PŘEDNÁŠKOVÁ ČINNOST

Ve Vojenském historickém ústavu pořádáme mezinárodní konference pro odborníky, ale i  řadu workshopů pro veřejnost, kde se zájemci o vojenskou historii mohou dozvědět i nejnovější informace z historického výzkumu. Zde najdete informace o tom, co chystáme a přinášet i přehled toho, co už je za námi a jaké na to byly reakce. Z některých přednášek pořizujeme záznamy, které po jejich zpracování zveřejňujeme.

Plánované akce a přednášky

Akce VHÚ v roce 2024

Pro účast na všech akcích se, prosíme, registrujte rezervaceakce@vhu.cz. Místo Vám bude potvrzeno.

SRPEN

Podívejte se na plánované akce a přednášky v roce 2024

ZÁŘÍ

  • Úterý 10. září 2024 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Takovou válku nikdo nečekal! Střet představ s realitou Velké války - cyklus přednášek "První světová válka"
    přednáší: Mgr. Tomáš Jakl, Mgr. Petr Matějček, Mgr.Tomáš Kykal

    Evropská společnost první dekády 20. století podlehla iluzi, že si válku ochočila, že pronikla do jejích zákonitostí, pochopila ji a že je schopna nasadit ji bezpečně jako radikální, avšak rychlou a účinnou medicínu na dobové problémy. V přednášce nastíníme, jak si tehdejší vojáci a civilisté představovali budoucí válečný konflikt a jak dalece se žitá realita odchýlila od oněch sebevědomých vizí. Už zkušenosti prvních tažení svědčily o tom, že se živel vymknul kontrole a stále více a s nevídanou ničivostí pohlcoval zúčastněné aktéry. Po prvotním otřesu následovala adaptace – více či méně úspěšná, o níž v základních obrysech rovněž pohovoříme.

  • Čtvrtek 26. září 2024 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Čs. legie a vznik čs. armádní kinematografie
    komentuje: Mgr. Tomáš Jakl

Unikátní filmové materiály čs. legií, které byly po vzniku Československa soustředěny v Archivu legií a následně v Památníku osvobození. Materiály dokumentují čs. legionáře ve Francii a Itálii v roce 1918 a v Rusku v letech 1917–1918. Představeny budou vůbec první filmové záznamy pořízené československými armádními filmaři.

ŘÍJEN

  • Úterý 15. října 2024 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
     Spor(y) o českého vojáka. Historická paměť na vojáky I. světové války a její přeměny v 20. a 21. století
    přednáší: Mgr. Michal Cáp

Zkušenost více než milionu mužů odvedených v českých zemích a nasazených na frontách Velké války byla velmi různorodá. V měnících se režimech následujících sta let však existovala snaha dát jí jednotící příběh a smysl. Zdůrazňování hrdinství legionářů, loajality a nedocenění vojáků sloužících habsburskému domu, anebo revolučnosti bouřících se jednotek na konci války postupně vytvořilo takzvaný "spor o českého vojáka", jak se to "skutečně" stalo. Přednáška nastíní pestrost zážitků českých vojáků na bojištích Velké války (a konfliktů krátce po ní) a to, jak rozmanitě byla tato zkušenost využívána v různých politických systémech v následujícím století. A co a o čem nám existence tohoto sporu říká.

  • Čtvrtek 31. října 2024 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Čs. legie v Rusku, život na magistrále a cesta domů 
    komentuje: Mgr. Tomáš Jakl

Projekce bude prezentovat filmové materiály natočené čs. legionáři v Rusku v období let 1918 až 1920 během sibiřské anabáze. Zaznamenán je život legionářů, různé slavnosti, filmový místopis a poměrně obsáhle i návrat legionářů do vlasti.

