V roce 2025 si připomínáme 80. výročí konce 2. světové války a Pražského povstání. S historiky VHÚ Praha se budete moci setkávat v řadě mediálních výstupů.
Prvním z nich je nový projekt portálu Novinky.cz 1945 - Rok osvobození poutavým způsobem přibližuje důležité i některé méně známé aspekty posledního roku války i týdny po jejím konci. Díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha představí i použité zbraně, nechybějí reportáže ze zahraničí, které doplní články oživené infografikou, dobové materiály, rozhovory nebo podcasty. První díl byl věnován nečekanému novoročnímu (1. 1. 1945) německému úderu na letiště spojeneckého taktického letectva v západní Evropě později známému jako Operace Bodenplatte.
O této historické události hovořil redaktor Alex Švamberk s ředitelem historicko-dokumentačního odboru VHÚ Praha PhDr. Jiřím Rajlichem, Ph.D. - článek si můžete přečíst na tomto odkazu.Obsahuje také video podcast a videa vytvořená speciálně pro tento projekt.
V druhém díle seriálu hovoří historik Tomáš Jakl o detailech Viselsko-oderské operace, která byla zahájena 12. ledna 1945.
Před rozedněním v 5:35 začala pálit děla. Na předmostí u Baranówa na východě Polska začal 12. ledna 1945 1. ukrajinský front maršála Ivana Koněva dělostřeleckou přípravu. Němci útok nečekají, nic mu nenasvědčovalo. Je zataženo a letadla do vzduchu nemohou. Dým z dělostřelecké palby se ani nerozptýlil a už útočí sovětská pěchota. Němci rudoarmějce odrážejí. „Německé obránce překvapilo, jak snadno sovětskou pěchotu odrazili. Tento útok ale odhalil německé uzly odporu, palebná centra a v 10 hodin dopoledne začala hlavní dělostřelecká příprava, která už byla cílena na tyto zjištěné obranné pozice. Okolo poledne zaútočily hlavní síly,“ popisuje situaci Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu Praha. Více informací se dozvíte v tomto článku na portále Noviky.cz uvidíte v něm také videopodcast, kde Tomáš Jak hovoří s autorem Alexem Švamberkem.
Prozatím budou nové díly vycházet každý týden. S blížícím se 80. výročím Pražského povstání a konce 2. světové války se bude frekvence zkracovat.
Podívejte se do přehledu článků v tomto projektu.
Na úvodní stránce webu se můžete podívat i na ostatní mediální projekty. Proklikejte si seznam Kalendář hrdinů, který vychází v Lidových novinách, které jsou postupně doplňovány. Přečtěte si příběhy pamětníků v rubrice Paměťová stopa, kterou připravují kolegové z brněnského pracoviště VHÚ a vysílá se v Českém rozhlase a České televizi. Podívat se také můžete na seriál PRIMA HISTORIE, kterou připravujeme spolu s PRIMA CNN.