Václav Dostal - Český poručík v boji u Arrasu

22. 07. 2024

Během krvavých bojů u francouzského Arrasu a osady La Targette dne 9. května 1915 padly desítky českých vojáků proslulé jednotky francouzské Cizinecké legie – Roty Nazdar. Zemřel tam i český důstojník, šestadvacetiletý poručík Václav Jaroslav Dostal, velitel kulometné čety.

Poručík Václav Dostal (1888–1915) na frontě v Champagni. FOTO: VHÚ Praha

Václav, bratr Adolfa Bohuslava, se narodil 4. července 1888 jako desáté z jedenácti dětí do významné poděbrad￾ské umělecké rodiny Dostalových. Vystudoval vysokou školu technickou v Praze a stal se inženýrem chemie. Jako vysokoškolák nastoupil jednoroční dobrovolnou vojenskou službu u rakousko­‑uherského pevnostního dělostřelectva v Josefově. Jelikož se chtěl věnovat diplomatické kariéře, odešel v roce 1911 studovat do Paříže. Významným způsobem se tam zapojil do českých krajanských spolků. Seznámil se i s historikem a slavistou profesorem Ernestem Denisem a zakrátko patřil mezi významné vlastenecky smýšlející krajany v Paříži.

Po vypuknutí války byl povolán zpět do rakousko­‑uherské armády, avšak tento rozkaz neuposlechl a přihlásil se jako desítky dalších krajanů do francouzské Cizinecké legie. Předtím na sebe upozornil, když předal ruskému velvyslanci v Paříži plány rakouské pevnosti Přemyšl, což mu později zajistilo důstojnickou hodnost poručíka i ve francouzské armádě. V srpnu 1914 s dalšími českými krajany, zejména sokoly, prováděl vojenská cvičení v zahradě pařížského Palais Royal. Spolu s Rudolfem Audritzkým, záložním důstojníkem rakousko­‑uherských dragounů, byli jmenováni (po dobu trvání války) prvními českými důstojníky v Cizinecké legii. Na počátku října 1914 odjel společně s poručíkem Audritzkým z Paříže do Bayonne, kde se formovaly její jednotky.

Zajímavá vzpomínka se váže k jeho vstupu do armády. Důstojnická hodnost s sebou nesla i povinnost pořídit si vlastní stejnokroj. Nicméně v srpnu 1914 již krejčí pro obrovský zájem neměli zásobu důstojnických látek, a tak si musel Dostal nechat ušít stejnokroj z civilní látky, alespoň trochu podobné předepsanému odstínu. Důstojnický opasek si opatřil v divadelních potřebách. Další součástí jeho výbavy byl fotoaparát, jímž vytvořil unikátní snímky zachycující české dobrovolníky na frontě.

Ačkoliv se o Dostalovi často hovoří jako o důstojníkovi Roty Nazdar, sloužil jako velitel čety plukovních kulometů, zatímco Rota Nazdar byla součástí praporu C 2. pochodového pluku 1. cizineckého pluku. Jednotky společně vyrazily do útoku 9. května 1915. Dostal své kamarády při útoku povzbuzoval a svými kulomety jim poskytoval krycí palbu. V boji o vesnici Neuville­‑Saint­‑Vaast však byl smrtelně raněn do hrudi. Jeho poslední slova údajně zněla: Sláva praporu! Ať žijí čeští vojáci!

Zdeněk Špitálník
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 4. května 2018.

Aktuálně



Přijďte i v roce 2026 na naše tradiční akce. Zde je jejich přehled

Přijďte i v roce 2026 na naše tradiční akce. Zde je jejich přehled

09. 01. 2026
Zapište si do svých nových diářů pro rok 2026 termíny našich akcí,…
Přihlaste do konce ledna své příspěvky na květnovou konferenci "Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách"

Přihlaste do konce ledna své příspěvky na květnovou konferenci "Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách"

08. 01. 2026
Brannost – slovo, které provázelo celé generace. Znamenalo odvahu a odpovědnost, někdy…
Až do konce dubna můžete navštívit výstavu o roce 1945

Až do konce dubna můžete navštívit výstavu o roce 1945

07. 01. 2026
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Nové poznatky o okolnostech rozmístění jaderných zbraní v Československu v roce 1983

Nové poznatky o okolnostech rozmístění jaderných zbraní v Československu v roce 1983

03. 01. 2026
V minulém roce otiskl časopis Historie a vojenství příspěvek, přibližující rozmístění sovětských raketových…
Přejeme všem našim příznivcům úspěšný rok 2026

Přejeme všem našim příznivcům úspěšný rok 2026

01. 01. 2026
Přejeme rok, který vám splní vše, co si přejete a bude pro…