E. v. St. Zum Säcular-Gedächtniss von 1758: Der Feldzug in Mähren, oder die Belagerung und der Entsatz von Olmütz.

E. v. St. Zum Säcular-Gedächtniss von 1758: Der Feldzug in Mähren, oder die Belagerung und der Entsatz von Olmütz.

Před 260 lety zuřila v Evropě již třetím rokem sedmiletá válka. Pro obyvatele našich zemí se i rok 1758 stal rokem válečným, neboť ve střední Evropě proti sobě stála vojska české a uherské královny Marie Terezie a pruského krále Friedricha II. Ten podnikl tažení do Čech již ve dvou předchozích letech (viz bitva u Lovosic – zde  a zde. Na jaře 1758 se ale rozhodl využít situace, obejít tereziánskou armádu, která jej očekávala u Hradce Králové, a vpadl ze Slezska přes Opavu na Moravu.

První pruské jednotky se objevily u Olomouce 3. května a záhy zjistily, že pevnost, která prošla v předchozích letech modernizací a má silnou posádku a odhodlaného velitele, se rychle obsadit nepodaří. Během května se pruská armáda koncentrovala kolem Olomouce, kterou sevřela v obklíčení, a koncem měsíce přistoupila k řádnému obléhání. To probíhalo po celý červen a habsburská armáda jeho průběh narušovala hlavně diverzními akcemi lehkých jednotek. Uherští husaři a chorvatští hraničáři opět prokázali, že jsou mistry malé války (guerillové války) a Prusové se záhy začali potýkat se zásobovacími obtížemi. Ve dnech 28. a 30. června došlo k dvěma velkým střetům u Guntramovic a Domašova, když tereziánské jednotky generálmajorů Siskovicse a Laudona přepadly a rozprášily obrovský dobře střežený zásobovací konvoj o 4000 vozech. To byla poslední kapka do příslovečného poháru Friedrichovy trpělivosti a pruský král následně zrušil neúspěšné obléhání Olomouce a vydal se přes severovýchodní Čechy zpět do Slezska, aby v srpnu již čelil ruské armádě postupující do východního Braniborska.

Prezentovaná kniha popisuje průběh celého Friedrichova moravského tažení a poskytuje hlubší vhled do vedení vojenských operací od počátku května až k červencovému odchodu Prusů z českých zemí. Zabývá se nejen samotným obléháním Olomouce, postupem obléhacích prací, ostřelováním a výpady, ale také celou válečnou kampaní včetně menších a mnohdy neznámých střetů, jako například 13. května u Brodku u Prostějova, z 18. na 19. května u Moravského Berouna, 22. května u Konic, 10. června u Sedmi Dvorů, 16. a 17. června u Bystrovan a u Holic či 7. července u Křenova a mnoha dalších.

Publikace neznámého autora (E. v. St.), formátu A5, která vyšla při příležitosti 100. výročí popisovaných událostí ve Frankfurtu nad Mohanem, je vázaná v pevných polokožených deskách. Text je doplněn dvěma mapovými přílohami, z nichž jedna představuje plán obléhání Olomouce a druhou je mapa Olomouckého kraje, jakožto hlavního bojiště celého tažení. V textu samotném jsou samozřejmě zakomponovány bitevní sestavy nepřátelských armád a na konci knihy je připojen dodatek přinášející desítky biografických medailonků významných osobností moravského tažení roku 1758.

I po 260 letech od uvedených bojů a 160 letech po vydání knihy představuje tato jubilejní publikace cenný zdroj informací k našim vojenským dějinám. Je zpracována s precizností, která je pro historické studie 2. poloviny 19. století typická, takže i po mnoha letech neztratila svoji informační hodnotu. Věříme tedy, že zaujme všechny badatele zabývající se tereziánskou dobou „válek v krajkách“.

 

Knihu si můžete přečíst on-line zde.

 

Citace:

E. v .St. Zum Säcular-Gedächtniss von 1758 der Feldzug in Mähren, oder die Belagerung und der Entsatz von Olmütz. Frankfurt am Main: J. D. Sauerländer’s Verlag, 1858. 262 s.

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

04. 04. 2025
Tentokrát se v článku věnovaném práci našich kolegů restaurátorů budeme věnovat zbrani,…
Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…