V Armádním muzeu Žižkov se diskutovalo o československých obětech katyňského masakru a nejen o nich

V Armádním muzeu Žižkov se diskutovalo o československých obětech katyňského masakru a nejen o nich

16. 02. 2024

U příležitosti 150. výročí narození Adolfa Bohuslava Dostala, který byl ve své době známým česko-polským literátem, nadšeným propagátorem přátelství mezi Čechy a Poláky a později styčným důstojníkem polské armády u štábu armádního generála Lva Prchaly ve Varšavě, se 25. ledna konal v Armádním muzeu Žižkov seminář o českých obětech katyňského masakru. Dostal byl totiž jedním z 546 vojáků, hlásících se k české národnosti nebo s československým občanstvím, kteří byli zastřeleni příslušníky sovětské NKVD v Katyňském lese. Celkově Sověti popravili ranou do týla zhruba čtrnáct a půl tisíce polských důstojníků.

Na seminář o československých obětech katyňského masakru se do Armádního muzea Žižkov dostavilo několik desítek posluchačů a hostů. Akce se uskutečnila na netypickém místě s krásným výhledem na Prahu – bývalém fotografickém ateliéru, který je dnes zasedací místností.

Účastníky semináře, mezi nimiž byli i příbuzní Adolfa Bohuslava Dostala, přivítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek a Jeho Excelence, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Polské republiky v ČR Mgr. Mateusz Gniazdowski, Ph.D. V krátkých proslovech oba řečníci zdůraznili, že se o českých obětech katyňského masakru moc nemluví, i když je to důležitá součást česko-polské historie, obzvláště živá v příhraničním regionu Těšínska. Moderování podvečera naplněného informacemi se pak ujal ředitel historicko-dokumentačního odboru Vojenského historického ústavu Praha PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D.

Prvním přednášejícím byl doc. PhDr. Jiří Friedl Ph.D., DSc, historik a vysokoškolský pedagog na Univerzitě obrany v Brně, autor řady monografií, který se zaměřuje na dějiny Těšínska a Polska. Jiří Rajlich ho uvedl slovy, že je to „jeden z našich nejlepších znalců polských dějin“. Doc. Friedl objasnil, že skoro v každém zajateckém táboře v Polsku by se našel někdo, kdo byl před válkou československým občanem: „Většinou to byli úředníci, kteří pracovali pro Československo a pocházeli z Těšínska.“ Připomněl také osobnost historika Mečislava Boráka, s nímž měli společný zájem o slezské dějiny. „Byl to velký odborník, od něhož jsem se řadu věcí dozvěděl, naučil, a snad mohu říct, že také přítel, který pro objasnění počtu českých obětí katyňského masakru mnoho udělal.“ Mečislav Borák je autorem dosud jediné české knihy o Katyni s příznačným názvem Vraždy v Katyňském lese (Petit, Ostrava 1991).

Rozkaz k popravě polských zajatců odsouhlasilo sovětské politbyro na návrh lidového komisaře vnitra Lavrentije Beriji, Čechoslováků bylo mezi nimi přinejmenším 546

Účastníkům semináře ukázal doc. Friedl fotokopii rozkazu, jímž bylo v Sovětském svazu rozhodnuto o zastřelení velké skupiny polských zajatců, zpravidla důstojníků internovaných v důsledku nacisticko-sovětského rozdělení Polska na počátku druhé světové války. Rozkaz k jejich fyzické likvidaci schválili členové sovětského politbyra 5. března 1940 na návrh lidového komisaře (ministra) vnitra Lavrentije Beriji. Týkalo se to, jak už bylo řečeno, i řady osob českého původu či s někdejším československým občanstvím. Dokument se Stalinovým podpisem se podařilo ze sovětských archivů získat až v roce 1990. Důvody, proč Berija navrhl popravu takového množství lidí, nejsou dosud známy. S největší pravděpodobností se obával, že by se důstojníci mohli v nějaký okamžik zapojit do boje proti Sovětskému svazu. Nasvědčovala by tomu i formulace přímo v dokumentu, že jde o „nepřátele sovětské moci, naplněné nenávistí k sovětskému systému“.

„Celkem se podařilo zjistit jména 546 osob, tak či onak spjatých s českými zeměmi či Československem, a mohu říct, že v každé obci na Těšínsku je rodina, které se katyňský masakr nějak dotkl,“ prohlásil Jiří Friedl. „Z pochopitelných důvodů je dnes šance dále prohlubovat naše znalosti o tomto tématu značně ztížena,“ dodal na závěr.

Doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D. z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze ve svém vystoupení hovořil o Katyni jako metafoře sovětského kontextu (po)válečných česko-polských vztahů. Sovětský svaz vyžadoval od svých satelitů naprostou poslušnost. Jedním z důkazů této loajality bylo právě souznění se sovětskou interpretací katyňského zločinu. Tento kategorický požadavek byl vznesen již v průběhu války a československá exilová vláda se mu do značné míry podřídila. Řada našich exilových politiků ostatně považovala (nebo z utilitárních důvodů alespoň označovala) Katyň za zdařilý tah goebbelsovské propagandy. Připomněl i nešťastnou roli profesora Františka Hájka, jenž byl členem mezinárodní komise, kterou nacisté do Katyně pozvali. Závěry, k nimž došel v roce 1943, pak hned po osvobození velmi rychle odvolal a za pachatele označil nacisty. Po válce u nás zaznívaly dokonce názory naprosto absurdní, a sice, že podobného zločinu by Rusové (na rozdíl od Němců) z podstaty své slovanské povahy ani nebyli schopní. Po únoru 1948 v Československu začala vycházet literatura přeložená z polštiny, která měla českého čtenáře přesvědčit o tom, že sami Poláci o původcích zločinu nemají žádné pochybnosti. Po jistém „zapomnění“ v liberálnějších šedesátých letech se k nám katyňská lež vrátila jako důležitá součást normalizačního diskurzu. Nic na tom nezměnil ani politický vývoj v Polsku a v samotném Sovětském svazu v osmdesátých letech. 

Češi v polských službách

Polský historik Dr. Dariusz Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) se ve svém příspěvku zaměřil na významnější osobnosti, které sloužily v polské armádě a měly vztah k českým zemím. „Například Otokar Březina byl v roce 1939 už v záloze, ale jakmile se doslechl o vznikajícím českém legionu, rozhodl se do něj vstoupit. Ale už to nestihl, což mu ve finále zachránilo život. Dostal se až k posledním bojům polské armády u města Kock, kde převzal velení nad 50. záložní pěší divizí, poté za války pomáhal Židům. Otokar Březina zemřel v roce 1968 ve Varšavě,“ řekl D. Dąbrowski. „Další pozoruhodnou postavou byl generál polské armády, generál československé armády a plukovník c. a k. armády Jan Zavřel, který byl v rámci rakousko-uherské armády přidělen k polskému legionu a zůstal v polské armádě až do roku 1919. Poté se vrátil do Československa, kde pracoval na ministerstvu národní obrany. Je pohřben na Vyšehradě.“ Dariusz Dąbrowski připomněl i generála Františka Králíčka, rodáka z jihočeského Velešína, který je v Polsku znám pod jménem Franciszek Krajowski. „Byl svými vojáky zbožňován a s odstupem času můžeme říct, že byl hrdinou polsko-bolševické války. Podle vzpomínek jednoho z důstojníků se mu říkalo ,šéfʻ a používal dvojí mapy. Jedny oficiální a druhé své, soukromé. Na nich měl zaznamenány adresy hotelů, hostinců a hospod. Vojáci hrdě prohlašovali, že jejich divize byla vždy o jednu hospodu napřed, než frontové velení předpokládalo. A útratu platili zásobami tabáku, které zrekvíroval nepříteli. Králíček vždy u sebe nosil pohlednice s obrázky milované Prahy,“ citoval z dokumentů Dąbrowski a auditoriem se rozezněl smích. Zmínil také dva československé generály, kteří byli mezi oběťmi katyňského masakru, Františka Paulíka a Rudolfa Pricha, a další důstojníky polské armády českého původu. „Celkem asi 60–70 důstojníků polské armády pravidelně připomínalo, že jsou Češi. Často to bylo tak, že dokončili kadetní školu v Łobzowě u Krakova a pak ztratili kontakt se zemí svých předků a zůstali v polské armádě. Například Otokar Březina měl do konce života český přízvuk,“ konstatoval Dariusz Dąbrowski, který svůj příspěvek přednášel česky.

Propagátor česko-polského porozumění Adolf Dostal

Adolf Bohuslav Dostal se narodil v roce 1873 ve Veleslavíně u Prahy (dnes jedné z pražských čtvrtí). Byl synem herečky Marie Horské Kallmünzerové a továrníka Leopolda Dostala. Po studiích na právnické fakultě v Praze se stal redaktorem časopisu Zlatá Praha, pracoval jako dramaturg a ředitel Švandova divadla, potom nějakou dobu bydlel v Luhačovicích, kde se živil jako redaktor Lázeňských listů.

