Výstava a kniha představují příběhy sbírkových předmětů VHÚ

Výstava a kniha představují příběhy sbírkových předmětů VHÚ

21. 12. 2016

V budově Armádního muzea Žižkov je od čtvrtka 22. prosince zpřístupněna expozice, která je průřezem sbírkovými předměty Vojenského historického ústavu Praha. V rámci vernisáže výstavy byla také pokřtěna publikace, která obsahuje celkem 311 příběhů sbírkových předmětů. Reprezentativní knížka je zároveň stručným průvodcem po všech třiceti jedna podsbírkách, respektive fondech, do nichž je celý muzejní fundament VHÚ obsahující na jeden milion předmětů rozčleněn.

 

Výstava byla pracovníky VHÚ přichystána na vánoční období a je umístěna v prvním patře Armádního muzea Žižkov. Výstava bude v žižkovském muzeu umístěna po celý rok 2017 (podrobný přehled návštěvní doby muzea o vánočních svátcích a na Nový rok najdete ZDE).

Návštěvník na výstavě nalezne celkem 32 sbírkových předmětů - každý předmět zastupuje jeden sbírkový fond, ty pak doplňuje i završuje vůbec nejstarší sbírkový předmět, který byl do sbírek VHÚ zařazen: jedná se o propagační plakát vytvořený Vojtěchem Preissigem v období první světové války, resp. v letech 1916-1918. Plakát byl do tehdejšího Památníku odboje, předchůdce dnešního VHÚ, zařazen 4. února 1920.

Vernisáže výstavy se zúčastnil i náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Ministerstva obrany ing. Tomáš Kuchta. Ve svém projevu zmínil význam VHÚ jakožto instituce připomínající nejen minulost, ale napomáhající i dobrému obrazu České republiky v zahraničí: „Můžeme našim partnerům ukázat, že Česká republika má významnou tradici branného průmyslu, můžeme se prezentovat kvalitou, která se opírá o zkušenosti a znalosti.“

Ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník Aleš Knížek na úvod vernisáže zdůraznil: „Jsem rád, že se nám podařilo připravit tento průřez našimi sbírkami, byť je zde samozřejmě vystaven pouhý zlomek toho, čím VHÚ disponuje. Jsou tu ale i tak představeny předměty a dokumenty mapující celou vojenskou historii od nejstarších dob až po nedávné mise Armády České republiky. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě výstavy, všem pracovníkům VHÚ. Jmenovitě ale i grafikovi Zdeňkovi Marešovi, který výrazným způsobem přispěl k tomu, že publikace 311 sumarizující naše fondy má tak skvělou výtvarnou podobu.“

Ředitel odboru muzeí VHÚ, plukovník Michal Burian, pak poděkoval také všem kurátorům, kteří se podíleli na výběru exponátů pro výstavu i knihu a připomněl, že VHÚ má ve svých sbírkách na 300 000 položek zahrnujících více než jeden milión předmětů, dokumentů a artefaktů nejrůznějšího druhu.

Na výstavě může návštěvník spatřit vedle již zmiňovaného plakátu V. Preissiga například unikátní kus měsíční horniny, který byl České republice darován Spojenými státy. Vedle něj je k vidění československý motocykl Itar typ B, který naše armáda používala od 20. Let (reprezentuje podsbírku těžké bojové a automobilní techniky). Je zde také improvizované výbušné zařízení, které bylo získáno z misí českých vojáků v Afghánistánu, konkrétně v provincii Lógar (Varia-mise). Podsbírku faleristiky a drobné plastiky ilustruje rámované tablo s celkem 35 řády a vyznamenáními generála Vojtěcha Borise Luži. Fond krátkých palných zbraní po roce 1870 zastupuje pár terčových pistolí od firmy A. V. Lebeda z doby kolem roku 1880. A je zde k vidění i unikátní rukavice, pero z klobouku a autograf proslulého rakouského vojevůdce Václava Radeckého z Radče.

Stejnojmenná publikace nazvaná 311 představuje čtenářům na čtyřech stovkách stran celkem 311 předmětů. Z každé podsbírky je zde uvedeno deset předmětů, do 311 je zde ještě zmíněný první předmět, plakát V. Preissiga. Každý předmět je zobrazen a je k němu uveden krátký informativní text.

Knihu uvozuje stručně nastíněná historie VHÚ, je zde také přetištěno základní poslání VHÚ, jak je v roce 1947 formuloval tehdejší prezident Edvard Beneš. Kniha je dvojjazyčná, v češtině i angličtině. Jsou zde zmíněny i některé klíčové výstavy, které VHÚ v posledních letech připravil, jako např. Atentát / Operace ANTHROPOID 1941-1942; Doteky 2. světové války, Albrecht z Valdštejna a jeho doba, stálá expozice v Císařské zbrojnici, Pod křídly Sokola, V zákopech první světové války, Tváře odvážných, V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren či 70 – 2. světová válka objektivem českých fotografů.

V doslovu k publikaci píše ředitel VHÚ plukovník Aleš Knížek: „Několik generací kurátorů, restaurátorů a dalších muzejních pracovníků pečuje již bezmála sto let o sbírkový fond Vojenského historického ústavu a jeho předchůdců. Za tuto dobu se jim podařilo vytvořit jeden z nejcennějších sbírkových fondů zaměřených na oblast vojenství v celosvětovém měřítku ... Cílem publikace je především ukázat neobyčejnou pestrost a šíři záběru sbírkotvorné činnosti instituce, stejně jako skutečnost, že se kurátoři jednotlivých podsbírek v rámci své akviziční činnosti zdaleka nezaměřují pouze na historické artefakty, ale rovněž na předměty související s každodenní činností současných vojáků Armády České republiky, jejichž sbírkovou hodnotu ocení teprve budoucí generace.“

Publikaci k vydání připravili Michal Burian, Aleš Knížek, Zdeněk Polčák a Jan Šach, texty do ní příspěli všichni kurátoři VHÚ spravující jednotlivé sbírky: Jan Biederman, Petr Bjaček, Michal Burian, David Černý, Josef Daněk, Jan Fedosejev, Milan Hrubý, Ilona Krbcová, Zdeněk Polčák, Jan Skramoušský, Jan Sýkora, Jan Šach a Zdeněk Špitálník.

RED

 

 

Aktuálně



Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…