Střelba, dým, manévry: to byl 12. Tankový den v Lešanech

Střelba, dým, manévry: to byl 12. Tankový den v Lešanech

30. 08. 2014

Již podvanácté se konal ve Vojenském technickém muzeu Lešany u Týnce nad Sázavou Tankový den, pořádaný Vojenských historickým ústavem Praha. Bojovými ukázkami byly letos připomenuty dvě výročí: sedmdesát let od vylodění Spojenců v Normandii a sedmdesát let od Karpatsko-dukelské operace.

 

Příjemné letní počasí přilákalo v sobotu 30. srpna do lešanského muzea mimořádné množství diváků, jejichž počet se pohyboval v desítkách tisíc. Mnozí již od ranních hodin netrpělivě čekali před branami a úderem deváté hodiny a třicáté minuty ihned vstoupili do areálu. Někteří rychlým krokem mířili rovnou k aréně, aby zde zaujali místa, odkud jsou ukázky vidět nejlépe.

Lešanský Tankový den byl zahájen přesně v deset hodin a třicet minut průletem dvou stíhacích letounů JAS-39 Gripen z 21. Základny taktického letectva v Čáslavi. Poté nastala slavnostní chvíle, kdy ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek, symbolicky převzal do sbírek VHÚ od zástupců firmy Tatra unikátní exponát: prototyp vozidla Tatra 810. Vozidla tohoto typu jsou nyní součástí výzbroje Armády České republiky a patří k pilířům její automobilové techniky.

Po předání projela tatrovka společně s dalším vozem Tatra 810 lešanskou arénou, aby následně uvolnila místo dvěma tankům, které symbolicky vytvářejí oblouk nad historií tankových jednotek a výroby tanků na českém území. Předválečný tank Lt-35, který stál na počátku řady úspěšných československých lehkých tanků, se představil společně s tankem T-72M4CZ, který je v současnosti nejmodernějším tankem Armády ČR. Tank T-72M4CZ se pak v aréně objevil ještě několikrát a reprezentoval tak současné tankové síly během celého dne.

Hlavní program představovaly bojové ukázky. Ta první se vztahovala k bojům na západní frontě v roce 1944 po vylodění Spojenců v Normandii. Ukázku připravil klub Klub vojenské historie Gardekorps Praha ve spolupráci s dalšími kluby vojenské historie. Německé jednotky zde zaujímaly palebné postavení, na které zaútočily spojenecké jednotky a rozpoutala se palba z děl i ručních zbraní. Diváci museli být jistě překvapeni skutečně mohutnou a intenzivní střelbou, která ukázku provázela.

Součástí ukázky byla i jízda některých německých a spojeneckých těžkých vozidel či automobilů v aréně. Představil se americký stíhač tanků M36 Jackson, jeho protivníkem byl německý tank Tiger. Na německé straně bojoval i stíhač tanků Hetzer a polopásové vozidlo SdKfz 251. Americkou stranu reprezentovalo šestikolové vozidlo M8 Greyhound, klasický jeep a další automobilová technika včetně vozu Half Track, který podobně jako SdKfz 251 kombinuje kola s pásy na zadních nápravách.

Po skončení ukázky ze západní fronty přišla ke slovu moderní technika. Tuto ukázku připravila pěší rota aktivních záloh z ústeckého kraje. Jednalo se o akci ilustrující přesun kolony automobilů s vojáky, která byla napadena nepřítelem. Situaci posléze vyřešil příjezd těžké techniky, bojových vozidel pěchoty, která nepřítele zneškodnila. Do arény vjela i skutečně impozantní zbraň: sovětský samohybný kanon 2S7 Pion ráže 203mm, ojedinělá zbraň ve výzbroji někdejší ČSLA. Kanon byl schopen dostřelit do vzdálenosti přes 37 kilometrů (se speciálními gránaty až 47 km) a už jen zvuk motoru o výkonu 575 kW při průjezdu arénou vyvolával u diváků úžas.

