V komunistické kultuře vzpomínání na osvobození Československa Rudou armádou zaujímal ústřední místo motiv příjezdu rudoarmějců do Prahy dne 9. května 1945.
Jedním z emblematických příkladů ztvárnění tohoto toposu je i ukázka z filmového měsíčníku „Armádní zpravodaj č. 5/1955“, kterou u příležitosti 10. výročí konce druhé světové války připravil k vydání K. A. Krejčí.
Namísto konkrétních historických faktů pracuje šot „Tak sme ich vítali“ se symboly. Mezi ně patřily ikonické filmové záběry sovětské bojové techniky v pražských ulicích a davů civilního obyvatelstva radostně vítajících přijíždějící osvoboditele. Také sborová píseň „Příchod Rudé armády“ (slova Vilém Závada, hudba Václav Dobiáš) v podání Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého platila ve své době za hudební symbol této historické události. V závěru ukázky se potom objevuje detailní záběr na známé sousoší Karla Pokorného „Sbratření“, které zachycuje objetí sovětského vojáka a českého civilisty v květnu 1945.
Kopie filmu byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.
„Armádní zpravodaj č. 5/1955“: Československý armádní film; 1955; režie K. A. Krejčí; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 441 metrů