Obrněné vlaky v Pražském povstání - přednáška Tomáše Jakla 8. 6. od 18:00

Obrněné vlaky v Pražském povstání - přednáška Tomáše Jakla 8. 6. od 18:00

11. 05. 2023

Další přednáška na téma Pražského povstání proběhne 8. června 2023 od 18 hod v Armádním muzeu Žižkov. Tentokrát se bude historik Tomáš Jakl věnovat obrněným vlakům. Obrněné vlaky byly nejtěžšími bojovými prostředky, kterými disponovala československá armáda v boji proti německým okupantům. Byly to o ukořistěné vozy německého železničního protiletadlového dělostřelectva, především lehkého flaku na ochranu transportů (leichte Eisenbahn-Transportschutz-Flak). Prosím, registrujte se na přednášku na: rezervaceakce@vhu.cz.

Ve čtvrtek 8. června od 18 hodin bude historik oddělení vojenské historie Mgr. Tomáš Jakl mluvit o improvizovaných obrněných vlacích v bojích Pražského povstání. Přednáška je přístupná zdarma. Z kapacitních důvodů však prosíme o registraci předem na adrese rezervaceakce@vhu.cz. Úspěšná registrace bude potvrzena.

Do povstaleckých bojů v Praze zasáhlo celkem čtrnáct souprav improvizovaných obrněných vlaků. Dva operovaly z nádraží Praha-Smíchov, osm souprav z nádraží Praha-Vršovice, tři soupravy z nádraží Roztoky u Prahy a krátce i jedna souprava z Říčan. V boji byly zničeny dvě soupravy, obě 7. května. Jedna z nádraží Smíchov v boji s německými tanky ve Velké Chuchli, druhá z Roztok německým dělostřelectvem z Kobylis ve stanici Praha-Bubny.

Na německé straně bylo nasazeno pravděpodobně až pět improvizovaných obrněných vaků. Soupravy na hlavním nádraží, operující i na tratích pod Vítkovem, přispěly k udržení se Němci bráněné enklávy v Karlíně mezi Žižkovými kasárnami a Invalidovnou až do příchodu vyprošťovací jednotky z milovického vojenského prostoru. Souprava z Rudné se zapojila do obrany ruzyňského letiště před povstalci a vlasovci a posléze ustoupila k Libochovicím. Pokus německého improvizovaného obrněného vlaku prorazit od Terezína přes Prahu zlikvidovali Kralupští a Roztočtí povstalci odpoledne 8. května u Nelahozevsi.

Jak na německé, tak zejména na československé straně patřily improvizované obrněné vlaky k nejsilnějším bojovým prostředkům.

Těšíme se na setkání 8. června od 18.00 ve Vojenském historickém ústavu Praha - U Památníku 2, Praha 3.

Aktuálně



Navštivte výstavu o Pražském povstání u  cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

Navštivte výstavu o Pražském povstání u cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

11. 04. 2025
Za zeleným plotem zadního traktu Armádního muzea Žižkov, kolem nějž vede hodně…
Navštivte výstavu „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“ v Armádním muzeu Žižkov

Navštivte výstavu „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“ v Armádním muzeu Žižkov

09. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov byla zahájena výstava s názvem "Co srdce pojí,…
Historik Jiří Plachý ve speciálním díle podcastu Kamufláž plus hovořil o pozemních silách na západní frontě

Historik Jiří Plachý ve speciálním díle podcastu Kamufláž plus hovořil o pozemních silách na západní frontě

08. 04. 2025
Speciální čtyři díly podcastu Kamufláž plus se věnují tématu 80. výročí konce…
Začíná výstava „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“. Připomene osudy českých přistěhovalců

Začíná výstava „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“. Připomene osudy českých přistěhovalců

06. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov bude ve středu 9. dubna slavnostně zahájena výstava…
Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

05. 04. 2025
V lednu 1989 se Předsednictvo vlády ČSSR usneslo komplexně řešit problematiku zbrojní výroby,…