Virtuální i skutečná prohlídka: projděte si expozici 1. světové války v Armádním muzeu Žižkov

Virtuální i skutečná prohlídka: projděte si expozici 1. světové války v Armádním muzeu Žižkov

03. 02. 2014

V letošním roce si připomeneme sté výročí vypuknutí první světové války. Vedle množství akcí, které jsou naplánovány na příští měsíce, nabízí VHÚ již nyní možnost projít si historii „Velké války“. V armádním muzeu Žižkov je významná část stálé expozice věnovaná právě tomuto období.

 

Armádní muzeum Žižkov jako jako jedna z hlavních muzejních institucí Vojenského historického ústavu Praha nabízí návštěvníkům ve svých výstavních prostorách stálou expozici, která je věnována především první polovině 20. století. V rámci této expozice zaujímá významnou část i sekce, která je věnována dění v letech 1914-1918.

Tuto sekci najde návštěvník v přízemí budovy žižkovského muzea. Jedná se o tu část expozice, do které návštěvníci obvykle vstupují jako první. Krátce si nyní představme tuto sekci slovem i obrazem. Pro ty, které by následující řádky a přiložené snímky ve fotogalerii zlákaly k návštěvě, připomínáme, že muzeum je otevřeno denně kromě pondělí, a to v čase od 10.00 do 18.00. Vstup do muzea je ZDARMA.

 

Výstavní sál věnovaný rokům 1914-1918 začíná shrnutím politické a vojenské situace v roce 1914. První z vitrín je věnována události, která celý konflikt odstartovala: sarajevskému atentátu z 28. června 1914. Hned druhá vitrína podává přehled o tom, jak probíhaly první týdny války, konkrétně jde o průběh mobilizace v rakouských zemích.

Následující část expozice představuje nejrůznější složky a aspekty válečného konfliktu. Jsou zde představeny některé ze zbraní, které bojující armády, především pěší vojsko, používaly. Vedle nich si může návštěvník prohlédnout i několik exponátů reprezentujících těžší techniku: jde například o japonské, ruské či americké dělo.

Představeny jsou zde i tři ukázky kulometu, tedy zbraně, která významným způsobem ovlivnila průběh první světové války. Představen je rakouský kulomet Schwarzlose, francouzský kulomet Hotchkiss a německý kulomet Maxim.

K drobnějším, ale rovněž pozoruhodným exponátům, patří některá vyznamenání. V samostatné vitríně jsou představena vyznamenání rakouská, německá a také bulharská.

Expozice je věnována jak průběhu války z hlediska bojujících mocností, tak ale klade důraz na českou účast ve válce. Koncepce expozice tuto skutečnost akcentuje především v její druhé části, kdy se pozornost od obecného průběhu války přesouvá k působení československých legií na válečných frontách. Samostatná vitrina je věnována například bojům u Zborova v roce 1917, je zde také představen v modelu legionářský obrněný vlak.

Není ovšem přehlédnuta ani skutečnost, že Češi bojovali i na druhé straně fronty, v rakouských řadách. Zde stojí za pozornost například to, že čeští vojáci byli významnou součástí rakousko-uherského námořnictva. I této sféře je věnována samostatná vitrína.

Expozice věnovaná rokům 1914-1918 pak končí kapitulací ústředních mocností na podzim roku 1918, logicky ovšem přechází do dalšího sálu, ve druhém patře Armádního muzea Žižkov. Ten je věnován období 1918-1918 a hned v úvodu jsou ilustrovány podzimní dny roku 1918 a vyhlášení československé republiky.

Sekce věnovaná rokům 1914-1918 je stejně jako celá stálá expozice Armádního muzea Žižkov koncipována tak, aby si návštěvník mohl na základě mnoha exponátů konkrétně představit dění tehdejší doby. Vedle toho jsou ale k dispozici i četné informační a textové tabule, které základní informace rozvíjejí a rozšiřují.

Doplňme ještě, že vedle individuálních prohlídek je možné pro zájemce především z řad základních a středních škol uspořádat i komentované prohlídky s průvodcem, a to v rámci programu Operace Historikon. Prohlídky tohoto programu jsou pro školy pořádány zdarma, lektorem je vždy odborný pracovník Vojenského historického ústavu Praha. Více se o programu dozvíte na těchto webových stránkách v sekci Vzdělávání, konkrétně ZDE.

RED

 

Aktuálně



Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…