V sobotu 23. května byla slavnostně zahájena již dvacátá muzejní sezóna ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Těžká vojenská technika se ve zdejší aréně předvedla při jízdách i na nové betonové dráze, která umožňuje pro historickou techniku bezproblémový provoz i za špatného počasí.
Zahájení nové muzejní sezóny přilákalo do lešanského areálu opět tisíce návštěvníků, kterým přálo i vlídné a místy dokonce slunečné počasí. Zahájení sezóny se účastnili i významní hosté, v čele s ministrem obrany Martinem Stropnickým a náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky, generálporučíkem Josef Bečvářem.
Oba jmenovaní hned na úvod celé akce společně s ředitelem Vojenského historického ústavu Praha, plukovníkem Alešem Knížkem, přivítali všechny návštěvníky a před jejich zraky také pokřtili novou betonovou dráhu, která se v lešanské aréně budovala od loňského podzimu. Pevný povrch dráhy umožní především historické vojenské kolové technice projíždět před diváky i za situace, že bude travnatý povrch arény kvůli podmáčení nesjízdný.
Ministr obrany Martin Stropnický ve svém krátkém úvodním proslovu přivítal návštěvníky a popřál jim příjemný zážitek, zároveň vyjádřil radost nad tím, že se těchto akcí účastní tolik zájemců a mají tak široký ohlas. Během ukázek pak byl i on sám děním v aréně natolik zaujat a nadšen, že požádal, zda by si sám nemohl vyzkoušet jízdu v historickém americkém jeepu. O několik okamžiků později skutečně usedl za volant vojenského vozidla a projel s ním jeden okruh po nové dráze před zraky překvapených diváků.
Program zahajovacího dne byl uveden výstřelem z historického vyloďovacího kanónu Škoda, za nástupu jednotky v historických uniformách z počátku 20. století. Bylo tím i připomenuto výročí 100 let od vystoupení českých vojáků v bitvě u Arrasu za první světové války. Mobilizaci v květnu 1938 pak evokovalo nákladní vozidlo Škoda L6 a také vojenský povoz tažený koňmi. Na historických ukázkách se podílely také kluby vojenské historie - KVH Gardekorps, KVPH Československo 1945-1990, Klub 16. obrněné divize, KVH Rota NAZDAR, KVH Carnivora, o.s. Klub 1938 – četnická stanice Habersbirk, KVH c.k. zeměbranecký pěší pluk č. 8 Praha, České sdružení ozbrojených sil U.S.A. „4th INFANTRY DIVISION Czech Mil-Sim Unit“.
Období druhé světové války, od jejíhož konce letos uplynulo již sedmdesát let, připomněla hlavní část programu. V lešanské aréně se tak objevil historický sovětský tank T-34, pocházející ze sbírek VHÚ. Dále vyjely do arény četné stroje americké armády, ať už šlo legendární vozidla Jeep, o šestikolová vozidla M-8 Greyhound, případně o polopásové vozidlo Halftrack. Na podvozku Studebaker pak také vyjely do arény sovětské kaťuše. Ohromující výstřely charakterizovaly ukázku toho, co dovede houfnice 105mm, kterou posléze z arény odvezl německý polopásový transportér SdKfz 251 - Hakl.
Připomínka padesátého výročí zařazení obrněných transportérů OT-64 do výzbroje ČSLA proběhla za účasti dvou těchto strojů, jeden byl ve vojenské verzi a druhý v policejní. Společně s nimi projíždělo arénou i pásové obrněné vozidlo OT-62 TOPAS. Ukázku civilní techniky pak reprezentovaly legendární nákladní vozidla Tatra, šlo o typy T-148 a také dva vozy T-138.
Na závěr dynamických ukázek vjížděly do arény postupně četné stroje současné Armády České republiky. Představil se například Land Rover Kajman 43. vmpr Chrudim, transportér Pandur 42. mpr Tábor, vozidlo Iveco LMV 44. lmopr Jindřichův Hradec a také „chemické“ vozidlo S-LOV-CBRN z 31. brchbo Liberec. Tečku za ukázkami pak provedly symbolicky stroje, které česká armáda použila při úpravě lešanské nové betonové cesty. Jednalo se o buldozer Caterpillar D5, o transportní vozidla Tatra i tatrovku s lžící na úpravu a přesun zeminy. Stroje pocházely z 15. ženijního pluku.
Jako shrnutí celého dne můžeme citovat slova náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Josefa Bečváře. Ten na adresu pracovníků Vojenského historického ústavu Praha, vojáků a členů klubů vojenské historie, kteří otevírací den v Lešanech připravili, uvedl: „Program pro veřejnost i ukázky naší současné armády byly připraveny opravdu kvalitně. Obdobné akce jsou pro propagaci armády nesmírně důležité.“ Před rozloučením pak ještě dodal: „Využil jsem i možnost nahlédnout do zázemí expozic v Lešanech a to, co jsem viděl, mi potvrdilo, že naše vojenská historie je zde v rukách skutečných odborníků.“
O tom se ostatně mohl přesvědčit i ministr obrany Martin Stropnický, který svoji návštěvu uzavřel prohlídkou nových depozitářů VHÚ. Kromě jiného zde mohl vidět například i unikátní předmět: svetr parašutisty Josefa Gabčíka.
RED