Václav Cukr - V cizích službách za svoji vlast

19. 07. 2024

Na jaře 1940 se Václav Cukr ve Francii vrhl do bojů jako stíhací pilot. Měl značné úspěchy, ale zažil i nezdary, když 20. dubna musel pro poruchu motoru přistát v tehdy neutrální Belgii, kde byl internován.

Václav Cukr (1914–1989) se ve Francii stal třetím nejúspěšnějším československým pilotem. Poté se zapojil
u britských perutí na letounu Hurricane do bojů v Bitvě o Británii. FOTO: Sbírka Jiřího Rajlicha

Po propuštění a návratu pokračoval v boji. Dne 8. června 1940 utrpěl v leteckém boji zranění. Během únikového letu přes poranění hlavy dokázal ještě sestřelit jeden německý letoun a nouzově přistát. S pomocí francouzských vojáků unikl zajetí a podařilo se mu za dramatických okolností dostat se v červenci 1940 přes severní Afriku a Gibral￾tar do Velké Británie. Během 45 operačních hodin ve Francii sestřelil osm německých letounů a stal se tehdy třetím nejúspěšnějším československým pilotem. Zapojil se opět jako stíhač u britských perutí na letounu Hurricane do bojů v Bitvě o Británii. Vykonal ještě 85 bojových letů. Dne 23. září 1940 byl ale opět sestřelen. Pak se přihlásily i následky zranění z Francie a nakonec musel v březnu 1941 odejít z bojového nasazení. Dva roky působil jako instruktor u výcvikové letky a potom jako zalétávací pilot. V červenci 1943 se za letu srazil v mracích s jiným letadlem. Přestože opět vyvázl, zotavoval se z následků havárie až do konce války.

V srpnu 1945 se vrátil v hodnosti majora do vlasti. Byl držitelem řady československých, francouzských a brit￾ských vyznamenání a medailí. Vzhledem k faktické invaliditě musel z armády odejít. Stal se jedním z vedoucích funk￾cionářů obnoveného Svazu letců. V roce 1946 vydal válečné vzpomínky S trikolorou Francie na letounu. Počátkem května 1948 uprchl do zahraničí podruhé, tentokrát před hrozícím zatčením. Ve Velké Británii vstoupil do služeb československé sekce britské zpravodajské služby. Řídil například zastoupení v Curychu a Hamburku. Českosloven￾ská Státní bezpečnost se k němu usilovně snažila proniknout. Neúspěšně. Václav Cukr přijal v zahraničí nové jméno, Victor Eric Cooper. V letech 1956–1959 ještě pracoval v technickém odboru centrály britské zpravodajské služby v Londýně.

Václav Cukr se narodil 16. října 1914 v Praze a vyrůstal v Luhačovicích. Nedostudoval reálné gymnázium, ale vyučil se elektromechanikem. Roku 1932 přihlásil do pilotní školy. U vojenského letectva sloužil až do okupace Československa. Naposledy byl zařazen u 85. bombardovací letky leteckého pluku 6 na letištích Praha­‑Kbely a Německý Brod. V červnu 1939 poprvé emigroval, aby bojoval za svobodu vlasti. Přes Polsko cestoval do Francie, kde 5. září 1939 vstoupil do francouzského letectva. Mimo vlast strávil nakonec většinu života a na jeho sklonku žil až na druhé straně zeměkoule. Zdravotní stav ho roku 1959 donutil odejít na odpočinek. Přesídlil na Nový Zéland, kde zemřel 24. října 1989 ve věku 74 let, pouhý měsíc před návratem svobody do jeho vlasti.

Prokop Tomek
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 16. října 2020.

Aktuálně



Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…
Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

26. 03. 2025
Na dva druhy umění, které vznikalo pod rukama vojáků za 1. světové…
80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

25. 03. 2025
Dnes si připomínáme 80 let od leteckého útoku na Prahu. První velké…