Únor 1939 – radikální pravice plánuje převrat

Únor 1939 – radikální pravice plánuje převrat

11. 02. 2025

Přijetí mnichovské dohody a následné odstoupení pohraničních oblastí nacistickému Německu znamenalo obrovský otřes pro celou českou společnost. Bylo koncem demokratické první republiky. Ve východních částech státu, na Slovensku a Podkarpatské Rusi, které získaly dalekosáhlou autonomii, znamenalo otevřený nástup nacionalistické krajní pravice k moci a zahájení urychlené výstavby autoritativních režimů. V českých zemích byla naštěstí situace jiná – krajní pravice zde stála tradičně na okraji politického spektra. Její parlamentní část navíc ve své většině přijala podíl na formování nového vládního establishmentu, v němž převládali zástupci bývalých demokratických stran. Role radikálů tak připadla především mimoparlamentní organizaci nesoucí v té době název Hnutí za nové Československo – Vlajka.

Je dodnes poměrně rozšířenou legendou, že Vlajka, která vznikla roku 1930, byla v době před okupací hnutím vyloženě protiněmeckým a vlasteneckým. Ve skutečnosti v ní od druhé poloviny třicátých let sílil ideový proud hledící obdivně na Hitlerovu říši. Na hnědém režimu jim imponovala především razance, s níž se vypořádal s těmi, které také vlajkaři považovali za své úhlavní nepřátele – se zednáři, marxisty a především Židy.

Počátkem září 1938 začala rozhlasová stanice Vídeň v hlavním čase (postupem doby i několikrát denně) hlásit zprávy v českém jazyce. Oficiálně šlo o vysílání pro českou menšinu. Ve skutečnosti však byla nacistická propaganda určena k šíření demoralizace a rozvratu v republice. Vysílání v režii Heydrichovy SD zajišťovali uprchlí vlajkaři.

Po Mnichovu zahájila Vlajka ofenzívu. Snažila se zneužít frustrace obyčejných lidí k útokům na symboly první republiky, rozněcovat antisemitismus a dále destabilizovat společnost. Bojovala však zároveň i proti představitelům nového režimu, kteří pro ně byli spjatí s nenáviděným státem T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Již 11. listopadu 1938 odpovědělo policejní ředitelství v Praze a Brně vydáním výnosů o zastavení činnosti Vlajky, zákazu jejího tisku a další politické činnosti. V sídle ústředí v pražské Žitné ulici č. p. 53 byla policií provedena domovní prohlídka, část písemností byla zabavena a místnosti sekretariátu zapečetěny.

Od této chvíle žila Vlajka v ilegalitě. Staré vedení představované Ing. Jindřichem Streiblem, obráncem pravosti Rukopisů Janem Vrzalíkem a dalšími bylo v podstatě odstaveno na vedlejší kolej a radikální křídlo reprezentované nedostudovaným medikem Janem Rysem-Rozsévačem, budoucím „Vůdcem“ a autorem spisku „Židozednářství metla světa“, zahájilo podzemní činnost.

Během podzimu a zimy 1938 byly české země doslova zaplaveny ilegálními vlajkařskými letáky, podepisovanými s odkazem na tajnou českou odbojovou organizaci z dob konce habsburské monarchie „Mafií Nového Československa – Vlajkou“.

S příchodem Nového roku 1939 se mnozí vlajkaři ještě více radikalizovali. Dokonce natolik, že začali uvažovat o provedení státního převratu. Ten si naštěstí představovali značně zjednodušenou optikou. Ilegální vedení dokonce vydalo cyklostylovaný oběžník, obsahující 26 bodů, podle nichž měly přípravy puče v jednotlivých městech probíhat. Teď už bylo jen otázkou času, kdy se o jejich záměrech dozví policie.

Došlo k tomu 12. února 1939 v Brně, během domovní prohlídky u učitelky Marie H., která byla známá jako sympatizantka hnutí. Následně bylo zatčeno několik dalších brněnských vlajkařů, kteří u policie učinili obsáhlé výpovědi. Z moravské metropole se tak již po pěti dnech přelilo zatýkání do Prahy. Zátah probíhal i v Olomouci, Kralupech nad Vltavou a v Jičíně.

Zdálo se, že je po puči. Krátce po zahájení zatýkání se však objevil ilegální leták varující státní orgány před další perzekucí členů hnutí, který v podstatě vyhrožoval teroristickými akcemi namířenými především proti občanům židovského původu. Jak se záhy ukázalo, nešlo jen o plané výhružky.

V noci z 25. na 26. února 1939 vybuchly v obchodě Singer u Prašné brány a v prodejně Včely na Královských Vinohradech vlajkaři nastražené nálože. Policie zareagovala 27. února zatčením Jana Ryse-Rozsévače, Jindřicha hraběte Thun-Hohensteina a dalších členů ilegálního vedení.

Štafetu převzala velmi agilní skupina plzeňských vlajkařů. Ti již 26. února 1939 zahájili v Kozolupech u Plzně provoz ilegální vysílačky inspirované vídeňským rozhlasem z podzimu minulého roku. Na noc z 6. na 7. března 1939 pak připravili bombový útok na obřadní síň židovského hřbitova. Ten však skončil tragicky – dva teroristé byli v důsledku neopatrné manipulace s vlastní výbušninou zabiti. Následoval bleskový zásah policie proti vlajkařům i v západočeské metropoli.

Většina zadržených v Praze, Brně, Olomouci, Plzni i v dalších městech byla nakonec propuštěna 14. března 1939 večer, nebo v ranních hodinách následujícího dne. Právě včas, aby mohli, jako jedni z mála Čechů, uvítat okupanty.

Jiří Plachý

Aktuálně



Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…