Na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice byla dnes slavnostně zahájena panelová výstava nazvaná V jako vítězství, která vznikla při příležitosti výročí 80 let od konce druhé světové války. K vidění je pro širokou veřejnost až do 30. května 2025. Autoři výstavy při její přípravě využili mj. i fotografie z bohatých sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Volně přístupná expozice představí klíčové historické události spojené s osvobozením Prahy a koncem tohoto válečného konfliktu. Jako součást akce zde bude do pondělí 5. května vystaven stíhač tanků Hetzer s nímž povstalci před 80 lety bojovali proti nacistům. Vzácný exponát, který byl dříve vystaven před Armádním muzeem Žižkov na výstavu zapůjčil Vojenský historický ústav Praha. Přepraven byl z Vojenského technického muzea Lešany ve středu 30. dubna ráno.
Je to nedokončený stíhač tanků Hetzer, improvizovaně zprovozněný povstalci za Pražského povstání. „Povstalci se dle možností vyzbrojovali. Podařilo se jim ukořistit i jistý počet kusů těžké techniky – starší francouzské tanky Renault AMR-35 nebo Hotchkiss H-39, ale zejména stíhače tanků Jagdpanzer 38(t) „Hetzer“. Tyto povstalecké stroje se od německých na první pohled odlišovaly, byly pomalovány československými vlajkami a popsány vlasteneckými nápisy. Otvory pro instalaci chybějících kanónů byly improvizovaně uzavřeny ocelovými deskami se střílnou pro kulomet," uvádí ve v popisu jediného dochovaného kusu na našich stránkách.
Magistrát hl. m. Prahy připravil k 80. výročí konce druhé světové války v Evropě výstavu, která bude k vidění od 30. dubna do 30. května 2025. Celkem 8 panelů stojících před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze 1 nabídne 16 tematických ploch, kde se návštěvníci seznámí s mnoha důležitými událostmi na konci druhé světové války v Evropě, zejména s průběhem Pražského povstání, činností západních Spojenců, rolí Rudé armády, návratem československých letců z Velké Británie i s tragickými událostmi, které provázely závěrečné dny války. Expozice představí také aktivity, kterým se věnuje Vojenský historický ústav.
„Připomínat si konec druhé světové války není jen otázkou historické paměti, ale i naší občanské odpovědnosti. Každé jméno, každý příběh, každá oběť zanechala otisk v našich dějinách – a je na nás, abychom tento otisk nikdy nesmazali. Výstava na Mariánském náměstí ukazuje odvahu i utrpení našich předků, kteří bojovali za svobodu. Jsem hrdý, že Praha umí takto důstojně připomenout, co znamená skutečné vítězství: hodnoty, morálku a lidskost,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
Výstava vzniká v době, kdy mezinárodní vztahy procházejí zásadními změnami a kdy jsou mnohé historické hodnoty a principy, za které bojovaly naše předchozí generace, vystaveny těžkým zkouškám. Jak upozorňuje závěrečný panel výstavy: „Symbol "V" znamená vítězství morálních hodnot a svobodné kultury, která je založena na odpovědnosti, vzájemném respektu a svědomí.“
Více informací o výstavě se dočtete na tomto linku
Reportáž z vernisáže si můžete přečíst ZDE
Přečtěte si reportáž na Aktuálně.cz, jak instalace stíhače Hetzer vypadala a kde jej ještě můžete vidět: Zpátky v Praze. Mohutná ikona povstání vyšperkuje oslavy. Kde je k vidění?