Socha Ludvíka Svobody je nyní ve sbírkách VHÚ

Socha Ludvíka Svobody je nyní ve sbírkách VHÚ

10. 08. 2016

V éře komunistického režimu bývalo zvykem stavět hrdinům kolosální pomníky. Ještě koncem osmdesátých let minulého století se rozhodlo vedení Okresního národního výboru v Třebíči vystavět bronzový pomník slavnému rodákovi z nedalekého Hroznatína, armádnímu generálovi Ludvíku Svobodovi. Pomník měl stát před budovou místní Základní školy a k jeho vytvoření byli osloveni uherskohradišťský sochař Jan Habarta a architekt Jan Palacký. Tato iniciativa zřejmě souvisela se založením muzea druhé světové války v rodném Svobodově domku v roce 1985.

 

Sochař Jan Habarta (1919–1989) dokončil v roce 1986 sádrový model o výšce 320 cm. Třebíčský Okresní národní výbor za něj vyplatil umělci částku 50 000 Kčs. Sádrová plastika představuje postavu generála Svobodu ve vojenském stejnokroji. Nosnou část tvoří skelet z kovových a dřevěných částí. Figurální kompozice díla je vyrovnaná a řemeslné zpracování perfektní.

Přišly listopadové události roku 1989 a Habartova sádrová studie zůstala nerealizována. Podobně skončilo i hroznatínské muzeum, to bylo zrušeno o tři roky později. Svobodova socha poté zůstala uložena v depozitáři Muzea Vysočiny v Třebíči, které bylo ještě donedávna jejím vlastníkem. Dnes připomíná osobnost armádního generála Svobody v jeho rodišti pomník v podobě mohutného kusu kamene, který byl díky iniciativě obce, Společnosti Ludvíka Svobody a Klubu českého pohraničí slavnostně odhalen v roce 2012.

V roce 2015 proběhla jednání mezi zástupci třebíčského muzea a Vojenského historického ústavu Praha o převodu Svobodovy sádrové sochy. Nejprve bylo nutné provést úřední postupy, na základě kterých bylo dílo vyřazeno ze sbírky třebíčského muzea. Teprve poté mohlo dojít k transportu sochy do depozitářů VHÚ v Lešanech. Přesun takové rozměrné sochy nebyl vůbec jednoduchou záležitostí, protože sádra je velmi křehký materiál. Plastika o hmotnosti kolem 100 kg  byla nakládána a v lešanském depozitáři vyložena bez použití techniky, která by mohla způsobit narušení skeletu.

Armádní generál Ludvík Svoboda a prezident ČSSR (1895–1979) pocházel z již zmíněného Hroznatína u Třebíče. Za první světové války narukoval do rakousko-uherské armády na východní frontu. V roce 1915 padl do ruského zajetí a o rok později se přihlásil jako dobrovolník k 3. čs. střeleckému pluku Jana Žižky z Trocnova. Po okupaci Československa v roce 1939 odešel přes Polsko do Sovětského Svazu, kde vedl později 1. československý armádní sbor. Po válce působil do roku 1950 jako ministr národní obrany. Kvůli stranickým čistkám byl v roce 1952 zatčen a následující dva roky strávil jako účetní v JZD v rodné vesnici. V roce 1954 byl Ludvík Svoboda rehabilitován. Přijal funkci náčelníka Vojenské akademie Klementa Gottwalda v Praze. Prezidentem ČSSR byl Ludvík Svoboda od roku 1968 do roku 1975.

Ilona Krbcová

 

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…