PŘEDNÁŠKOVÁ ČINNOST

Ve Vojenském historickém ústavu pořádáme mezinárodní konference pro odborníky, ale i  řadu workshopů pro veřejnost, kde se zájemci o vojenskou historii mohou dozvědět i nejnovější informace z historického výzkumu. Zde najdete informace o tom, co chystáme a přinášet i přehled toho, co už je za námi a jaké na to byly reakce. Z některých přednášek pořizujeme záznamy, které po jejich zpracování zveřejňujeme.

Plánované akce a přednášky

Pro účast na všech akcích se, prosíme, registrujte rezervaceakce@vhu.cz. Místo Vám bude potvrzeno.

Také letos pokračujeme v sérii přednášek historiků Vojenského historického ústavu Praha. Tento model se setkal s velkým zájmem a proto jsme se rozhodli připravit nové cykly. Tentokrát to budou zajímavosti z 1. světové války a vybrané filmy z našich sbírek, které budou doplněny komentářem historiků.

PŘEHLED VŠECH PŘEDNÁŠEK V CYKLECH (pro detail klikněte na název):

PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA

KOMENTOVANÉ FILMOVÉ ARCHIVY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU

Na akcích je z kapacitních a organizačních důvodů vyžadována registrace: rezervaceakce@vhu.cz.
Místo Vám bude potvrzeno.

 

BŘEZEN 2025

  • Čtvrtek 27. března 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍRKY VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Československé vojsko v SSSR 1942–1944
    Výcvik 1. československého samostatného polního praporu v Buzuluku v letech 1942 a 1943 je zaznamenán ve dvou sovětských krátkých zvukových filmech. Filmy „U československé vojenské jednotky v SSSR“ a „Československá vojenská jednotka v SSSR před odjezdem na frontu“ budou na projekci doplněny ještě o další němé filmové materiály z let 1943 a 1944.
    komentují:
    Mgr. Tomáš Jakl a PaedDr. Jindřich Marek

DUBEN 2025

  • 6. dubna 2025 od 10h - Kurilovičův memoriál - cyklistická vyjížďka
    sraz v 10h u Kaple Jména Panny Marie u Zdiměřic, ukončení v ulici Revoluce v Praze 12 – Komořanech.
    Vojenský historický ústav Praha, s podporou Československé obce legionářské, Klub vojenské historie Deutschmeister Infanterie z. s., Záhořanská klika MTB z. s. a , zvou všechny příznivce vojenské historie a cyklistiky na projížďku po stopách parašutistického výsadku Suliga / Lukaševič. Vyjížďka je připomínkou skutečnosti, že pro výsadkáře bylo jízdní kolo nejběžnějším dopravním prostředkem a Ivan Prokofjevič Kurilovič je využíval k cestování mezi jednotlivými zastávkami na trase během března a začátku dubna 1945. 

Trasa povede od místa seskoku u Jesenice-Zdiměřic přes ubytovací lokality Nechánice, Psáry, Točná a Zbraslav-Závist do Komořan, kde byl kontaktní bod na odbojovou organizaci Obrany národa.

Délka cca 34 km a 340 m stoupání je vedena primárně mimo silnice po cyklostezkách a polních a lesních cestách.

V minulém roce se projížďky zúčastnilo téměř 30 cyklistů na moderních horských a gravelových kolech i bicyklech historických, za jejichž ukázku děkujeme přátelům z KVH Teiwaz Litoměřice. Šlo o jezdce všech věkových kategorií, od dětí, z nichž nejmenší se vezli v dětských sedačkách, až po seniory. Vedle komentovaných zastávek na místech spojených s historií výsadku se účastníci mohli občerstvit při zastávkách v Restauraci U Zdeničky v Nechánicích a v Hospodě na Točné.

  • Úterý 15. dubna 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Zdravotnictví
    Přednáška se zaměří na přiblížení základních poznatků o vojenském zdravotnictví za první světové války a na výzvy, kterým v průběhu válečných let muselo čelit. S ohledem na české prostředí bude pozornost věnována především vojenské zdravotní službě rakousko‑uherské armády a vojska čs. legií. Dotkne se též vývoje dobové medicíny, pro niž válka paradoxně představovala v určitých odvětvích velký pokrok.
    přednáší:
    Mgr. Petr Matějček
  • Čtvrtek 24. dubna 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍRKY VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Československá samostatná obrněná brigáda u Dunkerque a její cesta domů
    Známé i neznámé černobílé i barevné filmové dokumenty zachycující vylodění Československé samostatné obrněné brigády ve Francii a její bojové nasazení u Dunkerque. Zaznamenána je rovněž její cesta domů, která byla završena slavnostní přehlídkou v Praze 30. května 1945.
    komentují:
     PhDr. Jiří Plachý. Ph.D. a PaedDr. Jindřich Marek 

