Jsou zprávy, které se neoznamují lehce. Mezi ně patří i ta, která přišla do Vojenského historického ústavu Praha o tomto víkendu. V noci ze soboty na neděli 11. září zemřel jeden z našich kolegů, vojenský historik, příslušník Armády České republiky, major Mgr. Josef Turek. Podlehl na poli, kde se se neválčí zbraněmi a kde bývá člověk často zcela bezmocný. Josef Turek zemřel ve věku pouhých 44 let na těžkou nemoc.
Náš kolega a spolupracovník Josef Turek patřil k těm, kteří bývají nepřehlédnutelní. Svým klidem a dobrosrdečností si dokázal získat snad každého, svým specifickým humorem dokázal při komentování Tankových dní v Lešanech pobavit i široké publikum. Patřil k těm, kteří se ve svém oboru vyznají a mají široký rozhled.
Jeho souboj s těžkou nemocí, která ho překvapila teprve před nedávnem, se zdál být po náročné léčbě již vyhraný, ale nemoc se vrátila. Zpráva o Josefově úmrtí byla nečekaná. Věk po čtyřicítce skutečně nebývá tím, ve kterém lidé odcházejí ze života. O to víc nás všechny, kteří jsme s Josefem měli možnost spolupracovat a trávit s ním i některé chvíle volna, jeho odchod zasáhl.
Major Mgr. Josef Turek se narodil 8. července 1972 v Ústí nad Labem, vystudoval kulturně-historickou regionalistiku a učitelství dějepisu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Vstoupil do řad Armády České republiky, působil jako aktivní výsadkář, od roku 2003 vykonával velitelské funkce u 41. mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení. Zúčastnil se i zahraničních operací Armády České republiky: v roce 2004 byl nasazen v Kosovu v silách KFOR a v roce 2009 v Afghánistánu v silách ISAF.
Právě tato zkušenost ho posléze zavedla do řad Vojenského historického ústavu Praha, kde se věnoval oblasti vojenských operací po roce 1989. Zabýval se zahraničními operacemi Československé armády a Armády České republiky, byl také předsedou Komise vojenských tradic a symboliky. Jeho profesní zařazení znělo Vedoucí Oddělení monitoringu zahraničních operací Odboru zahraničních aktivit, komunikace a propagace Vojenského historického ústavu Praha.
Josef Turek spolupracoval na řadě výstav, které Vojenský historický ústav Praha v minulých letech uspořádal, byl také autorem či spoluautorem četných expozic posádkových muzeí, kde zpracovával části věnované zahraničním operacím. Společně s Jindřichem Markem také napsal knihu 20 let 4. brigády rychlého nasazení, která vyšla v roce 2014.
Byl nositelem vyznamenání - obdržel Medaili AČR II. a III. stupně, medaili Za službu v zahraničí KFOR a ISAF, medaili NATO Non article 5, ISAF, Čestný odznak štkpt. Morávka, Pamětní odznak 4. brn, Pamětní odznak ČsOL III. stupně a Záslužný kříž OSLJ II. stupně.
Odchodem Josefa Turka ztrácí Vojenský historický ústav Praha velmi schopného a spolehlivého odborníka, ale také vojáka, jenž byl na svoji příslušnost k české armádě skutečně hrdý a který vojenskou problematikou žil, znal ji velice důvěrně. Ztrácíme ale také člověka, se kterým bylo dobré a obohacující prostě jen být. Budeš nám chybět, Pepo...