LISTOPAD

  • Úterý 12. listopadu 2024 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Československé legie
    přednáší: Mgr. Tomáš Jakl

V roce 1914 měl za sebou český národ století nebývalého duchovního a hospodářského vzestupu. Disponoval vyspělou kulturou, uměním a školstvím, silným průmyslem i rozvinutým zemědělstvím, tedy všemi atributy moderního národa - kromě vlastního státu. Habsburské soustátí ztrácelo tehdy svou staletou dějinnou roli ochrany malých národů před tlaky z Východu i ze Západu. Jeho politická reprezentace se ocitla ve vleku Německa, vedena představou, že vítězství ve válce jí umožní vyřešit vnitřní národnostní problémy ve prospěch německého etnika. Spojeným úsilím se českým, slovenským a rusínským krajanům v zahraničí, politikům doma i v exilu a statisícům dobrovolníků podařilo vybudovat armádu, která svým úspěšným působením v první světové válce umožnila vznik samostatného státu.

  • Čtvrtek 28. listopadu 2024 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Unifikace čs. branné moci a první velká (závěrečná) cvičení ve filmu
    komentuje: PhDr. Karel Straka, Ph.D.

Unikátní filmové záznamy prvních velkých (závěrečných) cvičení československé armády po její unifikaci. Hrubé sestřihy z vojenského cvičení na Sedlčansku v roce 1922 a u Poličky v roce 1923 doplní i další záběry čs. armády z let 1920–1921.

PROSINEC

  • Úterý 10. prosince 2024 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Technologie
    přednáší: Mgr. Michal Cáp, Mgr. Zdeněk Polčák, Jan Skramoušský

Vývoj a využití automatických zbraní na bojištích první světové války. Využití lehkých kulometů a jejich vliv na změnu taktiky útočných operací. Potenciál automatických zbraní malého balistického výkonu jakožto nového typu střelecké zbraně - vznik samopalů.

Důsledky moderní chemické války - rozvoj ochranných prostředků. Vznik moderní chemické války je neodmyslitelně spojen s první světovou válkou. Během ní bylo použito několik desítek různých bojových chemických látek. Způsob jejich použití na bitevním poli i ochrana proti nim prošly během války zajímavým vývojem. Nejmarkantněji je to patrné u ochranných prostředků. Jejich evoluce během 1. světové války byla extrémně rychlá - od kapesníku až po takřka moderní podobu ochranné masky, tak jak ji známe dnes během několika měsíců.

  • Čtvrtek 12. prosince 2024 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Třicátá léta ve Vojenských filmových zpravodajích
    komentuje: PhDr. Karel Straka, Ph.D. a Mgr. Michal Cáp

Ve třicátých letech vyráběl Vojenský technický ústav první československé armádní filmové periodikum nazvané Vojenský zpravodaj. Zaznamenány jsou v něm tehdejší události v československé armádě i některé politické aktuality. Představeny budou ukázky z tohoto filmového periodika.

LEDEN 2025

  • Úterý 14. ledna 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Češi v c. a k. válečném loďství
    přednáší: PaedDr. Jindřich Marek

Mezi největší “mindráky” českého národa patří absence moře na jeho území. Asi proto Češi rádi tráví svou dovolenou na březích moře. Nejčastěji je jejich cílem Jadran, kde si však málokdo uvědomí, že právě toto moře je zajímavou součástí českých vojenských dějin, protože do listopadu 1918 zde sloužily v řadách rakousko-uherského válečného loďstva tisíce Čechů. Vzhledem k tehdejší vysoké vzdělanostní úrovni českého národa nacházíme naše předky v námořnických uniformách mezi strojníky, dělostřelci, radiotelegrafisty, muzikanty, námořními letci či lékaři. Mnoho Čechů sloužilo nejen na hladinových lodí, ale tvořilo významnou část posádek ponorek. Po pádu monarchie se po návratu do vlasti mnoho mužů v námořnických uniformách bojovalo jako pěchota či osádky obrněných vlaků na Slovensku proti maďarským bolševikům.

