V Armádním muzeu na Žižkově byla pokřtěna kniha o legendách Dukly a kalendář Armádního sportovního centra na rok 2024

V Armádním muzeu na Žižkově byla pokřtěna kniha o legendách Dukly a kalendář Armádního sportovního centra na rok 2024

18. 10. 2023

Prostor dočasných výstav Armádního muzea Žižkov se u příležitosti derniéry výstavy Karel Novák: Malíř sportu stal místem křtu knihy „Legendy Dukla 75“ a kalendáře ASC Dukla na rok 2024. Tedy dokumentů, které mapují jak současné špičkové sportovce, tak přinášejí portréty 75 osobností, které reprezentovaly Československo, nebo Českou republiku v minulosti. Celkově sportovci Armádního sportovního centra Dukla získali 104 olympijských medailí, z toho 33 zlatých.

Kateřina Neumannová a Ondřej Synek – úspěšní reprezentanti nedávné minulosti a členové ASC Dukla, kteří zářili ve svých disciplínách – se stali kmotry knihy „Legendy Dukla 75“. Do ní kolektiv autorů vybral 75 sportovců, kteří šířili, či stále šíří slávu Dukly po celém světě. Více než 400 fotografií převážně z bohatého archivu fotografa Eduarda Erbena doplňují medailonky mapující úspěšné kariéry vybraných osobností.

,,Na začátku října jsme oslavili 75. výročí od založení armádního vrcholového sportu. Jen pro zajímavost připomeňme, že Dukla, jejíž název byl pro všechny vojenské kolektivy (dříve také ATK a ÚDA – pozn.) a družstva zaveden v roce 1956, byla vždy symbolem nezměrné vůle, bojovnosti, síly a odhodlání. Díky podpoře Ministerstva obrany můžeme našim sportovcům stále vytvářet skvělé podmínky k přípravě a výkonnostnímu růstu. Proto je Dukla dlouhodobě pilířem české reprezentace,“ sdělil v úvodním proslovu Pavel Benc, ředitel ASC Dukla. Přesto neopomněl zmínit, že Dukla neměla vždy na růžích ustláno. ,,Dvakrát byla málem zrušena. Ale své místo na sportovním výsluní si nakonec dokázala vydobýt. Její zakladatelé, kterým do nebe tímto děkuji, by dnes určitě měli radost, kam se posunula.“

„Nevím, jestli je v 75 letech Dukla mladá nebo stará. V životě sportovce je 75 let strašně moc, to je několik generací sportovců, ale v nekonečném sportovním koloběhu je to relativně mládí. Takže výběr kolegů musel být náročný. Já bych si především přála, aby Dukla dál vychovávala skvělé sportovce a aby autoři dalších vydání měli problém s tím, jaké sportovce do těch budoucích výběrů zařadit,“ řekla kmotra knihy Kateřina Neumannová, olympijská vítězka, která má v knize legendární fotografii, kdy jí po doběhnutí do cíle olympijského závodu v běhu na lyžích v Turíně v roce 2006 běží naproti její dcera. Několikanásobný olympijský medailista ve skifu Ondřej Synek (2x druhý, 1x bronzový), který nyní působí jako sportovní instruktor ASC Dukla Praha, vyjádřil přání, aby kniha čtenářům udělala při vzpomínání na sportovní úspěchy především radost. A zaujala nějaké čestné místo v knihovnách těch, kteří ji budou číst.

Kalendář ASC Dukla pro rok 2024 vznikal v Armádním muzeu Žižkov

Úspěšní sportovci z nedávné historie Armádního sportovního centra Dukla byli kmotry druhého křtu, a to kalendáře Armádního sportovního centra DUKLA pro rok 2024, který vznikal v prostorách Armádního muzea Žižkov. Má motto „Propojeni“. U slavnostního okamžiku se potkali veslař Miroslav Vraštil, moderní pětibojař Jan Kuf a běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová, která se loučí s kariérou. Kmotrem za Vojenský historický ústav Praha byl ředitel VHÚ brigádní generál Aleš Knížek. Fotografem kalendáře ASC Dukla pro rok 2024 je Filip Komorous, který využil jednotlivé sekce mapující historii českého vojenství k vskutku netradičním snímkům.  Ztvárnil tak koncept, v němž se prolíná několik rovin. „Prvotně šlo o důstojné portrétní představení top sportovců Dukly. Ve druhé řadě o odkaz na historické osobnosti a události naší země, které obrazově na pozadí zprostředkovaly interiéry Armádního muzea a decentní doplňková symbolika. Třetí rovinou je pak odkaz na fakt, že sport, stejně jako umění nebo kultura, jsou v širším smyslu primárně aktivitami, které lze dělat hlavně v mírovém prostředí," vysvětlil Petr Král, který měl koordinaci focení kalendáře na starosti.

„Cílem bylo představit sportovce důstojnými portréty. Snažili jsme se tam dostat i propojení s historií, které vděčíme za to, v jaké době žijeme,“ řekl autor fotek Filip Komorous. Veslař Miroslav Vraštil, který byl mezi sportovci vybrán, aby řekl pár slov, prozradil, že se mu focení v prostorách zrekonstruovaného muzea velice líbilo a se zájmem si jej po fotografické seanci prošel. Společným přáním všech je, aby fotky sportovců, které vznikly v netradičním prostředí expozic vojenské historie, vydržely viset alespoň rok.

Aktuálně



Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

07. 02. 2025
Další projekce z cyklu „Komentované filmy ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha“ se…
Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…