Pět tankových konstrukčních škol na 20. Tankovém dnu v Lešanech

Pět tankových konstrukčních škol na 20. Tankovém dnu v Lešanech

31. 08. 2024

V sobotu 31. srpna se ve Vojenském technickém muzeu Lešany konal dvacátý, jubilejní Tankový den a nabídl velkolepou podívanou. Tematicky byl zaměřený na různé tankové konstrukční školy. K vidění byla československá, německá, sovětská, americká a izraelská těžká technika. Bojová ukázka pak návštěvníkům muzea přiblížila střety na západní frontě v roce 1944. Svůj um divákům předvedli také letci na historických strojích i vojenští piloti z čáslavské základny na gripenech. Po skončení dynamických ukázek v lešanské aréně následoval bohatý doprovodný program.

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany si v závěru letošních prázdnin nenechaly ujít tisíce příznivců vojenské historie. Byli mezi nimi i tací, kteří nevynechali jedinou sezónu. „Před dvaceti lety jsem byl na Tankovém dnu ještě jako kluk, vzal mě sem děda, teď už do Lešan jezdím se svými dětmi,“ podotkl jeden z návštěvníků. Ani jednou samozřejmě nechyběl ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek, jenž Vojenské technické muzeum v Lešanech založil. Vymyslel a se svými kolegy také před lety zorganizoval první Tankový den. „Vidět vojenskou historickou techniku v pohybu je něco výjimečného. Chtěli jsme tento zážitek zprostředkovat návštěvníkům muzea,“ vysvětluje brig. gen. Aleš Knížek. Lidem, kteří zcela zaplnili ochozy lešanské arény, pak v úvodu dvacátého ročníku Tankového dne poděkoval za jejich zájem o historii. Na jeho slova navázal náměstek ministryně obrany František Šulc. Připomněl důležitost armády, která byla, ale přestává být Popelkou, a poděkoval přítomným za to, že ji podporují. V této souvislosti hovořil rovněž o modernizaci armády a vyjádřil přesvědčení, že do pár let se na Tankovém dnu vedle historické těžké techniky představí i nové tanky Leopard, které bude mít Armáda České republiky ve výzbroji.

Do Vojenského technického muzea Lešany letos zavítala řada významných hostů z veřejné a vojenské sféry. Mezi stálé vzácné návštěvníky patřil 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Miroslav Hlaváč, velitel Velitelství pro operace AČR generálmajor Václav Vlček a velitel Pozemních sil AČR generálmajor Roman Náhončík.

Jubilejní Tankový den zahájil průlet dvou letounů JAS-39 Gripen. Na blankytném nebi pak mohli diváci obdivovat také půvab historických letounů – Let C-11, Zlín Z-381, Aero C 104 S nebo Zlín Z-126.

Při úvodním defilé všechny upoutal lehký tank Lt-38 s československou vlajkou a Leopard 2A4 s vlajkou NATO.

Dynamické ukázky v lešanské aréně představily divákům plejádu strojů pěti konstrukčních tankových škol: československé, německé, sovětské, americké a izraelské. Československou konstrukční školu reprezentoval lehký tank LTP, lehký tank Lt-38, samohybné útočné dělo Sav m/43 na podvozku ČKD nebo bojový tank T-72M4 CZ. Polopásový transportér Sd.Kfz. 251, stíhač tanků HETZER, těžký tank TIGER, LEOPARD 1, LEOPARD 2A4 zastupovaly německou konstrukční školu

Velký zájem diváků vzbudila americká vojenská technika - lehké průzkumné obrněné vozidlo Ford M8, kolopásové automobily Halftrack, střední tank M4 Sherman, stíhač tanků M-36 JACKSON a střední tank M-60A1 Patton

Samohybné dělo SU-76, střední tank T-34/85, těžký tank IS-122, samohybné dělo SU-100, těžký tank IS-3, střední tank T-55  a  hlavní bojový tank T-72M1K ukázaly sovětskou konstrukční školu. Mimořádnou pozornost návštěvníků Tankového dne si získal izraelský bojový tank Merkava Mk 1. V lešanské aréně nechyběla ani soudobá technika.

Nezapomnělo se samozřejmě také na výročí spjaté s Československou samostatnou obrněnou brigádou, jež se před osmdesáti lety vylodila ve Francii, aby pak byla nasazena u přístavu Dunkerque.

Působivá bojová ukázka, v níž se představili členové Klubu vojenské historie Gardekorps a Klubu vojenské historie 16. obrněné divize, přenesla diváky na západní frontu v roce 1944. Připomněla boje americké armády s německými jednotkami.

Poté následoval bohatý doprovodný program v areálu muzea.  Dětští návštěvníci se zúčastnili vědomostní soutěže, mnoho lidí zavítalo do stálých expozic, sledovalo ukázku výcviku služebních psů z 24. základny dopravního letectva Kbely, prohlédlo si tábor skotského pluku, Roty NAZDAR a KVPH Československo i statické ukázky, na nichž se mimo jiné podílelo Muzeum čs. opevnění Na Kočičáku, 1st Infantry division – Czech Reenacting Group nebo Retro auto muzeum Strnadice.  

„Až se vás paní učitelka v pondělí zeptá, co jste zažili o prázdninách, zase jí budeš vyprávět jenom o Lešanech, viď,“ prohodí maminka malého kluka, který s napětím sledoval bojovou ukázku. „Jako každý rok…“

Zájem médií byl tradičně velký

Těší nás, že naše každoroční akce na ukončení prázdnin, zajímá také zástupce médií, kteří o ní informují. Zde přinášíme přehled linků na videoreportáže a články, který budeme postupně doplňovat:

Aktuálně



Digitalizace dalších rukopisů z 2. poloviny 19. století byla dokončena

Digitalizace dalších rukopisů z 2. poloviny 19. století byla dokončena

16. 11. 2024
Vojenský historický ústav Praha v roce 2024 digitalizoval dalších 28 rukopisů z první…
Jednání o výstavbě armády v listopadu 1955

Jednání o výstavbě armády v listopadu 1955

15. 11. 2024
V polovině 50. let se konala četná jednání mezi představiteli československé a sovětské…
Učitelé dějepisu zavítali do Armádního muzea Žižkov, tentokrát bez žáků

Učitelé dějepisu zavítali do Armádního muzea Žižkov, tentokrát bez žáků

14. 11. 2024
Do Armádního muzea Žižkov se v sobotu 9. 11. 2024 vydaly na tři…
Editační maraton o československé historii ve Vojenském historickém ústavu Praha

Editační maraton o československé historii ve Vojenském historickém ústavu Praha

13. 11. 2024
Ve Vojenském historickém ústavu Praha se konala hlavní akce pátého ročníku soutěže…
Na pražském náměstí Míru se tradičně vzpomínalo na válečné veterány

Na pražském náměstí Míru se tradičně vzpomínalo na válečné veterány

12. 11. 2024
Na náměstí Míru v Praze se 11. 11. po roce opět sešli…