Po vypuknutí první světové války narukoval jako záložní důstojník do rakousko-uherské armády. Během roku 1916 byl přidělen k polským legiím. V roce 1917 se rozhodl, že v Polsku zůstane a již z jeho žádosti bylo vidět, že není jen vojákem, ale má ambice pracovat i na česko-polských vztazích. Do polské armády byl přijat v listopadu 1918 a nakonec pracoval jako hospodářský důstojník Ministerstva vojenství ve Varšavě, kde stál v čele evidenčního oddělení. Získal hodnost podplukovníka, ale již roku 1926 odešel do výslužby. „Od té doby o něm máme jen velmi málo informací. Víme, že překládal divadelní hry, texty Masaryka, ale tuto činnost posléze ukončil. Potom víme, že byl starostou haličského městečka Otinije, soudním překladatelem, úředníkem v městech v dnešním Bělorusku atd. Stal se styčným důstojníkem polské armády, a to se mu stalo osudným. Byl popraven na jaře 1940 důstojníky NKVD,“ shrnul Dostalovy osudy ve svém příspěvku Dariusz Dąbrowski s tím, že Dostal položil život za svobodu Čechů i Poláků a celým svým působením dokázal, že je hrdinou obou národů.

Historik Vojenského historického ústavu Praha PhDr. Jiří Plachý, Ph.D. mluvil o formování československé vojenské jednotky v Polsku a vojácích České a slovenské legie v sovětském zajetí. Konstatoval, že na jaře 1939 bylo jižní Polsko zaplaveno československými uprchlíky, kteří hledali vznikající jednotky, o nichž se šířily zvěsti v českých zemích. „Když přišli do Polska a nenašli, co hledali, tak se rozhodli takovou jednotku založit. Formálně se tak stalo posledního dubna 1939 v budově československého konzulátu v Krakově, což byla jedna z diplomatických misí, které fungovaly i po 15. březnu 1939. Ačkoli původně polské vedení nechtělo povolit nic, co by mohlo zhoršit vztahy mezi Polskem a nacistickým Německem, bylo čím dál tím jasnější, že ke střetu stejně dojde, a Poláci si uvědomovali, že zapojení československých vojáků by mohlo být přínosem, zvlášť když řada z nich byla velmi kvalitně vycvičena. Hodili se jim především specialisté, např. piloti. Velkým přelomem byl koncem května 1939 příchod generála Prchaly, který byl velkým polonofilem s osobními vazbami na nejvyšší představitele polské armády. Prchala uzavřel s tehdejším náčelníkem polského generálního štábu Wacławem Stachiewiczem 3. srpna dohodu, že v okamžiku, kdy vypukne válka, uznají Poláci československou vojenskou jednotku a ta bude po boku polských vojáků bojovat proti nacismu. Díky této dohodě se mohli českoslovenští vojáci přesunout do vojenského školicího střediska a bylo formalizováno přijímání specialistů, především letců, do polské armády,“ objasnil Jiří Plachý a dodal, že slib polské strany uznat samostatnou Českou a slovenskou legii byl naplněn krátce po německém útoku, 3. září 1939, kdy polský prezident vydal příslušný dekret a učinil z jednotky autonomní součást polské armády.

„Většina vojáků České a slovenské legie se po napadení Polska Hitlerovým spojencem Stalinem ocitla v sovětském zajetí. Přestože od jara 1940 byli na základě dohody vedení čs. odboje se sovětskými úřady po malých skupinách propouštěni, nejprve do Francie a po jejím pádu na Střední východ, neznamená to, že by jednotlivci nebyli vystaveni perzekuci ze strany sovětského režimu. Několik desítek našich vojáků bylo uvězněno v táborech Gulag. U řady z nich dodnes nemáme zprávy o jejich osudu a lze předpokládat, že v sovětských koncentračních táborech zahynuli – tak jako např. příslušník jednotky JUDr. Jaroslav Bednář, nebo letci Karel Kubánek a Josef Rychtera,“ uzavřel svůj výklad Jiří Plachý.

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

04. 04. 2025
Tentokrát se v článku věnovaném práci našich kolegů restaurátorů budeme věnovat zbrani,…
Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…