  • Čtvrtek 30. ledna 2025 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    1938–1939 zábor a okupace čs. pohraničí v německých filmových materiálech
    komentuje: PhDr. Karel Straka, Ph.D. 

Součástí sbírky VHÚ jsou také zahraniční filmové materiály. Rozsahem sice skromná, ale zajímavá je skupina německých filmových dokumentů zachycujících zábor a okupaci některých míst Československa v říjnu 1938 a březnu 1939.

ÚNOR 2025

  • Úterý 11. února 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Za císaře i republiku. Čeští aviatici na frontách Světové války
    přednáší: PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D.

První světová válka představovala významný mezník v dějinách válečnictví. Vedle mnoha dalších se v ní poprvé ve větším měřítku uplatnila také nová zbraň – letectvo. Aviatici z českých zemí – ať už Češi, nebo čeští Němci - tvořili přibližně třetinu toho rakousko-uherského. Významně se podíleli na jeho rozvoji a bojovém nasazení v Rusku, Srbsku, Černé Hoře, Albánii, Rumunsku, Itálii a v neposlední řadě nad vlnami Jadranu. Současně s tím zaujímali velitelská místa na všech úrovních velení a řízení na frontách i v zázemí. Zcela logicky – zejména s ohledem na svůj počet – stáli také u počátků budování meziválečného čs. letectva a domácího leteckého průmyslu.

Několik desítek českých letců, zpravidla také bývalých příslušníků rakousko-uherského letectva ovšem působilo také v rámci čs. legií.

  • Čtvrtek 27. února 2025 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Československé vojsko ve Velké Británii 1940–1944 ve filmu
    komentují: PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. a PhDr. Jiří Plachý. Ph.D.

Bude promítnuta část málo známých československých filmových dokumentů natočených v letech 1940–1944 ve Velké Británii. Výcvik československých pozemních jednotek, všední život vojáků a různé slavnostní události. Pozornost bude věnována také československým letcům v RAF. 

BŘEZEN 2025

  • Úterý 11. března 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Umění vysoké a zákopové
    přednáší: Mgr Ilona Krbcová, Mgr. Petr Bjaček

Drobné užitkové nebo dekorativní předměty si vyráběli a dodnes vyrábí vojáci snad ve všech déletrvajících konfliktech. Nikdy předtím ani potom však tento fenomén nedosáhl takového rozměru, jako během 1. světové války, kdy se do výroby těchto předmětů zapojilo kromě kombatantů i množství válečných zajatců a civilistů. Zatímco předměty se mnohdy dochovaly dodnes, rozmanité sociální pozadí, které stálo za jejich vznikem, zůstávalo očím poválečných generací dlouho skryto.

Mezi českými vojáky, kteří se za první světové války účastnili bojů ve frontových zákopech, bylo mnoho profesionálních umělců. Jejich úspěšná kariéra tak byla na několik let násilně přerušena. I přes nevyhovující podmínky se však nevzdali a svoji tvorbu přizpůsobili válečným účelům. Tak například František Kupka začal po zranění a následném návratu z fronty v roce 1915 ilustrovat časopis České kolonie v Paříži. Na východní frontě založil malíř František Parolek ve stejném roce Uměleckou skupinu České družiny.

  • Čtvrtek 27. března 2025 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Československé vojsko v SSSR 1942–1944
    komentují: Mgr. Tomáš Jakl a PaedDr. Jindřich Marek

Výcvik 1. československého samostatného polního praporu v Buzuluku v letech 1942 a 1943 je zaznamenán ve dvou sovětských krátkých zvukových filmech. Filmy „U československé vojenské jednotky v SSSR“ a „Československá vojenská jednotka v SSSR před odjezdem na frontu“ budou na projekci doplněny ještě o další němé filmové materiály z let 1943 a 1944

DUBEN 2025

  • Úterý 15. dubna 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Zdravotnictví
    přednáší: Mgr. Petr Matějček

Přiblížení základních poznatků o vojenském zdravotnictví za první světové války a na výzvy, kterým v průběhu válečných let muselo čelit. S ohledem na české prostředí bude pozornost věnována především vojenské zdravotní službě rakousko-uherské armády a vojska čs. legií. Dotkne se též vývoje dobové medicíny, pro níž válka paradoxně představovala v určitých odvětvích velký pokrok.

