Co vše přinesl v roce 1961 zákon o obraně ČSSR

Co vše přinesl v roce 1961 zákon o obraně ČSSR

31. 05. 2016

Před 55 lety, roce 1961, vstoupila v platnost legislativní norma, jež určovala zákonné prostředky a z toho plynoucí kroky za branné pohotovosti státu. Základními dokumenty pro vojenskou výstavbu státu a jeho ozbrojených sil na počátku šedesátých let minulého století byly Ústava Československé socialistické republiky z 11. července 1960 a branný zákon novelizovaný v dubnu 1958 (č. 19/1958 Sb.). Z těchto základních legislativních norem vycházela řada zákonů, nařízení a vojenských předpisů, které v následujících letech rozváděly obecné zásady na jednotlivé oblasti obrany a bezpečnosti státu.

 

Nejvýznamnější z nich byl delší dobu připravovaný Zákon o obraně Československé socialistické republiky (č. 40/1961 Sb.) ze dne 18. dubna 1961. Určoval, že zabezpečení obranyschopnosti země řídí Komunistická strana Československa a využívá k tomu spojenectví se Sovětským svazem a členství ve Varšavské smlouvě. Do branné pohotovosti, jejíž vyhlášení bylo mezníkem mezi mírem a válečnými poměry, vstupovala ČSSR nařízením mobilizace ozbrojených sil, vyhlášením válečného stavu nebo vypovězením války v případě svého napadení nebo potřeby plnit mezinárodní smluvní závazky.

Zákon stanovil jako základní povinnost zastupitelských sborů a státních orgánů i hospodářských a společenských organizací učinit potřebná opatření k zajištění obranyschopnosti země již v míru a specifikoval jejich povinnosti při vyhlášení branné pohotovosti státu, které jim mohly být uloženy i ve prospěch spojeneckých ozbrojených sil. Byly povinny k účelům obrany poskytnout věcně prostředky (automobily, zemní a silniční stroje, budovy apod.) a odevzdat je do užívání nebo do vlastnictví státu. Vláda ČSSR byla zmocněna vydávat prováděcí předpisy určující, ve většině případů podle specifikace Ministerstva národní obrany, o jaké prostředky půjde a uložit jejich držitelům udržovat je v použitelném stavu a v případě potřeby předat ve stanoveném místě a čase.

Dále zákon určoval opatření přijímaná k ochraně obyvatelstva, a to v oblasti civilní obrany a přípravy občanů k obraně vlasti, která zahrnovala brannou, tělesnou a zdravotnickou část, organizovanou státními orgány, školami, hospodářskými a dalšími organizacemi. Občané mohli být povoláni k plnění osobních úkonů, např. odstraňování následků nepřátelských vzdušných útoků, vytváření podmínek pro plynulý chod hospodářství atd. V rámci ochrany obyvatelstva mohl být proveden odsun obyvatel do určených prostorů a pro jejich ubytování požadovány od právnických a fyzických osob potřebné prostory a prostředky. Za branné pohotovosti státu mohla být občanům upravena pracovní doba a místo nebo uloženo podle potřeby konat práce nesouvisející s jejich povoláním.

Zákon o obraně republiky dále řešil vypořádání náhrad za poskytnutí věcných prostředků a za škody vzniklé jejich užíváním, náhrady za provedené změny na povrchu půdy (ženijní práce), za škody na nemovitostech, zemědělských a lesních kulturách vzniklé při cvičeních ozbrojených sil a specifikoval podmínky, za nichž mohlo dojít k omezení vlastnického práva nebo vyvlastnění pozemků a nemovitostí.

Ze zákona vycházelo vládní nařízení o ubytování ozbrojených o ubytování ozbrojených sil č. 41/1961 Sb., které stanovilo rozsah ubytovacích povinností, náhradu za ubytování a náhradu způsobených škod, dále vládní nařízení o vyvlastnění k účelům obrany č. 42/1961 upravené v roce 1963 a vyhláška ministra národní obrany a ministra vnitra o náhradě za ubytování ozbrojených sil č. 43/1961 Sb.

Zákon rušil více 50 právních předpisů, z toho 14 zákonů vydaných v meziválečném období, které již neodpovídaly realitě – šlo především o zákon č. 131/1936 Sb. z. a n. o obraně státu, zákon č. 82/1935 Sb. z. a n. o ochraně a obraně proti leteckým útokům ve znění z roku 1938, zákony o požadování dopravních prostředků pro vojenské účely a o vyvlastnění k účelům obrany státu přijaté ve třicátých letech, ale i zákony poválečné o správní působnosti vojenských útvarů z přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století, o branné výchově z první poloviny padesátých let nebo o ubytování branné moci a Sboru národní bezpečnosti.

Soubor právních předpisů vydaný v roce 1961 představoval legislativní rámec pro zajišťování obranyschopnosti ČSSR pro celá šedesátá léta. Změny v něm přineslo až přijetí zákona o Radě obrany státu v roce 1969.

Jan Šach

 

Aktuálně



Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…