous úryvky z kapitoly Dobrovolník z rukopisu Oskara Valeše Probuzení ve tmě; článek navazuje na Kalousův biografický portrét O. Valeše (1912-1987), který bojoval ve španělské občanské válce. Inkriminovaná kapitola popisuje boje a atmosféru války a Valešovy názory na ni. Ke konfliktu, který hýbal Evropou konce 30. let, se vrací také Jan Biederman v textu Faleristický materiál ve vztahu k občanské válce ve Španělsku.

Ilona Krbcová pak v textu Císař František Josef I. v portrétní malbě představuje některé obrazy ze sbírek VHÚ, které si za námět vzaly rakouského císaře.

V závěru letošního poslední čísla časopisu Historie a vojenství čtenář nalezne text věnovaný restaurování prachovnice ze 17. století, sumarizující materiál o výstavní činnosti VHÚ v roce 2016 a další kratší články, recenze a výroční biografické texty.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 4/2016 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.

RED

 

Aktuálně



Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…