"Vítězný únor" 1948 a role armády během politické krize

"Vítězný únor" 1948 a role armády během politické krize

25. 02. 2015

V únoru 1948 došlo v Československu k hluboké politické krizi, která přerostla v mocenský převrat. Moci se chopila Komunistická strana Československa a vytvořila zde totalitní režim trvající až do listopadu 1989. Současně se ČSR stalo pevnou součástí východního bloku kontrolovaného Sověty z Moskvy.

 

Tato historická událost nebyla nahodilou věcí, ale výsledkem mocenského zápasu jednotlivých politických stran, jenž začal již v roce 1945. Nejlépe jej zvládla KSČ, která se po celou dobu snažila upevnit si svojí pozici ve státním aparátu a získat rozhodující vliv v ozbrojených složkách státu. Ve Sboru národní bezpečnosti si zajistila i díky komunistickému ministrovi rozhodující postavení. Podobnou pozici se snažila vybudovat i v československé armádě.

Armáda byla od května 1945 na základě Košického vládního programu budována jako nadstranická. Byla v ní zakázána činnost politických stran a vytváření jejich organizací. Vojáci všech stran mohli vyvíjet politickou činnost pouze mimo vojenské objekty a v mimoslužební době. Národní socialisté, lidovci, sociální demokraté i slovenští demokraté dodržovali zákaz stranické činnosti v armádě. Naproti tomu KSČ vytvořila uvnitř armády funkční ilegální systém stranických důvěrníků napojený na své územní orgány. Tento systém přinášel komunistům cenné informace o situaci ve velitelském sboru, o náladách ve vojscích a podával zprávy o činnosti velitelů, kteří nebyli členy strany.

Úkoly pro ilegální síť vydávali branní sekretáři na úrovni krajů. Nekomunistické strany se po vzoru KSČ snažily vytvořit obdobný systém v armádě, ale jejich síť nikdy nedosáhla takového vlivu jako u komunistů. Na podzim 1947 byla vytvořena Ústřední branná komise KSČ, jejímiž členy se za armádu stali přednosta Hlavní správy výchovy a osvěty (HSVO) generál Jaroslav Procházka a přednosta 5. oddělení (obranné zpravodajství) Hlavního štábu plk. Bedřich Reicin. Ústřední branná komise řídila práci krajských, okresních a posádkových branných komisí, jimž podléhala ilegální důvěrnická síť, jejíž nejnižší složkou se staly trojky rot (dobově setnin). Ty úzce spolupracovaly se dvěma složkami armády již zmíněnými Hlavní správou výchovy a osvěty a 5. oddělením. Obě tyto složky armády plně ovládali komunisté.

Komunisté tedy dobře věděli, co se ve štábech a ve vojscích děje, získali určitou kontrolu nad armádou, ale neměli jistotu její věrnosti. Tento stav vycházel i z politického složení velitelského sboru armády. Počet členů KSČ činil okolo 15 procent a se sympatizanty nepřesáhl 30 procent velitelského sboru. Oněch 15 procent důstojníků většinou přišlo do armády po květnu 1945 a tudíž nezastávali vyšší velitelská místa. Na těchto funkcích působili vojáci, kteří prošli boji druhé světové války a prvorepublikoví důstojníci.

Začátek vládní krize spadá do 13. února 1948. Tehdy na zasedání vlády ministr Prokop Drtina z Československé strany národně socialistické a ministr výživy Václav Majer z Československé sociální demokracie žádali vysvětlení, proč bylo v Praze odvoláno osm obvodních velitelů Sboru národní bezpečnosti. Policie se tak v hlavním městě zcela ocitá v rukou komunistů. Proti hlasům ministrů za KSČ vláda přijímá usnesení, v němž ukládá ministrovi vnitra Václavu Noskovi z KSČ zastavit tyto kádrové změny. O čtyři dny později má vláda projednat zprávu ministra spravedlnosti o zneužívání Bezpečnosti komunisty, ale předseda vlády K. Gottwald to odmítl z důvodu nepřítomnosti ministra vnitra.

