Skončila mezinárodní vědecká konference „Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední Evropy: Přednosti, limity, výzvy“

Skončila mezinárodní vědecká konference „Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední Evropy: Přednosti, limity, výzvy“

21. 03. 2025

V Armádním muzeu Žižkov skončila třídenní mezinárodní vědecká konference „Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední Evropy: Přednosti, limity, výzvy“. Promluvili zde řečníci z dvanácti evropských zemí. 

Panelisté se poslední den mezinárodní vědecké konference "Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední Evropy: Přednosti, limity, výzvy" zaměřili na klíčové momenty rozpadu Varšavské smlouvy a role Sovětského svazu v tomto procesu, stejně jako počátky vztahů mezi československou armádou a NATO na přelomu 80. a 90. let. V rámci střední Evropy zkoumali veřejné vnímání NATO v Maďarsku a změny v postoji společnosti k této alianci.

Dále se konference věnovala sovětské vojenské přítomnosti v Československu po roce 1968, včetně neformálních ekonomických aktivit sovětských vojáků a jejich vztahů s místním obyvatelstvem. Významným tématem byla také role československého obchodu se zbraněmi v rámci socialistického bloku a jeho ekonomické dopady.

Z pohledu individuálních zkušeností se diskutovalo o obrazu (ne)přátel v pamětnických reflexích důstojníků ČSLA a jejich vnímání armád NATO i Varšavské smlouvy. Konference se rovněž zabývala současnými bezpečnostními otázkami, včetně předsunuté přítomnosti NATO na východním křídle Aliance a účasti Armády ČR v mezinárodních misích.

Konference naplnila naše očekávání, měla významný mezinárodní a transnacionální rozměr. Nejenom, že se tu řešila témata česká, československá, středoevropská, ale také obecně evropská, případně globálně historická v delší časové perspektivě – od raného novověku až na práh současnosti. Mám velkou radost z toho, že konference byla opravdu velice pestrá, interdisciplinární.  Od mezinárodních vztahů a velkých politických nebo vojensko-historických dějin jsme se dostali k dějinám každodennosti, sociálně kulturně historické perspektivě, zazněly tady některé biograficky laděné studie. Pozornost byla věnována třeba i hospodářským dějinám, filmovým studiím nebo historickým studiím. Téma spojenectví bylo diskutováno a popisováno nejenom z pohledu dějin institucí, ať už národních či mezinárodních, ale také z pohledu lidské perspektivy,“ uvedl na závěr konference Pavel Mücke z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. 

První den konference: https://www.vhu.cz/zacala-mezinarodni-vedecka-konference-valecna-a-vojensko-politicka-spojenectvi-v-modernich-a-soudobych-dejinach-stredni-evropy-prednosti-limity-vyzvy/

Druhý den konference: https://www.vhu.cz/druhym-dnem-pokracovala-mezinarodni-vedecka-konference-valecna-a-vojensko-politicka-spojenectvi-v-modernich-a-soudobych-dejinach-stredni-evropy-prednosti-limity-vyzvy/

SOUHRN PÁTEČNÍCH BLOKŮ

Opomíjené faktory rychlého rozpadu Varšavské smlouvy na počátku 90. let – Matěj Bílý (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., Praha) se zaměřil na období po pádu železné opony a důsledky této historické změny. Představil méně diskutované faktory, které přispěly k rychlému rozpadu Varšavské smlouvy v roce 1991. Zatímco dominantním narativem je důraz na rozhodnutí nových demokratických vlád zpřetrhat vazby na SSSR, Bílý poukázal na nečekanou pasivitu Moskvy a nedostatečné snahy Sovětského svazu udržet alianci v reformované podobě.

Československá armáda a NATO v letech 1989–1992 - Petr Janoušek (Vojenský historický ústav Praha) se zabývá rozvíjením vztahů mezi československou armádou a NATO v období mezi sametovou revolucí a rozpadem federace. Autor se zaměřil na první kontakty s Aliancí, hledání nové identity armády a přehodnocování jejího historického obrazu. Klíčovým tématem je také účast československých vojáků na zahraničních operacích a otázka, kdo stál za iniciativou rozšíření NATO směrem do střední Evropy​.