KVĚTEN 2025

  • Sobota 10. května 2025 - Komentovaná procházka naučnou Stezkou svobody 1938-1945
    Procházka je koncipována jako celodenní výlet, při němž budou také provedeny krátké pietní akty
    u  pomníčků. Začíná v 10.00 na Náměstí Antonína Pecáka na Praze 12 – Točné. S návratem tamtéž se počítá zhruba v rozmezí 17.00-18.00.
    Procházku není třeba absolvovat celou najednou.
    Pro Ty, kteří již část Stezky prošli, je možné se
    k procházce přidat mezi 11.30-12.00 u zastávky č. 6 na Čihadle, nebo kolem 13.00-13.30 u zastávky č. 10 na centrálním pietním místě, případně kolem 14.30-15.00 u občerstvení U Posledního Kelta na Závisti.
  • Úterý 13. května 2025 v 18 hod.., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Hrdinové i oběti – kultura připomínání padlých z první světové války
    Do té doby nepředstavitelné ztráty na životech přiměly válčící státy už během probíhajícího konfliktu organizovat péči o válečné hroby. Vznikaly též pomníky a památníky, většinou spontánně, ale také s podporou státu. Jakou podobu na sebe brala tato pietní a pamětní místa za války a po ní? S jakou symbolikou se u nich setkáváme? Přednáška představí péči o válečné hroby především v Rakousko‑Uhersku a meziválečném Československu, ale nepomine ani širší kontext.
    přednáší: Mgr.Tomáš Kykal, Adam Hájek/ Vlastimil Křišťan (Odbor pro válečné veterány a válečné hroby MO ČR)
  • Čtvrtek 29. května 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍRKY VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Květnové povstání v Čechách a na Moravě a osvobození
    Květnové povstání v Čechách a na Moravě zaznamenané na filmových záběrech převážně amatérských kameramanů. Ukázky se zaměří na boje, osvobození a události květnových dnů, které po osvobození následovaly. Pozornost bude věnována hlavně místům mimo Prahu (např. Přerov).
    komentují
    : Mgr. Tomáš Jakl a PhDr. Jiří Plachý. Ph.D.
  • Úterý 20. a středa 21. května 2025 - KONFERENCE Nové pohledy na rok 1945
    Cílem dvoudenního vědeckého jednání není jen připomenutí samotného výročí konce druhé světové války v naší zemi a v Evropě. „Odstup mnoha desetiletí chceme využít k představení a prodiskutování nových pohledů na celý dramatický rok 1945. Budeme akcentovat vojenská témata, avšak nabízíme prostor pro prezentaci politických, humanitárních, hospodářských či bezpečnostních souvislostí. Rádi poskytneme příležitost jiným než tradičním interpretacím. Prostor chceme dát rovněž otázkám souvisejícím s následky války či druhým životem válečných událostí,“ říká člen organizačního výboru konference, zástupce ředitele historicko-dokumentačního odboru PhDr. Prokop Tomek, Ph. D. více informací na tomto linku 

ČERVEN 2025

  • Úterý 10. června 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Hrdinové i oběti – kultura připomínání padlých z první světové války
    První světová válka skončila v listopadu 1918, to ovšem neznamenalo, že bezprostředně nastal plnohodnotný mír. Československo muselo v tomto kritickém období několikrát hájit a prosazovat silou svoje zájmy na vlastním teritoriu i vůči sousedním zemím. Tato přednáška nastíní smysl a způsoby zakotvení republiky ve vznikající antirevizionistické koalici států v čele s Francií.
    Také přehledně pojedná o vojenském zabezpečení nárokovaných hranic, o konfliktu na Těšínsku, o válce s Maďarskou republikou rad a reakci politických elit národů nového státu.
    přednáší:
    Mgr. Michal CápPhDr. Karel Straka, Ph.D. 
  • Čtvrtek 26. června 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍRKY VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Československá armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu
    Ve druhé polovině čtyřicátých let se výrobou filmů pro československou armádu zabýval Vojenský filmový a fotografický ústav (VFFÚ). Z této nepříliš rozsáhlé tvorby uvedeme filmy dokumentární, instrukční i filmová periodika. Jedním ze zajímavých dokumentů bude krátkometrážní film „XI. všesokolský slet – Armádní den“
    komentují:
    Mgr. Jan Šach a Mgr. Michal Cáp

Pro účast na všech akcích se, prosíme, registrujte rezervaceakce@vhu.cz. Místo Vám bude potvrzeno.

- - - -

Uskutečněné akce:

2025

BŘEZEN 2025

Středa 19. - pátek 21. března 2025. MEZINÁRODNÍ KONFERENCE „Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední Evropy: Přednosti, limity, výzvy“ 

Vojenský historický ústav Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a český výbor Mezinárodní komise vojenské historie společně pořádali mezinárodní konferenci, na které promluvili řečníci z dvanácti zemí.