  • Čtvrtek 24. dubna 2025 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Československá samostatná obrněná brigáda u Dunkerque a její cesta domů
    komentují:  PhDr. Jiří Plachý. Ph.D. a PaedDr. Jindřich Marek 

Známé i neznámé černobílé i barevné filmové dokumenty zachycující vylodění Československé samostatné obrněné brigády ve Francii a její bojové nasazení u Dunkerque. Zaznamenána je rovněž její cesta domů, která byla završena slavnostní přehlídkou v Praze 30. května 1945.
komentují:

KVĚTEN 2025

Přiblížení základních poznatků o vojenském zdravotnictví za první světové války a na výzvy, kterým v průběhu válečných let muselo čelit. S ohledem na české prostředí bude pozornost věnována především vojenské zdravotní službě rakousko-uherské armády a vojska čs. legií. Dotkne se též vývoje dobové medicíny, pro níž válka paradoxně představovala v určitých odvětvích velký pokrok.

  • Čtvrtek 29. května 2025 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Květnové povstání v Čechách a na Moravě a osvobození
    komentují: Mgr. Tomáš Jakl a PhDr. Jiří Plachý. Ph.D.

Květnové povstání v Čechách a na Moravě zaznamenané na filmových záběrech převážně amatérských kameramanů. Ukázky se zaměří na boje, osvobození a události květnových dnů, které po osvobození následovaly. Pozornost bude věnována hlavně místům mimo Prahu (např. Přerov)

ČERVEN 2025

  • Úterý 10. června 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov:
    PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - cyklus přednášek
    Hrdinové i oběti – kultura připomínání padlých z první světové války
    přednáší: Mgr. Michal Cáp a PhDr. Karel Straka, Ph.D. 

První světová válka skočila v listopadu 1918, to ovšem neznamenalo, že bezprostředně nastal plnohodnotný mír. Československo muselo v tomto kritickém období několikrát hájit a prosazovat silou svoje zájmy na vlastním teritoriu i vůči sousedním zemím. Tato přednáška nastíní smysl a způsoby zakotvení republiky ve vznikající antirevizionistické koalici států v čele s Francií. Také přehledně pojedná o vojenském zabezpečení nárokovaných hranic, o konfliktu na Těšínsku, o válce s Maďarskou republikou rad a reakci politických elit národů nového státu.

  • Čtvrtek 26. června 2025 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov:
    KOMENTOVANÉ FILMY ZE SBÍREK VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ÚSTAVU PRAHA
    Československá armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu komentují: Mgr. Jan Šach a Mgr. Michal Cáp

Ve druhé polovině čtyřicátých let se výrobou filmů pro československou armádu zabýval Vojenský filmový a fotografický ústav (VFFÚ). Z této nepříliš rozsáhlé tvorby uvedeme filmy dokumentární, instrukční i filmová periodika. Jedním ze zajímavých dokumentů bude krátkometrážní film „XI. Všesokolský slet –Armádní den“.

Pro účast na všech akcích se, prosíme, registrujte rezervaceakce@vhu.cz. Místo Vám bude potvrzeno.

