Zahajovací den 29. sezony muzea v Lešanech

Zahajovací den 29. sezony muzea v Lešanech

25. 05. 2024

Čtvrtstoletí členství Armády České republiky v Severoatlantické alianci bylo hlavním tématem slavnostního zahájení 29. návštěvnické sezony ve Vojenském technickém muzeu Lešany, které se uskutečnilo v sobotu 25. května. Tradiční přehlídka vojenské techniky ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha přilákala přes tři tisíce návštěvníků.

Nejmodernější stroj z výzbroje Armády ČR – kolové obrněné vozidlo TITUS – i jeho předchůdce z dob studené války BVP 1 a OT 64 měli možnost vidět návštěvníci zahajovacího dne 29. sezony ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech. Do areálu bývalých dělostřeleckých kasáren si i přes komplikovanou dopravní situaci v okolí a odpolední semifinálový zápas české reprezentace na MS v ledním hokeji našly cestu přes tři tisíce příznivců vojenské historie i řada významných hostů.

Tradičně se zahajovacího dne účastnila 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Věra Kovářová, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Skopeček, senátor Marek Slabý či poslanec Ondřej Kolář. Návštěvou nás poctila velvyslankyně státu Izrael v České republice Anna Azari a velvyslanec Polské republiky v České republice Mateusz Gniazdowski. Za Ministerstvo obrany se zahájení zúčastnila vrchní ředitelka Sekce majetkové Ministerstva obrany ČR Marta Kopecká. Armádu České republiky reprezentovali velitel Velitelství pro operace Armády ČR generálmajor Václav Vlček, velitel Pozemních sil Armády ČR generálmajor Roman Náhončík, jeho zástupce brigádní generál Róbert Dziak, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Pavel Štefka či bývalý velvyslanec v Afghánistánu generálporučík ve výslužbě Jiří Baloun.

Na začátku programu mohli diváci obdivovat letouny ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha – Let C-11 (Jak-11), Zlín Z-381 a Zlín Z-126 Trenér.

Poté do arény Vojenského technického muzea Lešany vjel Land Rover s ředitelem Vojenského historického ústavu Praha, brigádním generálem Alešem Knížkem, který v prosluněném dopoledni přivítal všechny návštěvníky. „Chtěl jsem vám všem poděkovat za to, že chodíte do našich muzeí i se svými dětmi či vnoučaty a ukazujete jim naši historii a vychováváte je v úctě k tomu, co dokázali a za co bojovali naši předkové,“ řekl ve své úvodní řeči Aleš Knížek. Zdůraznil, že si cení toho, že návštěvníci do Vojenského technického muzea dorazili i přes komplikace s rozkopanými silnicemi v okolí, a pozval je na Tankový den, který se uskuteční tradičně poslední sobotu o prázdninách, tedy 31. srpna 2024.

Pak už před diváky defilovala historická i soudobá technika. Úvodní defilé obstaraly stroje OT-64R2 s vlajkou ČR a TITUS s vlajkou NATO. K vidění byly i stroje, které ještě nedávno používali vojáci Armády ČR v zahraničních operacích (HMMWV, Toyota Hilux z Afghánistánu, a Tatra 815 SOG).

V bloku věnovaném historické technice ČSLA byla mimo jiné předvedena vozidla Praga V3S AV-3, Praga V3S RM vz. 51, PLDvK vz. 53/59, OT-64R2, OT-64R2M, OT-64A, Tatra T-813 PM-55, Tatra T-813 KOLOS či BVP-1.

V programu zahajovacího dne nechyběla ani oblíbená bojová ukázka připravená klubem vojenské historie KVPH Československo. Do akce se mimo jiné zapojil vyprošťovací automobil Praga V3S-AV3, který technici lešanského muzea nedávno restaurovali. Do výzbroje československé armády se dostal v polovině padesátých let minulého století. „Jeho konstrukce vychází z amerického vyprošťovacího systému (Holmes wrecker), který se například používal u vozidel Diamond T969 Wrecker nebo Chevrolet CMP C60S Wrecker americké a kanadské armády v průběhu 2. světové války,“ upřesňuje vedoucí lešanského muzea František Sýkora. Vozidlo se v padesátých a šedesátých letech používalo k tzv. „zvláštním pracím“ v hraničním pásmu k pokládání protitankových překážek. Proto je standardně k vidění v hale č. 5 – období let 1950 – 1962 právě u sloupů s ostnatým drátem. A s protitankovým jehlanem. Podobné běžně obsluha „vyprošťovací Pragovky“ přemisťovala.

O tom, jak se chystala technika na slavnostní zahájení 29. sezony, si více přečtěte v tomto článku.

Zájemce o cestu do Vojenského technického muzea Lešany upozorňujeme, že cesta je komplikována mnoha dopravními omezeními. O mohutném stavebním ruchu jsme již psali v tomto článku. Přesto znovu apelujeme na všechny, kdo chtějí do Vojenského technického muzea přijet, aby si předem ověřili aktuální stav objížděk, využili aktualizovanou navigaci a počítali s dostatečnou časovou rezervou.

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

21. 02. 2025
Přečtěte si, jak kolegové z Leteckého muzea Kbely pečlivě pracovali na restaurování…
Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

17. 02. 2025
Snaha československé vlády o účinnou ochranu utajovaných skutečností se setkala s nežádoucím ohlasem…
Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

14. 02. 2025
Posláním Vojenského historického ústavu Praha je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a…
Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

13. 02. 2025
Za 2. světové války se česká metropole stala terčem leteckého bombardování několikrát,…
Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

12. 02. 2025
Prostorné atrium Armádního muzea Žižkov, jehož rekonstrukce získala hned několik významných architektonických…