Vojenské počátky biatlonu

Vojenské počátky biatlonu

11. 02. 2024

Probíhající mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě trápí mizerné počasí, které však neodradilo masy českých fanoušků, stejně jako je neodradily nezdary naší reprezentace. Při této příležitosti stojí za zmínku, že u zrodu tohoto atraktivního zimního sportu, který se poprvé objevil na olympijské scéně až v roce 1960, stáli vojáci. Na zimní olympiádě v Chamonix, probíhající od 25. ledna do 4. února 1924, se totiž konal také závod vojenských hlídek.

Výsledky tohoto klání jsou zahrnuty v oficiální olympijské databázi, i když šlo dle některých zdrojů jen o ukázkový závod. Později se závody vojenských hlídek konaly také na olympijských hrách 1928, 1936 a 1948. Vždy se jich zúčastnili i reprezentanti československé armády.

V roce 1924 šlo o závody šesti čtyřčlenných družstev na 30 km, které tvořil důstojník a tři vojáci. V polovině extrémně náročné horské trati se uskutečnila střelba na terče ze vzdálenosti 250 metrů (!) ze standardních vojenských pušek. Stříleli z nich jen vojáci, důstojník, ozbrojený pistolí, odpovídal za udržení hlídky na trati a mohl některým unaveným vojákům nést pušku.

Zvítězili Švýcaři před Finy a Francouzi. Československá vojenská hlídka ve složení nadporučík Karel Buchta a vojíni Bohuslav Josífek, Jan Mittlöhner, Josef Bím v těžkém horském terénu skončila po houževnatém boji čtvrtá. Týmy Polska a Itálie závod za špatných povětrnostních podmínek vzdaly.

Naši vojáci měli patrně před těžkým závodem větší ambice, protože již o rok dříve pod velením nadporučíka Buchty se zúčastnili ve francouzských Pyrenejích v Super Bagnéres de Luchon mezinárodních závodů, organizovaných Klubem francouzských alpinistů. Zde vojáci závodili na trati dlouhé 20 km a Čechoslováci v klání 17 hlídek zvítězili.

Vše tehdy v Pyrenejích ještě korunoval Karel Buchta, když vyhrál běh důstojníků na 18 km. Připomeňme si proto alespoň trochu tuto lyžařskou osobnost. Karel Buchta (* 20. 10. 1897 – † 21. 5. 1959) musel vzhledem k vypuknutí světové války obléci v listopadu 1915 předčasně vojenskou uniformu c. a k. pěšího pluku č. 11, a když o tři roky později válka skončila, rozhodl se jednadvacetiletý poručík pěchoty v záloze zůstat v armádě.

V roce 1920 absolvoval lyžařský a poté i horolezecký kurz a záhy se sám stal lyžařským instruktorem i úspěšným závodníkem. Přestože do osudné německé okupace v březnu 1939 sloužil postupně u několika útvarů čs. armády (naposledy v hodnosti štábního kapitána u milovického Instrukčního praporu jako automobilní důstojník), každou zimu působil v Krkonoších či na Slovensku jako vedoucí instruktor lyžařských kurzů a účastník armádních lyžařských závodů.

Nacistickou okupaci prožil v řadách pražského 1. praporu protektorátního Vládního vojska, kam byl 1. července 1939 úředně převeden. Zde se zúčastnil domácího odboje, ale 7. února 1945 byl odvelen do Itálie k jednotkám Němci odzbrojeného Vládního vojska, které mělo stavět opevnění na řece Pád. Zde v dubnu 1945 přeběhl k americkým jednotkám a po návratu do osvobozené vlasti byl opět přijat do řad československé armády.

Zde rodáka ze Stříbrných Hor na Klatovsku opět, vedle běžné služby u vojenských útvarů, čekaly milované lyže, protože se přes zimu stával velitelem „zimních stanic“ pro lyžařský výcvik (např. Luční Bouda v Krkonoších leden – březen 1946 či Špičák na Šumavě leden – únor 1947). Další osudy Karla Buchty po únoru 1948 jsou zatím nejasné, ale i tak si zaslouží on i jeho vojáci připomenutí ve dnech, kdy biatlon – závodní běh na lyžích s puškou – dávno nepřipomíná dřevní doby, kdy závodník musel běžet v uniformě s tlumokem a s těžkou vojenskou puškou na zádech…

Jindřich MAREK

Aktuálně



Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…