Otto Gutfreund - Sochař československých legií

22. 07. 2024

Před první světovou válkou žil Otto Gutfreund v Paříži, kde vstoupil jako dobrovolník do Cizinecké legie. Významná část jeho tvorby je ovšem věnována čs. legiím. Umělecké zpodobnění jejich tradice v plastikách nebylo ve své době nikým překonáno a podle těchto modelů vojáků vznikaly v období první republiky také stovky průmyslově vyráběných keramických odlitků. Kolekci jeho kreseb a maleb, které vytvořil během války či jako retrospektivu válečných dojmů, získal Památník odboje.

Otto Gutfreund (1889–1927), významný český sochař, tragicky zahynul v nedožitých 38 letech.
FOTO: VHÚ Praha

Jako příslušník Cizinecké legie se účastnil těžkých bojů na Sommě, v L’Artois a Champagni. Po nucené demobilizaci v roce 1916 byl ale uvězněn v Lyonu, po otevřeném protestu proti takzvanému Bérengerovu zákonu, podle něhož nemohli ve francouzské armádě sloužit rakousko­‑uherští státní příslušníci. Mezi lety 1916 a 1918 byl internován v táboře Saint­‑Michel de Frigolet v Bouches­‑du­‑Rhône.

Otto Gutfreund se narodil 3. srpna 1889 ve Dvoře Králové nad Labem jako čtvrté z pěti dětí v české židovské rodině Karla a Emilie Gutfreundových. V letech 1905 až 1909 studoval na Umělecko­‑průmyslové škole v Praze. V listopadu 1909 odjel do Paříže, kde se zapsal do Bourdelleových kurzů sochařství na Académii de la Grande Chaumière, která mu vyhovovala inovativním přístupem k výtvarnému umění. V Paříži se detailně seznámil s kubismem, jenž silně ovlivnil celou jeho další tvorbu. V Bourdelleově ateliéru pracoval do roku 1910, odjel pak do Velké Británie, studijně cestoval po Belgii a Nizozemsku, potom se vrátil do Prahy. V tomto období vytvořil Úzkost, označovanou za první kubistickou sochu. V roce 1912 na druhé výstavě Skupiny výtvarných umělců Mánes představil další svá významná díla, s názvy Hamlet, Harmonie a Koncert. Za války přišla už zmiňovaná anabáze v Cizinecké legii a internace.

V roce 1920 se z Francie vrátil do Čech a střídavě žil v Praze a rodném Dvoře Králové nad Labem. Následující rok se účastnil několika výstav. V roce 1924 představil svoje díla i na Výstavě československého moderního umění v Paříži. V roce 1926 vyhrál konkurz na místo profesora na Umělecko­‑průmyslové škole v Praze a zúčastnil se výstavy v New Yorku pořádané Société Anonyme. Portrétoval také prezidenta T. G. Masaryka a pro město Hradec Králové vytvořil v roce 1926 jeho sochu v životní velikosti. Mimořádně úspěšnou kariéru přervala naprosto nesmyslná smrt. Otto Gutfreund 2. června 1927 utonul při koupání ve Vltavě v Praze. Je pohřben na pražském Vinohradském hřbitově.

Ivo Pejčoch
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 1. června 2018

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…