Osvobození západních Čech americkou armádou patřilo v komunistickém Československu k dlouhodobě zamlčovaným, popřípadě silně ideologicky překrucovaným tématům soudobých českých dějin. Legitimizační historický příběh o osvobození Československa Rudou armádou nesnesl konkurenci v podobě spoluúčasti armády země, která se za studené války stala úhlavním nepřítelem sovětského bloku.
V roce 1990 se tak pod dlouhé době mohly v Plzni a na dalších místech západních Čech konat oficiální oslavy osvobození americkou armádou. Režisér armádního filmu Karel Forst (1928–2012) využil tuto příležitost k tomu, aby natočil dokumentární film, který kombinoval historické záběry z roku 1945 s reportáží z oslav v roce 1990. Nejen záběry z roku 1945, ale s odstupem dvaceti pěti let i reportážní záběry z roku 1990, se staly historicky cenným dokumentem.
U příležitosti 70. výročí konce druhé světové války zařazujeme mezi filmové ukázky film „Z Omahy do Plzně“ v jeho plné délce.
Kopie filmu byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.
„Z Omahy do Plzně“: Československý armádní film; 1990; režie Karel Forst; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, barevná, zvuková, 876 metrů