Reportáže z jednotlivých dnů konference si můžete přečíst v odkazech níže:

 

PRVNÍ DEN - STŘEDA 19. BŘEZNA 2025

DRUHÝ DEN - ČTVRTEK 20. BŘEZNA 2025

TŘETÍ DEN - PÁTEK 21. BŘEZNA 2025

  • Úterý 11. března 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Umění vysoké a zákopové
    Drobné užitkové nebo dekorativní předměty si vyráběli a dodnes vyrábí vojáci snad ve všech déletrvajících konfliktech. Nikdy předtím ani potom však tento fenomén nedosáhl takového rozměru jako během 1. světové války, kdy se do výroby těchto předmětů zapojilo kromě bojujících i množství válečných zajatců a civilistů. Zatímco předměty se mnohdy dochovaly dodnes, rozmanité sociální pozadí, které stálo za jejich vznikem, zůstávalo očím poválečných generací dlouho skryto.
    Mezi českými vojáky, kteří se za první světové války účastnili bojů ve frontových zákopech, bylo mnoho profesionálních umělců. Jejich úspěšná kariéra tak byla na několik let násilně přerušena. I přes nevyhovující podmínky se však nevzdali a svoji tvorbu přizpůsobili válečným účelům. Tak například František Kupka začal po zranění a následném návratu z fronty v roce 1915 ilustrovat časopis České kolonie v Paříži. Na východní frontě založil malíř František Parolek ve stejném roce "Uměleckou skupinu České družiny".
    přednášeli: Mgr Ilona Krbcová, Mgr. Petr Bjaček

ÚNOR 2025

Čtvrtek 27. února 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍRKY VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA - Československé vojsko ve Velké Británii 1940–1944 ve filmu 
Unikátní záběry komentovali PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. a PhDr. Jiří Plachý, Ph.D.
reportáž si můžete přečíst v článku: Další z cyklu promítání v Armádním muzeu Žižkov: tentokrát o československých vojácích ve Velké Británii

  •  

Úterý 18. února 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov
PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
Za císaře i republiku. Čeští aviatici na frontách Světové války
První světová válka představovala významný mezník v dějinách válečnictví. Vedle mnoha dalších se v ní poprvé ve větším měřítku uplatnila také nová zbraň – letectvo. Aviatici z českých zemí, ať už Češi, nebo čeští Němci, tvořili přibližně třetinu toho rakousko‑uherského. Významně se podíleli na jeho rozvoji a bojovém nasazení v Rusku, Srbsku, Černé Hoře, Albánii, Rumunsku,
Itálii a v neposlední řadě nad vlnami Jadranu. Současně s tím zaujímali velitelská místa na všech úrovních velení a řízení na frontách i v zázemí. Zcela logicky – zejména s ohledem na svůj počet – stáli také u počátků budování meziválečného čs. letectva a domácího leteckého průmyslu.
Několik desítek českých letců, zpravidla také bývalých příslušníků rakousko‑uherského letectva, ovšem působilo také v rámci čs. legií.
přednášel: PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. - reportáž z informacemi nabitého podvečera si můžete přečíst v této reportáži: Pohled experta na historii vojenského letectví na působení českých aviatiků na frontách Světové války si vyslechli účastníci další přednášky v Armádním muzeu

Čtvrtek 6. února 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍRKY VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
1938–1939 zábor a okupace čs. pohraničí v německých filmových materiálech
komentoval PhDr. Karel Straka, Ph.D.
Reportáž si můžete přečíst na Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

Úterý 14. ledna 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
Češi v c. a k. válečném loďstvu
Mezi největší „mindráky“ českého národa patří absence moře na jeho území. Asi proto Češi rádi tráví svou dovolenou na březích moře. Nejčastěji je jejich cílem Jadran, kde si však málokdo uvědomí, že právě toto moře je zajímavou součástí českých vojenských dějin, protože do listopadu 1918 zde sloužily v řadách rakousko‑uherského válečného loďstva tisíce Čechů. Vzhledem k tehdejší vysoké vzdělanostní úrovni českého národa nacházíme naše předky v námořnických uniformách mezi strojníky, dělostřelci, radiotelegrafisty, muzikanty, námořními letci či lékaři. Mnoho Čechů sloužilo nejen na hladinových lodích, ale tvořilo významnou část posádek ponorek. Po pádu monarchie a návratu do vlasti mnoho mužů v námořnických uniformách bojovalo jako pěchota či osádky obrněných vlaků na Slovensku proti maďarským bolševikům.
přednášel:
PaedDr. Jindřich Marek