Nový HaV: odpírači vojenské služby, ale také první čs. výsadkáři

Nový HaV: odpírači vojenské služby, ale také první čs. výsadkáři

21. 06. 2013

Nové vydání čtvrtletníku Historie a vojenství přináší dvě důležité studie, které se vztahují k vojenské problematice v éře socialismu, ale také významné materiály, které svá témata nalezly v době druhé světové války.

Letošní již druhé číslo časopisu Historie a vojenství, který vydává Vojenský historický ústav Praha, má na své titulní stránce zajímavou fotografii. Zachycuje skokanskou parašutistickou věž, která byla v roce 1937 postavena v Praze v rámci 1. celostátní letecké výstavy.

Snímek se vztahuje k jednomu ze stěžejních materiálů čísla, který pochází z pera historika VHÚ Jindřicha Marka. Ve svém textu „Ringway – kolébka československého výsadkového vojska“, se věnuje počátkům této - dnes už neodmyslitelné - složky vojenských sil. Ačkoli o parašutistech vysazených za druhé světové války na území protektorátu a jejich tamních aktivitách toho dnes víme již nemálo, o tom, jak se vlastně celá složka rodila, bylo dosud známo méně. Markův text mezeru vyplňuje.

Vedle této studie patří k úhelným kamenům HaV 2/2013 i významná práce Prokopa Tomka nazvaná „Možnosti odpírání, vyhýbání se základní vojenské službě a vojenská práce v letech 1969-1992“. Tomek se věnuje otázce, která byla během normalizačního dvacetiletí ožehavá: prakticky nikdo z mladých mužů tehdy nechtěl sloužit v armádě, téměř všichni však museli. A tak mnozí hledali cesty, jak se vojně vyhnout či nalézt její snesitelnou podobu. Tomek se zaměřil i na otázku vztahu mezi ozbrojenými silami a potřebami čs. ekonomiky, neboť tehdy dvousettisícová armáda odčerpávala značné prostředky ze státního rozpočtu.

Na tuto studii navazuje z hlediska časového další významný materiál, text Matěje Bílého „1981: Role Varšavské smlouvy ve druhé fázi polské krize“. Polské snahy o demokratizaci společnosti a uvolnění poměrů na přelomu 70. a 80. let vedly až vyhlášení výjimečného stavu v zemi, nicméně celá situace se obešla – na rozdíl od podobné situace v roce 1968 v Československu – bez zásahu vnějších sil. Zda měla vojska Varšavské smlouvy (resp. sovětská armáda) zasáhnout a proč se tak nestalo, to je předmětem dotyčné studie.

Z rozsáhlejších textů zmiňme ještě materiál „Tragédie u Rymic 6. května 1945“, v níž Milan Kopecký pátrá po příčinách a okolnostech největšího masakru československých vojáků během osvobozovacích bojů na Moravě. Zabity či zraněny byly tehdy tři desítky vojáků – a přitom příčina ležela v rozporech uvnitř čs. jednotky a v neopatrném postupu.

Ivo Pejčoch v textu „Z Británie do Hagany“ shrnul tematiku československých vojáků židovské národnosti, kteří působili za druhé světové války ve Velké Británii a posléze se stali účastníky výcviku izraelské armády v Československu. Patřily mezi ně i tzv. Wintovy děti. Jádro textu tvoří biografické portréty čtyř desítek vojáků - jde v některých případech o skutečně pozoruhodné, barvité lidské příběhy.

Působení Čechoslováků v ozbrojených silách za druhé světové války se týká i text „Hana Kleinová, čs. příslušnice u britských ATS na Středním východě“. ATS byla pomocná služba pozemního vojska, Hana Kleinová (1921-2009) v ní působila v letech 1942-45, ovšem v dosti vzdáleném a také exotickém prostředí.

Michal Burian se v textu „Pozůstalost po pplk.gšt. Václavu Kropáčkovi a Boženě Kropáčkové“ vrací k sbírce dokumentů a předmětů, které Vojenský historický ústav Praha v nedávné době získal – váží se k jedné z vůdčích osobností odbojové organizace Obrana národa, součástí jsou dokumenty mapující činnost jeho ženy a najdeme zde i památky na parašutistu Adolfa Opálku.

Z menších mateirálů stojí za zmínku textový i obrazový portrét památníku v místech, kde se v roce 1915 odehrála bitva, resp. vylodění na Gallipolském polostrově. Jaroslav Beránek se pak v dalším mateirálu věnuje výstavě britských výtvarníků počátku 20. století, kteří si vybrali za své téma tzv. Velkou (První světovou) válku.

Časopis Historie a vojenství číslo 2/2013 vyšel v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov. Časopis vydává Vojenský historický ústav Praha a jde již o 62. ročník.

RED

 

Aktuálně



„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

15. 04. 2025
Pohled na problematiku migrace Evropanů z vlastního kontinentu s důrazem na české vystěhovalectví do…
Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

15. 04. 2025
Brněnská fáze bratislavsko-brněnské operace v dubnu 1945 nebyla úplně jednoduchá. Sovětská vojska…
Navštivte výstavu o Pražském povstání u  cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

Navštivte výstavu o Pražském povstání u cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

11. 04. 2025
Za zeleným plotem zadního traktu Armádního muzea Žižkov, kolem nějž vede hodně…