Veřejné vnímání Severoatlantické aliance v Maďarsku – Péter Hevő (ELTE Eötvös Loránd University, Budapest) se věnoval postoji maďarské společnosti k NATO od 90. let po současnost. Popsal kampaň před vstupem Maďarska do Aliance a analyzoval, jak se obraz NATO v očích veřejnosti proměnil, zejména po nástupu Fideszu k moci v roce 2010. Prezentace se opírala o historické prameny, průzkumy veřejného mínění a analýzu politických diskurzů​.

Neočekávaná (ne)přátelská návštěva maršála Koněva v Československu v květnu 1968. Krize důvěry mezi „starými známými“ a operace DUNAJ – Daniel Povolný (Ústav pro studium totalitních režimů, Praha) analyzoval vztahy mezi účastníky sovětské delegace vedené maršálem Koněvem a jejich československými protějšky. Návštěva, která proběhla v květnu 1968, byla součástí sovětské strategie monitorování situace v ČSSR před plánovanou invazí. Členové delegace měli za úkol kontaktovat širokou veřejnost i dělnické a vojenské kruhy a zjistit jejich postoje k Sovětskému svazu. Získané informace byly po návratu do SSSR analyzovány jako podklad pro rozhodnutí o vojenském zásahu​.

Konzum a nelegální obchodní aktivity sovětských vojsk v Československu (1968–1991) - Prokop Tomek (Vojenský historický ústav Praha) analyzoval každodenní konzumní praktiky a nelegální obchodní aktivity sovětských vojáků dislokovaných v Československu od roku 1968 do jejich odchodu po sametové revoluci. Autor čerpal především z archivních pramenů a zaměřil se na specifické rysy černého trhu, pašování a neformálních obchodních sítí mezi sovětskými vojáky a místním obyvatelstvem​.

Čs. obchod se zbraněmi se zeměmi socialistického tábora v 70. a 80. letech minulého století – Jaroslav Láník (Vojenský historický ústav Praha) představil základní obrysy československého obchodu se zbraněmi v daném období, především dostupné údaje o jeho objemu a struktuře. Dále se autor zamýšlí nad klíčovou otázkou, do jaké míry byl tento segment zahraničního obchodu pro Československo ekonomicky přínosný a lukrativní​.

Červení vs. modří: obrazy (ne)přátel v pamětnické reflexi příslušníků důstojnického sboru ČSLA – Jiří Hlaváček (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., Praha) představil výsledky orálně-historických rozhovorů s bývalými důstojníky ČSLA, kteří reflektovali své vnímání armád Varšavské smlouvy a NATO v 60. a 70. letech. Příspěvek ukázal, jak se prolínají individuální vzpomínky, ideologické vlivy a kulturní stereotypy při formování obrazu (ne)přátel 

„Za humny je drak“. Armáda ČR jako součást předsunuté přítomnosti na východním křídle NATO – Michal Louč a Lucie Felcan Rajlová (Vojenský historický ústav Praha) se zabývají rolí Armády ČR v rámci předsunuté přítomnosti NATO na východním křídle aliance. Zaměřili se na historický vývoj této strategie od roku 2016, kdy NATO schválilo rozmístění sil v pobaltských státech a Polsku, až po další rozšíření po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Výzkum se opírá o orálně-historická svědectví příslušníků Armády ČR, kteří sloužili v mnohonárodnostních bojových uskupeních v Litvě, Lotyšsku a na Slovensku. 

Kateřina Eliášová

Aktuálně



Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…
Výstava „Květnové vítězství – československá armáda v roce 1945“ připomíná závěr druhé světové války a české hrdinství

Výstava „Květnové vítězství – československá armáda v roce 1945“ připomíná závěr druhé světové války a české hrdinství

06. 05. 2025
U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války vznikla výstava Květnové vítězství…