 

Uskutečněné akce:

2024

ČERVEN

 

  • 18. června 2024 - PIETNÍ VZPOMÍNKA u Národního památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici - reportáž ZDE

  • Úterý 11. června 2024 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov – 10. přednáška z cyklu ČESKOSLOVENSKÝ ODBOJ ZA 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
    PARTYZÁNI  NĚCO VÍC NEŽ HRDINOVÉ POSLEDNÍ HODINY – 
    PhDr. Prokop Tomek, Ph.D.
    Shrnutí základních rysů partyzánského hnutí především v Čechách a na Moravě se soustředěním na poslední období války a na „druhý život“ tohoto osobitého fenoménu protinacistického odboje po válce. Součástí bude promítání ukázek unikátního filmu z poválečného partyzánského sjezdu.
  • Čtvrtek 13. června 2024 v 18 hod. – 10. vycházka z cyklu MÍSTA BOJŮ PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ –
    VŠICHNI DĚLOSTŘELCI – DO VRŠOVIC!
    Pražští povstalci nasadili za povstání v Praze celkem čtrnáct souprav improvizovaných obrněných vlaků. Nejvíce z nich – osm – operovalo z nádraží Praha-Vršovice, odkud zasáhly do bojů proti německým posádkám kasáren 28. pluku, protiletadlové baterii Na groši a esesákům Kampfgruppe Walenstein na Spořilově, v Krči a na Pankráci. Součástí vycházky bude přejezd vlakem ze stanice Praha-Vršovice do stanice Praha-Hostivař. Sraz před budovou železniční stanice Praha-Vršovice – délka 2,2 km

 

KVĚTEN

Čtvrtek 23. května 2024 v 15.00

  • KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA PIETNÍHO MÍSTA V RUZYŇSKÝCH KASÁRNÁCH
  •  

    Úterý 21. května 2024 - 9.  přednáška z cyklu ČESKOSLOVENSKÝ ODBOJ ZA 2. SVĚTOVÉ VÁLKY; přednášel Mgr. Tomáš Jakl

    • KVĚTNOVÉ POVSTÁNÍ NEJEN V PRAZE – ČESKÉ KVĚTNOVÉ POVSTÁNÍ
    • ANOTACE: Pražské povstání je relativně dobře přítomno v českém historickém povědomí. Točí se o něm filmy, píší knihy. Pražské povstání nicméně bylo sice největší, ale pouze jednou z bitev Českého květnového povstání. Československý vojenský odboj připravoval celonárodní povstání prakticky od března 1939. Jeho cílem bylo znemožnit německou obranu československého území a usnadnit spojeneckým vojskům operace v tomto prostoru. Přes rozsáhlá tažení gestapa, které za okupace průběžně likvidovalo ilegální velitelské struktury, se celočeské povstání podařilo v květnu 1945 československé armádě uskutečnit. Oproti německým i sovětským plánům povstání zkrátilo druhou světovou válku minimálně o devět dní, a to v samém jejím závěru, kdy veškeré ztráty byly s vidinou nadcházejícího míru mnohem bolestnější.

  •  
  • Čtvrtek 9. května 2024 - 9. VYCHÁZKA z cyklu MÍSTA BOJŮ PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ;

    VELITELSTVÍ BARTOŠ - reportáž ZDE

  • Středa 8. května 2024 - VYCHÁZKA: Procházka naučnou Stezkou svobody 1938-1945 - detailní informace v článku na webu Sobota 4. května 2024 ZAHÁJENÍ MUZEJNÍ SEZONY v Leteckém muzeu Kbely - reportáž zde

DUBEN

BŘEZEN

ÚNOR

LEDEN

  • Čtvrtek 25. ledna 2024 - Seminář Adolf Bohuslav Dostal a české oběti Katyňského masakru - reportáž ze semináře si můžete přečíst na tomto odkazu
  • Úterý 16. ledna. 2024 – 5. přednáška z cyklu ČESKOSLOVENSKÝ ODBOJ ZA 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
    ZAČALO TO V RINGWAY – PaeDr. Jindřich Marek
  • Sobota 13. ledna 2024 – 5. vycházka z cyklu MÍSTA BOJŮ PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ – BITVA O LETIŠTĚ - reportáž ZDE


2023