FRANKENBERGER, Otakar. Husitské válečnictví po Lipanech.

FRANKENBERGER, Otakar. Husitské válečnictví po Lipanech.

Otakar Frankenberger mladší plynule navazuje na knihu svého stejnojmenného otce Husitské válečnictví, kterou jsme si představili v jednom z předchozích příspěvků zde. Pokračuje vývojem taktiky po bitvě u Lipan a popisuje její postupnou proměnu, kterou dokládá na konkrétních příkladech vojenských kampaní zasazených do kontextu politických dějin, a jeho výklad končí osudnou bitvou u Moháče. Kategoricky neguje možnou kombinaci husitské defenzivní taktiky vozové hradby s dosavadní taktikou, kdy vedla hlavní útok těžká jízda složená z rytířů a jejich družin. Dle jeho závěrů tak hlavně převládá využití vozové hradby, v rámci kterého byly neustále zdokonalovány její manévrovací schopnosti, což v samém důsledku zapříčinilo jistou stagnaci vývoje, kdy obě strany vyčkávaly nepřátelského útoku. Na straně druhé ale znamenala jistý impuls pro stále vzrůstající počet a technické zdokonalování palných zbraní. Vedle toho se stal specifikem poděbradské doby stále stoupající počet žoldnéřů operujících v královském vojsku a povolané městské hotovosti. Postupný vývoj dává vzniknout manévrovací taktice a následně tak vystupuje do popředí význam vycvičené pěchoty, pro kterou chápe jako průlomovou bitvu u Thomaswalde mezi Slezskou Boleslaví a Chojnowem v roce 1488. Tam pěší vojsko Matyáše Korvína zaútočilo na vozovou hradbu slezských knížat a zaznamenalo částečný úspěch. Frankenberger se v tomto ohledu ostře vymezuje proti dosavadním závěrům především německých historiků, kteří dle jeho názoru plně nedocenili vývoj husitské taktiky boje a mylně se omezovali na konstatování, že předobrazem dalšího evropského vývoje byla švýcarská pěchota. Celkově tedy soudí, že podíl husitského válečnictví je vůči ní naprosto rovnocenný a z celé knihy tak silně vystupuje snaha o rehabilitaci jeho přínosu.

Autor se narodil 14. června 1911 v Praze. Stejně jako jeho otec Otakar Frankenberger vystudoval práva a věnoval se také vojenské historii. Za druhé světové války byl otec popraven za účast v odbojové činnosti, on sám byl při útěku z protektorátu zadržen a až do osvobození byl držen v koncentračních táborech Birkenau a Buchenwald. Krátce sloužil u policie, ale v roce 1950 musel její řady opustit.  Kvůli obvinění z pobuřování proti republice byl zatčen a odsouzen k nuceným pracím v jáchymovském dole. Po amnestii se živil nejprve jako úředník, později jako pomocný dělník ve slévárně a v této době také navázal kontakty s Vojenským historickým ústavem, kde od roku 1968 pracoval. Za normalizace byl penzionován, odborné činnosti se ale věnoval i nadále. Zemřel 6. listopadu 1998. Kromě představované monografie je autorem celé řady studií, článků a publikací, jmenujme například Václav Radecký z Radče, a Slavní vojevůdci z edice Kdo je kdo, které také patří do fondu Knihovny VHÚ.

Kniha je vázána v pevných deskách o rozměrech 21 x 14 centimetrů a má celkem 196 stran. Přílohy obsahují 44 map a schémat, z toho 17 celostránkových, a 12 černobílých fotografií a vyobrazení. V dodatku je připojeno Václava Vlčka z Čenova Naučení o šikování jízdních, pěších i vozů, které bylo sepsáno patrně v poslední dekádě 15. století. Kapitola Přehled vývoje pevnostní války v XV. století navíc obsahuje stať Stálá opevnění doby poděbradské a jagellonské, kterou napsal Dobroslav Líbal. Husitské válečnictví zaujme především komplexností popsaných jevů, které v základu slouží pro doložení autorových závěrů, ale zároveň patří mezi často citovanou sekundární literaturu, a proto by nemělo uniknout pozornosti čtenářů.

Citace:

Frankenberger, Otakar. Husitské válečnictví po Lipanech. Praha: Naše vojsko, 1960.

Aktuálně



Lisabon přivítal historiky diskutující o roli armády v čase politických změn

Lisabon přivítal historiky diskutující o roli armády v čase politických změn

17. 09. 2024
Od 1. do 6. září 2024 se v hlavním portugalském městě uskutečnil XLIX.…
Dětský den v Lešanech zrušen

Dětský den v Lešanech zrušen

16. 09. 2024
Tradiční Dětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany, který se měl uskutečnit…
35. čs. střelecký pluk

35. čs. střelecký pluk

15. 09. 2024
Dnes si připomínáme 106 let od založení 35. československého pluku, jenž se…
Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

13. 09. 2024
Stejně jako v létě loňského roku jsou do rubriky „KALENDÁŘ HRDINŮ –…
Ke 100. výročí založení Letiště Letňany se na něj slétla stovka letadel

Ke 100. výročí založení Letiště Letňany se na něj slétla stovka letadel

10. 09. 2024
Významné výročí 100 let od vzniku Letiště Letňany (LKLT) si v sobotu 7.…