Hlavní program zahájení nové sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany v sobotu 25. května se odehraje při dynamických ukázkách ve zdejší aréně, návštěvníkům se však představí i některé muzejní novinky - především rozšíření expozice věnované raketám.
Rozšířená expozice věnované raketám se nachází v Raketové hale, vedle expozice železničního vojska. V této hale bylo nově zbudováno osm vitrín, ve kterých jsou vystaveny sbírkové předměty Vojenského historického ústavu Praha.
První vitrína se věnuje srovnání německé rakety V-2 a ruské rakety SCUD. Lze zde například porovnat německou chemickou ochrannou kombinézu používanou obsluhou raket V-2 při plnění jednotlivých nádrží složkami kapalných raketových hmot, se sovětským speciálním ochranným oblekem pro plniče kapalných raketových hmot z 60. let minulého století.
Druhá vitrína je zaměřena na historii raketometů. Představuje německé a ruské raketomety z dob druhé světové války, ale také poválečnou výrobu, např. československý 130mm raketomet vz. 51. Třetí vitrína je zaměřena na historii raket jako takovou. Nachází se v ní replika tyčového raketometu vz.1820 Augustin, který používala rakousko-uherská armáda, dále model ruského raketometu z doby cara Petra Velikého nebo model šípového děla ze 14. století.
Čtvrtá vitrína se věnuje pancéřovkám druhé světové války (americká Bazooka i německý Panzerfaust a Panzerschreck), pátá vitrína obsahuje pancéřovky vyráběné po druhé světové válce. Stěžejním exponátem je zde československá tarasnice T-21, vedle ní československá pancéřovka P-27 a ruská RPG-7V se zaměřovačem. V šesté vitríně může návštěvník shlédnout počátky protitankových řízených střel. Především je zajímavé vidět československý vývoj těchto zbraní z šedesátých let 20. století.
Sedmá vitrína pokračuje protitankovými řízenými střelami. Zde jsou zbraně tohoto typu zavedené do výzbroje Československé lidové armády. Některé slouží ve výzbroji dodnes. Osmá vitrína je věnovaná raketám zvláštního určení, především jsou tu osvětlovací a propagační rakety.
Rozšířenou expozici je možné navštívit již v rámci otevíracího lešanského dne, brány areálu se otevírají v 9.30, hlavní program začíná v 10.30. Vstup do všech prostor areálu VTM Lešany je ZDARMA.
Kompletní program otevíracího dne naleznete ZDE.
Jan Fedosejev, Andrej Halada