V pátek 17. července bude na nádraží Praha Bubny ukončen letošní ročník mezinárodního divadelního projektu Vlak Lustig – Vlak svobody, jehož součástí je i výstava Vojenského historického ústavu Praha Gešer ad Halom – Most Až sem. Vlak Lustig 2015 zavítal do tří zemí Evropy - Česka, Polska a Slovenska - a byl rovněž součástí oslav 70. výročí ukončení 2. světové války.
Po třech úspěšných ročnících se uskutečnil v červnu a červenci 2015 již čtvrtý ročník divadelního projektu Vlaku Lustig, jehož nedílnou součástí je i divadelní inscenace Arnošta Lustiga a Petra Kracika Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Letošní Vlak Lustig – Vlak svobody byl také součástí XVI. ročníku festivalu židovské kultury Devět bran 2015.
Součástí Vlaku Lustig je i výstava Gešer ad Halom – Most Až sem, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha a jež je umístěna v jednom z vagónů vlaku, který je k tomuto účelu upraven. Výstava připomíná česko-izraelské vztahy a také boje mezi Izraelem a arabskými státy v roce 1948. Izraelské letouny československé výroby Avia S-199 tehdy v první arabsko-izraelské válce zastavily postup útočící egyptské armády, a to u mostu vzdáleného jen 35 kilometrů od Tel Avivu. Letouny tehdy tvořily součást československých vojenských dodávek do Izraele, které významným způsobem přispěly k vítězství Izraele v tomto konfliktu.
Mezinárodní divadelní projekt Vlak Lustig – Vlak svobody 2015 v rámci oslav 70. výročí ukončení 2. světové války zavítal do tří zemí Evropy, Česka, Polska a Slovenska. Projekt byl zahájen 18. června 2015 na nádraží v Bohušovicích nad Ohří (poblíž Terezína), kde byla představena historická vlaková souprava a také odehráno první představení inscenace Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Zvláštní historická vlaková souprava pak symbolicky projela třemi státy střední Evropy a zastavila se v těchto městech: Děčín, Lodž, Varšava, Osvětim, Žilina, Martin, Nitra, Bratislava, Český Krumlov, Tábor, Třebíč, Hlinsko, Chrudim. Poslední představení projektu budou odehrána v Praze 17. července 2015, na nádraží Praha-Bubny, kde bude projekt slavnostně zakončen.
Vlak Lustig - Vlak svobody 2015 je symbolickou připomínkou památky obětí genocidního násilí, které byly v různých obdobích masových likvidací převáženy nákladními vlaky (např. během genocidy Židů a Romů během druhé světové války a genocidy Arménů během první světové války).
Deportace židovského obyvatelstva byly systematicky zavedeny v nacistickém Německu v roce 1941 pod cynickým označením „Evakuace” a pokračovaly až do roku 1944. Formálně byl program deportací přijat v rámci tzv. konečného řešení židovské otázky 20. ledna 1942 na konferenci v německém Wannsee. Transporty směřovaly do všech vyhlazovacích táborů – Osvětim, Treblinka, Sobibor, Chelmno, Majdanek, Belzec a dalších, ve kterých zemřelo strašlivou a nepředstavitelnou smrtí přibližně 6 miliónů Židů.
Více o projektu Vlak Lustig naleznete ZDE.
RED