Zrod čs. armády v bouřlivých letech po vzniku republiky

Zrod čs. armády v bouřlivých letech po vzniku republiky

16. 01. 2014

„Dva roky bojů a organizační práce“, to je titul nové publikace, kterou vydalo Ministerstvo obrany a Vojenský historický ústav Praha. Vylíčen je v ní vznik a existence československé armády v letech 1918-1920.

Autorem textu téměř dvousetstránkové knihy je historik doc. Radko Břach, emeritní pracovník Vojenského historického ústavu Praha. Spoluautorem je další historik z VHÚ Praha Jaroslav Láník. Ten se postaral o redakci textu a o výběr četných fotografií a map, které jsou nedílnou součástí publikace a jsou čtenářsky atraktivní.

Období těsně po 28. říjnu 1918 a několik následujících let nebylo pro nově vzniklou republiku snadným obdobím. Byť na jeho straně stály vítězné mocnosti, musel nový stát překonávat nejrůznější těžkosti spojené se zrodem samostatných institucí. K nim patřily i ozbrojené složky.

Ani doba nebyla klidná, prakticky celou střední Evropou procházely sociální bouře a radikální levice se snažila uchopit moc do svých rukou. Československo také muselo aktivně vystoupit na obranu svých nových hranic. Právě tento úkol byl jedním z nejdůležitějších, před kterým stála nově vzniklá armáda mladého státu.

Autor ve svém důkladném textu postupuje chronologicky, rozčlenil ho na čtyři stěžejní kapitoly. V úvodní se věnuje období od 28. října do konce roku 1918, které bylo poznamenáno společenskou neukotveností, částečně i chaosem a především velkou improvizací. Je zde vylíčeno utváření orgánů státní moci, postoj vojáků k převratu, podchycení domácího vojska a otázka přejímání domácích důstojníků. Dvě kapitoly jsou cíleny i na vzpouru Němců v pohraničí, resp. na situaci na Slovensku.

Druhá, nejrozsáhlejší kapitola pojednává o branném úsilí k prosazení čs. státnosti během zimy a jara 1919, resp. do počátku července toho roku. Velká část kapitoly je věnována situaci na Slovensku, ať už se jedná o obsazení územ domácím vojskem nebo boje s Maďarskem, resp. jeho bolševickými silami. Zmíněn je samozřejmě i československo-polský střet o Těšínsko. Důležitou událostí, které se autor věnuje, je i ustavení generálního štábu a formování divizí československé armády.

Ve třetí části knihy je pozornost koncentrována na přechod k mírové organizaci čs. armády mezi červencem 1919 a březnem 1920. Vylíčeno je zde doznívání mimořádných válečných opatření, demobilizace a dislokace do mírových posádek, proces unifikace čs. armády, zvažované varianty branného systému a otázka branného zákona.

V závěrečné části je pak vylíčen návrat ruských legionářů do vlasti, problematika demobilizace a začleňování rekrutů, ale také otázka vojenského školství.

Skutečně bohatý je fotografický a obrazový doprovod knihy. Ten obsahuje snímky jak dokumentárního charakteru, které ilustrují konkrétní dění v inkriminovaném období, tak fotografie oficiální, především portréty jednotlivých politiků a vojenských činitelů. Jsou zde také přetištěny četné dokumenty, titulní strany dobového tisku a nechybí ani mapy bojových situací ze střetů s Maďary na Slovensku. V neposlední řadě jsou čtenářům předloženy i četné tabulky, které vypočítávají stavy jednotek či zobrazují jejich organizační schéma.

RED

 

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…