Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

14. 02. 2025

Posláním Vojenského historického ústavu Praha je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky především k dějinám českého i československého vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat, zpracovávat a zpřístupňovat je veřejnosti. Nezastupitelnou roli v péči o sbírkové předměty zastává Oddělení restaurování a konzervování pod dlouholetým vedením Petra Moudrého. Přinášíme další příspěvek na toto téma, který vyšel v čísle 1 ročníku 2024 našeho odborného časopisu Historie a vojenství.

Vojenské saně Schlitten 500 kg (Hs. 3) byly od 18. června 1942 zavedeny jako takzvaně standardní saně s nosností uvedenou v jejich názvu. V zimním období sloužily k přepravě různého materiálu, ale též k převozu malé polní kuchyně Hf. 12 nebo Hf. 14, protitankového kanonu L/45 ráže 3,7 cm, lehkého pěchotního děla 18 ráže 7,5 cm či dalšího vojenského vybavení a munice. Přední a zadní kluznice byly křížově spojeny dvěma odnímatelnými řetězy. Další díl tvořila korba upevněná dvěma upínacími kolíky. Její bočnice, ale i zadní stěna a přední díl se sedací deskou byly odnímatelné. Pro uchycení polní kuchyně  nebo děla musely být odstraněny boční stěny korby. (Podrobně jsme se těmto saním věnovali v tomto textu).

Vojenský historický ústav Praha získal v roce 2022 do své sbírky nákupem od soukromého majitele také kompletní saně Hs. 3, které však vykazovaly rozsáhlejší poškození. V loňském roce přišel požadavek na restaurování jejich korby, která pak byla spojena s již  restaurovanými kluznicemi a tento celek byl součástí výstavy 1943 / Československá armáda na východní frontě v Armádním muzeu Žižkov.

Korba určená k restaurování měla vážně poškozenou boční část dřevěné podlážky a nosnou konstrukci pod ní. Došlo k tomu vlivem hniloby bočního prkna podlážky a nosných hranolů na pravé straně ve směru jízdy. Mnoho indicií nasvědčuje tomu, že podlážka korby byla i s nosnou konstrukcí dlouhodobě uložena na boku ve vlhkém prostředí. 

Nejprve bylo nutné zvolit správnou strategii postupu zásahu a následné demontáže podlážkových částí od nosných hranolů s otvory pro osazení bočnic. Doplnění materiálů u nosných hranolů vyžadovalo pečlivý výběr vhodného dřeva, které muselo splňovat požadavky na přibližně stejné stáří, konstrukční spoj a dostatečnou nosnost. Kovové části, které se nedochovaly, byly nově vyrobeny tak, aby se i při použití jiné technologie (ruční nářadí namísto stříhání na lisu) vzhledově nelišily od původních.

 Dlabání otvorů na doplněných částech nosných hranolů korby se muselo přizpůsobit původní bočnici. Jak to u historických předmětů občas bývá, konstrukční části nebyly vyráběny na přesné rozměry, proto nezbývalo nic jiného než nahrazované díly pasovat k původním a rezignovat na takzvanou výkresovou přesnost. Veškeré praskliny na dřevěných částech bylo nutné sklížit za použití vhodného lepidla.

Všechny původní kovové součásti se mechanicky očistily, ošetřily stabilizátorem koroze a zalakovaly syntetickou pryskyřicí s možností reverzibility při případné pozdější rekonzervaci. Procesem eliminace a stabilizace koroze prošel i veškerý původní spojovací materiál. Jeho část musela být doplněna ze zásob starých dílů, které si  restaurátorské pracoviště VHÚ Praha pro podobné účely udržuje. V některých případech bylo nutno provést ruční i povrchové úpravy nahrazovaného materiálu a jeho  přizpůsobení tomu původnímu.

Dřevěné části byly očištěny mýdlovou pěnou a destilovanou vodou a po vytření byl jejich povrch vystaven pozvolnému vysoušení. Procesem polomokrého čištění se povedlo vyčistit i zbytky dochované původní bílé kamuflážní barvy. Následně byl povrch dřevěných částí konzervován slabým roztokem naředěné fermeže v zahřáté formě, která měla za účel rovněž stabilizaci zbytků původní kamufláže a jejich fixaci. Výjimku představuje krajní podlážkové smrkové prkno, které bylo kvůli napadení dřevokaznou houbou nutno nahradit novým z přibližně stejně starého dřeva.

Tato zřetelně světlejší náhrada je v současnosti ponechána bez povrchové konzervace, aby vlivem přirozeného světla a klimatického prostředí došlo k jejímu ztmavnutí.

Konečná kompletace dřevěných a kovových částí ukázala zdárný výsledek práce. Ten je patrný z fotodokumentace restaurátorského zásahu.

Miroslav Kosťun
Další příspěvky o práci našich restaurátorů si můžete přečíst v rubrice Z RESTAURÁTORSKÝCH DÍLEN

_ _ _

Staňte se předplatitelem časopisu Historie a vojenství, kde vychází tyto články. Je to jediné české specializované vědecké a recenzované periodikum z oblasti vojenské historie.
Vychází 4x ročně. Roční předplatné stojí 370 Kč. Jak na ně se dozvíte na tomto odkazu

Můžete také odebírat náš newsletter, z nějž se dozvíte aktuální informace o dění ve Vojenském historickém ústavu Praha a jeho expozicích.

Přihlaste se vyplněním e-mailu na tomto odkazu

Aktuálně



Blíží se výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Blíží se výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

17. 07. 2025
Za pár dní uplyne 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce,…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…
Středoškoláci na dobrovolném vojenském cvičení navštívili Armádní muzeum Žižkov, užili si víkendovou komentovanou prohlídku

Středoškoláci na dobrovolném vojenském cvičení navštívili Armádní muzeum Žižkov, užili si víkendovou komentovanou prohlídku

14. 07. 2025
V pondělí 7. července oficiálně odstartoval první ročník dobrovolného vojenského cvičení pro…
Do Armádního muzea Žižkov zavítali Zuřiví reportéři. Děti se na příměstském táboře učí dovednosti novinářů

Do Armádního muzea Žižkov zavítali Zuřiví reportéři. Děti se na příměstském táboře učí dovednosti novinářů

12. 07. 2025
Příměstský mediální tábor Akademie ČTK Zuřivý reportér se letos konal už popáté.…