Ministři za národně socialistickou stranu, lidovou stranu a demokratickou stranu (tři nekomunistické vládní strany) plánovali v případě, že usnesení vlády nebude splněno, podat demisi. Spoléhali na podporu sociálních demokratů a na značné pravomoci prezidenta. Ten mohl jmenovat úřednickou vládu a vypsat předčasné volby, případně demisi odmítnout. Gottwald informoval Beneše o úmyslu nekomunistických stran ustavit úřednickou vládu. Beneš to odmítl a deklaroval, že v případné nové vládě budou představitelé všech stran. Ústřední výbor KSČ vyzval pracující lid k „ostražitosti a připravenosti zasáhnout proti reakci“ a vyhlásil pohotovost v Pražské Státní bezpečnosti, zpravodajských odborech a snad u několika pohraničních vojenských pluků.

Mezitím proběhla v nekomunistických stranách mnohá jednání, z kterých stále více plynulo rozhodnutí podat demisi svých ministrů. Na plánovanou schůzi vlády 20. února 1948 se dostavili pouze komunisté a sociální demokraté. Místo přítomnosti ostatních ministrů dostal předseda vlády Klement Gottwald od ministrů za Československou stranu národně socialistickou dva formální písemné dotazy na splnění vládního usnesení. Na první z nich rovněž písemně odpověděl, že o záležitosti se bude teprve jednat. Ministři tří nekomunistických vládních stran podali demisi a informovali o tom ministra zahraničí Jana Masaryka. Ten ji odmítl. Sociální demokraté trvali na tom, že nepodají demisi ani se nepřipojí ke komunistům. Prezident republiky dostal zprávu jen o demisi ministrů tří stran.

Gottwald začal jednat s prezidentem a navrhl mu přijetí demise a následné doplnění vlády podle komunistického návrhu. KSČ na svou podporu plánovala svolat velkou demonstraci na Staroměstském náměstí. Následujícího dne proběhla komunistická demonstrace. Komunisté vyzvali k vyřešení krize a k doplnění vlády Gottwaldovými kandidáty. Souběžně proběhlo několik o mnoho menších demonstrací ostatních stran, avšak jejich představitelé se snažili svoje členy spíše uklidnit. Prezident republiky byl vystaven nátlaku představitelů dělnického hnutí, kteří na něm písemně vyžadovali splnění Gottwaldových návrhů, a přijal také delegaci odborářů z demonstrace, kteří mu sdělili, že se musí podrobit vůli lidu.

Komunisté začali vytvářet vlastní ozbrojené složky – Lidové milice a budovali Akční výbory Národní fronty, jejichž členové nejsou voleni, ale jmenováni. Činnost akčních výborů směřovala k „očistě veřejného života od nekomunistů.“ V Průmyslovém paláci v Praze se 22. února konal sjezd závodních rad a odborů, kde všechnu iniciativu převzali komunisté. Výsledná rezoluce vyslovila podporu Gottwaldovi, požadovala další znárodňování a schválila vyhlášení jednohodinové generální stávky na 24. února. Té se nakonec zúčastnilo okolo 2, 5 milionu pracujících. Mezitím probíhaly akce ze strany státních orgánů k narušení činnosti nekomunistických stran a také se aktivizovaly Lidové milice v hlídkové a pořádkové službě. Krize vyvrcholila 25. února, kdy prezident Edvard Beneš přijal demisi nekomunistických ministrů a souhlasil s Gottwaldovým návrhem na doplnění vlády.

 

Dění v armádě

Jaká byla v oněch dnech situace na Ministerstvu nádobní obrany a Hlavním štábu? Ministr Ludvík Svoboda patřil k těm, kteří na zasedání vlády 20. února nepodali demisi a s nimiž předseda vlády K. Gottwald počítal. Nicméně Svoboda se zatím k vnitropolitické situaci nevyjadřoval. Teprve 23. února se velení armády poprvé jasně vyslovilo k situaci ve státě ve zvláštním rozkazu vydaném ve Věcním věstníku Ministerstva národní obrany. Dokument vyzýval příslušníky armády k zachování rozvahy, důvěry a klidu a měla se ještě pevněji semknout kolem vrchního velitele prezidenta Edvarda Beneše.

