Vycházka mapující povstaleckou bitvu o letiště přilákala dosud nejvíce účastníků

Vycházka mapující povstaleckou bitvu o letiště přilákala dosud nejvíce účastníků

15. 01. 2024

Nejnavštívenější. Taková byla pátá vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání. V sobotu 13. ledna se na zastávce autobusu Ruzyňský hřbitov sešlo 50 účastníků, aby si vyslechli další poutavé vyprávění historika VHÚ Praha Tomáše Jakla.

Ani teplota pod nulou neodradila více než 50 zájemců o historii k účasti na další, v pořadí již páté vycházce po stopách bojů Pražského povstání s názvem „Bitva o letiště“. V sobotu 13. ledna se před druhou hodinou odpoledne na zastávce autobusu Ruzyňský hřbitov začali srocovat účastníci historické vycházky, lační po faktografických informacích o bojích Pražského povstání. Autor cyklu komentovaných vycházek historik Vojenského historického ústavu Praha Tomáš Jakl tentokrát připravil nejkratší vycházku, která obsahovala tři zastavení, z toho dvě na hřbitovech.

Při první zastávce nad schody k ruzyňskému hřbitovu, odkud je výborný výhled po okolí, Tomáš Jakl ukázal místa, která byla při bojích o ruzyňské letiště strategická a vysvětlil také rozmístění německých i československých jednotek. Při tomto přehledu neopomenul také kasárna, v jejichž jízdárně je veřejně přístupná expozice Vojenského historického ústavu Praha, připomínající oběti nacistické perzekuce.

Němci měli v květnu 1945 na Ruzyni silné obranné postavení s desítkami protiletadlových děl, použitelných i proti pozemním cílům, s kasárnami Waffen-SS a s obrněným vlakem. Drželi také obce v okolí, čímž udržovali povstalce v bezpečné vzdálenosti od letiště, odkud startovaly proudové letouny Me-262 Schwalbe a další stroje k bombardování povstalců v Praze a blížících se vlasovců. 6. května Němci před vlasovci vyklidili obce v okolí a soustředili se na obranu vlastního letiště. 7. května povstalci a vlasovci na letiště zaútočili a přinutili Němce prostor a celé obranné postavení včetně protiletadlových baterií a kasáren vyklidit, k čemuž došlo v noci na 8. května.

Účastníci vycházky se poté přesunuli na hřbitov, kde jsou pohřbeni padlí z dob květnového povstání. Tomáš Jakl vysvětloval, jak se historikové snaží identifikovat místa, kde jsou podle dostupných údajů pohřbeni padlí z bojů 2. světové války. Místopředseda Spolku pro vojenská pietní místa Vladimír Štrupl jej doplnil krátkou informací o tom, jak společnými silami na hřbitově ve Stodůlkách identifikovali hrob obětí z přestřelky s německými vojáky z 6. května 1945 a podařilo se jim zjistit, že ve stejném hrobě jsou i vojáci označovaní jako „vlasovci“, kteří se účastnili bitvy o ruzyňské letiště 7. května 1945. Štrupl dodal, že po předání informací městské části Prahy 13 nechala radnice zhotovit novou náhrobní desku do té doby zanedbaného hrobu.

Početná skupina se pak přesunula na hřbitov městské části Řepy, před nímž Tomáš Jakl vyložil, že se zde nachází dva hroby, v nichž jsou ostatky celkem čtyř „vlasovců“, padlých v boji o letiště Ruzyně. Oba hroby jsou označeny pravoslavným křížem. Tomáš Jakl podotkl, že si je ještě pamatuje s dřevěnými pravoslavnými kříži, zatímco nyní jsou již kovové.

Další vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání se koná v sobotu 10. února 2024 na Letné. Sraz je ve 14 hod. před budovou pošty na Letenském náměstí. Pro účast se prosím registrujte: rezervaceakce@vhu.cz

Aktuálně



Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

29. 10. 2024
Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány. Do 11. 11.…
Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

28. 10. 2024
V den státního svátku 28. října předává prezident republiky ve Vladislavském sále…
Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024
Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy…
28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. 10. 2024
Dne 28. října 1918, vznikl československý stát. Zrodil se jako odraz a…
Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

27. 10. 2024
Přijďte si v Den vzniku samostatného československého státu připomenout historii Československa do…