VHÚ Praha připomíná listopadové události ve veřejném prostoru

VHÚ Praha připomíná listopadové události ve veřejném prostoru

29. 11. 2023

Stalo se již tradicí, že pracovníci Vojenského historického ústavu Praha vystupují v médiích a na veřejnosti v době výročí významných historických událostí. Nejinak tomu bylo i v den státního svátku 17. listopadu 2023 – Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního studenstva.

Historik Michal Cáp připravil přednášku s názvem „Povinná vojna“ a na pozvání Spolku studentů historie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy s ní dvakrát vystoupil ve Vzdělávací tramvaji, která byla součástí akce „Korzo Národní“ . Popsal genezi a vývoj povinné vojenské služby i všeobecné branné povinnosti v českých zemích. Posluchače doprovodil od dob Francouzské revoluce přes zavedení povinné služby v habsburské monarchii roku 1868, zkušenosti obou světových válek, meziválečného i komunistického Československa až po její zánik na konci roku 2004. Věnoval se i současnému oživení zájmu o fenomén povinné služby v době ruské invaze na Ukrajinu. Veřejnost se mohla seznámit i s projektem VHÚ Praha na shromažďování a digitalizaci památníků mužů konajících povinnou vojenskou službu s názvem Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše.

V přímých televizních vstupech z Národní třídy vystoupili další historikové Vojenského historického ústavu Praha. Jiří Plachý pro Českou televizi komentoval události spojené se 17. listopadem 1939 a zhodnotil jejich odkaz dnešku. Hovořil i o konstituování odbojového hnutí na počátku okupace, situaci odbojářů po porážce Polska, o demonstracích z 28. října 1939 a náladách na českých vysokých školách v předvečer jejich uzavření. Připomněl i druhou oběť těchto událostí, Václava Sedláčka, a konečně ustanovení 17. listopadu jako Mezinárodního dne studentstva, na čemž měli hlavní zásluhu čeští vysokoškoláci sloužící v jednotkách čs. zahraniční armády ve Velké Británii.

Podívejte se na záznam Studia 6 ze 17. listopadu

Prokop Tomek se pro Českou televizi věnoval především roli bezpečnostních orgánů v době pádu komunismu a byl též dotázán na svou osobní zkušenost z demonstrace 17. listopadu 1989. Shrnul i výsledky polistopadového vyšetřování zákroku bezpečnostních složek. Ve vstupu pro televizi Prima dostal za úkol přiblížit situaci v Československé lidové armádě a její možné zapojení do událostí.

V rozhovoru pro Český rozhlas plus zveřejnil Tomek nová zjištění týkající se osudu ostatků studentských představitelů, zastřelených 17. listopadu 1939. Podle poválečné výpovědi gestapáka Fritze Kiesewettera měla být těla převezena k anonymnímu spálení do libereckého krematoria. Gestapo se chtělo nepochybně pojistit proti dalším nepokojům v případě veřejných pohřbů obětí.

Tomáš Jakl v přímém vstupu České televize popsal svou účast na demonstraci 17. listopadu 1989 v době, kdy byl studentem gymnázia.

Prokop Tomek

 

 

Aktuálně



Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

15. 03. 2025
Seriál kanálu PRIMA CNN s názvem PRIMA HISTORIE, který vzniká v úzké spolupráci…
"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

14. 03. 2025
Středa 15. března 1939 vstoupila do našich dějin jako počátek jednoho z nejčernějších…
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

13. 03. 2025
Vernisáž výstavy „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ proběhla před budovou…
Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

12. 03. 2025
Další díl seriálu Novinky.cz 1945 - Rok osvobození se věnuje ostravské operaci.…