Ve stejný den se po nátlaku komunistických představitelů zúčastnil L. Svoboda s generály B. Bočkem a K. Klapálkem ustavující schůze Ústředního akčního výboru Národní fronty. Na ní Svoboda pronesl projev, jenž byl vykládán jako přihlášení se armády k myšlence obrozené Národní fronty. Ve skutečnosti šlo o vyjádření věrnosti armády demokratické republice, lidu a jejímu vrchnímu veliteli E. Benešovi. Následujícího dne, na základě zpráv obranného zpravodajství, vydal náčelník Hlavního štábu generál B. Boček zvláštní rozkaz, ve kterém upozorňoval na výzvědnou činnost západních diplomatů u vojsk. Posledním dokumentem, který vydalo vedení Ministerstva národní obrany ve dnech vládní krize, byly pokyny náčelníka HSVO generála J. Procházky z rána 25. února pro osvětové důstojníky. Podle těchto pokynů se měli řídit rozkazem ministra národní obrany a náčelníka Hlavního štábu z 23. února a také vystoupením Ludvíka Svobody na ustavující schůzi Ústředního akčního výboru Národní fronty.

Přestože armáda zůstala během vládní krize stranou a nijak do ní nezasáhla, nebyla situace u vojsk jednoduchá. Jestliže důstojníci a rotmistři (komunisté) byli po celou dobu informováni a instruováni, ostatní vojáci z povolání byli ponecháni nejistotám. Tam, kde většinu velitelského sboru představovali vojáci ze zahraničních jednotek ze Západu, byly hlasy proti řešení prosazovanému KSČ mnohem hlasitější. Avšak většina důstojníků, rotmistrů a vojáků presenční služby neorganizovaných v KSČ nebo s ní sympatizujících vyčkávala na vyřešení vládní krize. Celkově v útvarech a zařízeních československé armády výrazně převládala kladná a souhlasná stanoviska ke komunisty navrhovanému řešení. Tento postoj vycházel z opravdového přesvědčení o správnosti postupu komunistů, díky působení osvětových důstojníků a agitaci vojáků–komunistů a z neschopnosti orientovat se ve složitých politických problémech. Dalším faktorem byla i skutečnost, že kromě komunistů nikdo z nekomunistických politických stran na vojáky organizovaně a promyšleně nepůsobil.

Armáda v únoru 1948 splnila přesně to, co od ní tehdejší politická reprezentace včetně prezidenta Edvarda Beneše požadovala: zůstat stranou a nedovolit své zneužití. Na tom armáda nemohla a podle platné ústavy ani nesměla nic změnit.

Jan Šach

 

Aktuálně



První válečná zima na Jadranu

První válečná zima na Jadranu

02. 12. 2024
Jaderské moře je dnes pro mnoho Čechů symbolem ideální letní dovolené. Mnoho…
Winston Churchill se narodil před 150 lety. Víte o jeho vztahu k hradu Veveří nedaleko Brna?

Winston Churchill se narodil před 150 lety. Víte o jeho vztahu k hradu Veveří nedaleko Brna?

30. 11. 2024
Poslední listopadový den před 150 lety se narodil sir Winston Churchill. Vzhledem…
Vznik Kanceláře československých legií

Vznik Kanceláře československých legií

25. 11. 2024
V pondělí 25. listopadu jsme si mohli připomenout vznik kanceláře československých legií –…
Bitva na Kolubaře před 110 lety  - v listopadu 1914 - změnila poměr sil na frontě

Bitva na Kolubaře před 110 lety - v listopadu 1914 - změnila poměr sil na frontě

23. 11. 2024
Od září 1914 byla druhá rakousko-uherská ofenziva do Srbska v plném proudu.…
Digitalizace dalších rukopisů z 2. poloviny 19. století byla dokončena

Digitalizace dalších rukopisů z 2. poloviny 19. století byla dokončena

16. 11. 2024
Vojenský historický ústav Praha v roce 2024 digitalizoval dalších 28 rukopisů z první…