Před dvaaosmdesáti lety se konala konference ve Wannsee

Před dvaaosmdesáti lety se konala konference ve Wannsee

20. 01. 2024

Dne 20. ledna 1942 se v Marlierově vile v berlínské čtvrti Wannsee konala přísně tajná, hodinu a půl trvající konference, která tvořila jeden z klíčových mezníků holocaustu.

Vilu se zahradou na břehu zálivu Großer Wannsee na řece Havole, ve které se konference konala, vystavěl v letech 1914–1915 podle plánů architekta Paula O. A. Baumgartena továrník Ernst Marlier. Ten ji v roce 1921 prodal průmyslníku Friedrichu Minouxovi, po jehož zatčení vilu v roce 1940 získala nadace „Nordhav“, založená v roce 1939 šéfem bezpečnostní policie SS-Gruppenführerem Reinhardem Heydrichem. V letech 1940–1945 sloužila vila ve Wannsee jako luxusní hotel SS.

Žádné polemiky

Reinhard Heydrich byl na konferenci 20. ledna 1942 ve Wannsee také hlavním řečníkem. Nešlo však o konferenci v pravém slova smyslu. Německo bylo v letech 1933-1945 státem, založeným na vůdcovském principu. Před právem dostalo přednost „právo“ silnějšího a nad jakýmikoliv zákony stály aktuální rozkazy vůdce a říšského kancléře Adolfa Hitlera. Moc soudní a zákonodárná byly zcela podřízeny moci výkonné, a ta byla zcela soustředěna v rukou jediné osoby.

Heydrich tak ve Wannsee pouze sděloval svým podřízeným Hitlerovu vůli, o níž se nepředpokládala polemika. Jedním z těch, kdo nejaktivněji vystupovali při přebudování německé justice podle vůdcovského principu, byl dr. Roland Freisler, též účastník konference. Ovšem pokud snad měli někteří účastníci, podobně jako Adolf Eichmann, pocit, že je podřízené postavení ve vertikále moci zbavuje viny z prováděných zločinů, mýlili se.

Vývoj „konečného řešení židovské otázky“ v Německu započal ihned po převzetí moci nacisty. V roce 1933, kdy se Adolf Hitler dostal v Německu k moci, byl již hluboce přesvědčeným antisemitou, jež vinil „světové židovstvo“ především z porážky Německa v první světové válce. Že za touto porážkou stála sebevražedná zahraniční politika samotného vilémovského Německa, bylo pro něj nemyslitelné. Sám za Německo, ač Rakušan, dobrovolně bojoval v první světové válce.

Vraždy zastřelením

Po převzetí moci se Hitler stavěl proti spontánnímu pronásledování Židů a prosazoval jejich systematické odstranění. V roce 1935 nechal urychleně vypracovat a schválit Norimberské zákony, které se staly právní základnou pro vyřazování Židů z německé společnosti.

Po německém útoku na Sovětský svaz 22. června 1941 následovaly německou armádu na dobytých územích speciální mobilní vraždící jednotky Einsatzgruppen, sestavené většinou z příslušníků Waffen-SS, gestapa a policejních oddílů. Systematicky prováděly masové vraždy zastřelením. Celkový počet obětí, zavražděných těmito jednotkami, dosahuje jednoho a půl milionu osob, z převážné většiny Židů. Od prosince 1941 nacisté také experimentovali s metodou vraždění plynem produkovaným ze spalovacích motorů ve speciálně upravených nákladních vozech.

Získané zkušenosti vedly k vypracování metod průmyslového vraždění lidských bytostí, které měly vést ke – z německého hlediska – konečnému vyřešení židovské otázky. V závěru roku 1941 vznikl v protektorátu Čechy a Morava sběrný a průchozí tábor (Terezín v listopadu 1941) a na Němci obsazeném území Polska byly zřízeny první vyhlazovací tábory (Auschwitz II – Birkenau a Majdanek v říjnu, Chełmno/Kulmhof v prosinci), které záhy následovaly další.

Upřesnění kritérií

Ve Wannsee Reinhard Heydrich 20. ledna 1942 informoval bezprostředně zainteresované vysoké státní úředníky a jimi zastupované instituce o svém jmenování pověřencem pro přípravu konečného řešení židovské otázky v Evropě. Shrnul poté dosavadní vývoj, popsal probíhající opatření a především upřesnil rasová kritéria, na základě kterých měli být v následujících měsících vybíráni lidé k zařazení do transportů.

Na závěr všechny zúčastněné požádal o všestrannou pomoc při plnění úkolu. Průmyslové vraždění lidí v nacistickém Německu a na Německem okupovaných a závislých územích tím vstoupilo do svého posledního a nejsmrtonosnějšího období.

Tomáš Jakl

Literatura

Hannah Arendtová, Eichmann v Jeruzalémě. Zpráva o banalitě zla. Mladá fronta, Praha 1995.

Victor Klemperer, Jazyk Třetí říše - LTI. Poznámky filologovy. Nakladatelství H & H, Jinočany 2003. ISBN:80-7319-019-2

Timothy Snyder, Krvavé země – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem. Paseka, Praha 2013.

Protokol z konference ve Wannsee. Na webu holocaust.cz ZDE. Na webu Moderní dějiny ZDE.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…