Následovala polední přestávka, během níž byla pro diváky připravena ukázka výcviku služebních psů z veterinární základny v Chotyni. Během přestávky se diváci přesunuli z ochozů arény do prostoru, kde si mohli zblízka prohlédnout některé stroje. Nejvější zájem byl jak o moderní tank T72M4CZ či o bojový transportér Pandur, tak o kanon 2S7 Pion, jehož desetimetrová hlaveň se nyní tyčila vysoko k obloze.

Odpolední program přilákal diváky zpět do arény, v níž opět zahřměly výstřely z kanónů, samopalů i pušek a posléze i z tankových zbraní. Střílelo se nejen z tanku T-34/85, ale rány vypálil i stíhač tanků Hetzer, další stíhač tanků M36 Jackson a ostatní těžké zbraně. Opět ve scénáři KVH Gardekorps se odehrávalo střetnutí připomínající boje při Karpatsko-dukelské operaci během září až listopadu 1944. Tehdy šlo o nesmírně krvavé boje, při kterých zaznamenaly v těžkém terénu hor československé jednotky velké ztráty.

V lešanské aréně se naštěstí ostrými náboji nestřílelo, ale už jen zvuk soustředěné palby, všudypřítomný dým, kouř z tankových motorů – to vše mohlo divákům věrně připomenout, jak takové válečné boje probíhají. Příslušníci klubů vojenské historie, kteří tyto ukázky pečlivě připravili a také sehráli, byli posléze odměněni mohutným diváckým potleskem. Za fyzicky bezesporu náročné představení si ho jistě zasloužili.

Potlesku se dostalo i jednotlivým těžkým zrbraním, které defilovaly před diváky v průjezdu arénou. Velkou pozornost vyvolával zcela nově zrestaurovaný tank IS-122 ze sbírek VHÚ, s lesknoucím se tmavě zeleným nátěrem. Impozantní stroj s dlouhým kanonem ráže 122 mm pomalu projížděl před zraky všech diváků, kteří si tak mohli detailně prostudovat zbraň, která byla nasazena na východní frontě v roce 1944 a byla schopná zničit jakýkoli německý tank.

Program 12. Tankového dne se poté nachýlil ke svému konci, diváci ale ještě mířili po stovkách do lešanských muzejních hal, aby zde procházeli jednotlivé expozice, případně se pohybovali na volných prostranstvích, kde byla vystavena nejrůznější technika. A při odchodu mohli porovnávat, jak moc si byly či nebyly podobné sovětské těžké tanky IS-122 a IS-2. Zástupce toho druhého typu, tzv. růžový tank, totiž stojí hned u brány muzea.

RED

 

Aktuálně



Editační maraton o československé historii ve Vojenském historickém ústavu Praha

Editační maraton o československé historii ve Vojenském historickém ústavu Praha

13. 11. 2024
Ve Vojenském historickém ústavu Praha se konala hlavní akce pátého ročníku soutěže…
Na pražském náměstí Míru se tradičně vzpomínalo na válečné veterány

Na pražském náměstí Míru se tradičně vzpomínalo na válečné veterány

12. 11. 2024
Na náměstí Míru v Praze se 11. 11. po roce opět sešli…
Přijďte na komentovanou prohlídku jízdárny ruzyňských kasáren 17. 11. od 10:30

Přijďte na komentovanou prohlídku jízdárny ruzyňských kasáren 17. 11. od 10:30

12. 11. 2024
Využijte státního svátku a zúčastněte se komentované prohlídky jízdárny ruzyňských kasáren, které…
Výročí 11. listopadu si připomínali už Čechoslováci u Dunkerque v roce 1944

Výročí 11. listopadu si připomínali už Čechoslováci u Dunkerque v roce 1944

10. 11. 2024
Výročí příměří a konce bojů 1. světové války si připomínali také českoslovenští…
Připomínáme si Den válečných veteránů. Jsou jimi nejen vojáci dvou světových válek, ale i veteráni ze zahraničních operací Armády ČR

Připomínáme si Den válečných veteránů. Jsou jimi nejen vojáci dvou světových válek, ale i veteráni ze zahraničních operací Armády ČR

09. 11. 2024
Na 11. listopad připadá každoročně významný svátek týkající se ozbrojených sil: Den…