První roky československé armády: jaké byly?

První roky československé armády: jaké byly?

25. 04. 2019

Před budovou Generálního štábu Armády České republiky v Praze 6 na Vítězném náměstí byla veřejnosti zpřístupněna další ze série panelových výstav, které připravuje Vojenský historický ústav Praha. Název expozice je Armáda na prahu republiky a výstava se vztahuje k tématu československé armády, respektive k jejím prvním rokům po vzniku samostatného státu v letech 1918-1920. 

 

Výstava Armáda na prahu republiky byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 25. dubna. Nabízí více než dvě desítky panelů ve velmi vkusném, dobově příznačném a graficky atraktivním zpracování, které zobrazují jednotlivé etapy existence československého vojska v období vzniku a prvních let trvání státu. Panely se tematicky týkají např. bojů o Těšínsko, francouzské vojenské mise v ČSR, války o Slovensko, osudů čs. vojska na Rusi atd. Autory výstavy jsou historici VHÚ Tomáš Kykal, Tomáš Jakl a Karel Straka.

Výstavu zahájil krátkým proslovem první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR, generálmajor Jaromír Zůna. V něm mimo jiné zmínil:

"V předchozích pěti letech jsme tu každoročně vídali výstavy věnované jednotlivým rokům první světové války. S odstupem sta let jsme v každé z nich mohli sledovat dějovou linku psanou československým odbojem. Tato linka, zprvu nepatrná a symbolická, se průběhem války stávala stále na hmatatelnější. Za hranicemi vznikalo a rostlo dobrovolnické vojsko – československé legie, které se postupně staly hlavní oporou a trumfem naší exilové politické reprezentace v jejím úsilí o získání státní samostatnosti....

S potěšením zahajuji výstavu Armáda na prahu republiky, která přináší barvitý příběh našeho vojska v pohnuté době hájení a budování státu. Přestože výstava není a nemůže být vyčerpávajícím pojednáním o tomto turbulentní období armádní historie, daří se jí představit klíčové momenty vývoje armády od převratu v říjnu 1918 do přijetí nového branného zákona v březnu 1920, a také navodit atmosféru oné doby."

Ještě než na podzim 1918 utichly výstřely první světové války, Československá národní rada – budoucí vláda ještě neexistujícího státu – v čele se T. G. Masarykem, E. Benešem a M. R. Štefánikem už měla ve zbrani na 90 000 mužů, kteří bojovali na západní frontě, na italském válčišti i v Rusku zmítaném občanskou válkou jako součást autonomní čs. armády uznané dohodovými velmocemi

Československo tak mělo svoji armádu dříve, než vlastní stát. Když stát vznikl s posvěcením dohodových spojenců, musel se v obtížné poválečné konstelaci střední Evropy prosadit a obhájit svoji životaschopnost. Naše zahraniční armáda byla daleko a nemohla hned přispěchat na pomoc, a tak se o zajištění územní celistvosti nového státu muselo postarat tzv. domácí vojsko – vojáci, kteří sloužili v rakousko-uherské armádě a dali se do služeb nového státu.

Na půdě Československa je s legiemi spájel stejný cíl. V prvních bojích v pohraničí, na Těšínsku a na Slovensku bojovali za nový stát. Jejich společné nasazení bok po boku v bojích za integritu státu vytvářelo nové tradice meziválečné československé armády. Armády, která musela v prvních letech své existence na půdě republiky čelit nejen výzvám bojovým, ale také organizačním, když musela překonat svoji organizační roztříštěnost.

RED

 

Aktuálně



Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…