Myšlenka adaptace sériově vyráběného a v čs. ozbrojených složkách zavedeného samopalu vz. 61 na náboj 9 mm Parabellum (Luger) přišla původně ze strany Ministerstva zahraničního obchodu (MZO) již v roce 1965. V té době již konstruktér zbraně ing. Miroslav Rybář (1924−1970) adaptoval ve Výzkumném a vývojovém ústavu Závodů všeobecného strojírenství (VVÚ ZVS) v Brně zbraň na náboje 9 mm Browning krátký a 9 mm Makarov. Vývojový úkol 9mm samopalu vz. 68, označovaného na vyrobených vzorcích ZB 68, byl ukončen v srpnu 1970, avšak zbraň se do sériové výroby nikdy nedostala, přestože ve své době představovala velmi progresivní konstrukci na výkonný náboj s malými rozměry, vhodnou pro policejní jednotky a speciální složky. Nikoliv však pro ozbrojené síly států Varšavské smlouvy, jelikož náboj 9 mm Parabellum (9 x 19 mm), od roku 1983 mezinárodně civilně označovaný jako 9 mm Luger, tvořil nedílnou součást výzbroje států Severoatlantické aliance a ve státech východního bloku zaveden nebyl.
Od výchozí konstrukce v ráži 7,65 mm Browning se zbraň lišila nejen většími rozměry a možností připevnění pevné pažby na místo sklopné ramenní opěrky, ale také řadou dalších prvků. Závorník měl v dutině odpružené závaží, jež sloužilo ke zpoždění otevírání závěru, rovný schránkový dvouřadový zásobník byl vybaven kyvným podavačem a
Pokusy vzkřísit myšlenku výroby samopalu ZB 68 pro potřeby tuzemských policejních složek se objevily již na počátku devadesátých let, kdy otázku modernizace výzbroje vyvolaly nejen společenské změny, ale také prudký nárůst násilných trestných činů. Přestože monopolní výrobce Česká zbrojovka, a. s., Uherský Brod podnikala v průběhu první dekády řadu kroků spojených z modernizací původních vzorků ZB vz. 68, ani tehdy nenašla vážného zájemce.
Poslední tečku v historii původní Rybářovy zbraně udělala uherskobrodská zbrojovka v letech 1999−2000, kdy rekonstruovala původní model ZB 68 a připravila jej do výroby pod označením CZ SKORPION 9 x 19. Od původního provedení se lišil nejen montážní lištou pro upevnění optoelektronických prvků, ale také postranními chránítky překlopného hledí. V průběhu roku 2001 zhotovila 79 kusů ověřovací série, jež nabízela nejen Policii ČR, ale také zahraničním policejním složkám. Do roku 2004 vyrobila továrna jen 85 samopalů, avšak cestu do ozbrojených složek si zbraň nenašla. Další kroky na poli vývoje samopalů vedly v Uherském Brodě již jiným směrem, byť další, podstatně úspěšnější samopal CZ SKORPION EVO 3 A1 nese ve svém názvu původní označení. Exempláře z malé, 85kusové série se tak dnes řadí mezi sběratelsky vyhledávané zbraně.
Exemplář získalo muzeum v roce 2014 nákupem od soukromé firmy.
Ráž: 9 mm Parabellum
Celková délka: 307 mm (s vyklopenou ramenní opěrkou: 588 mm)
Výška: 180 mm (bez zásobníku)
Šířka: 40,2 mm
Délka hlavně: 131,9 mm (bez úsťové matice)
Délka záměrné: 171 mm
Kapacita zásobníku: 20 nábojů
Hmotnost: 2240 g (s prázdným 20raným zásobníkem)